Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Ejot pieskarties vēsturei

Jānis Gabrāns
16:36
21.06.2016
66
Spogulu Klints 1

Dabu, apkārtni vislabāk iepazīt, ejot kājām, tāpēc pasaulē arvien populārāki kļūst pārgājienu maršruti. Ejot jebkurā brīdī var piestāt, ejot var mierīgi raudzīties apkārt, ko grūtāk izdarīt, braucot ar velosipēdu, nemaz nerunājot par ceļošanu automašīnā.

Kājāmgājējs var iet pa iezīmētiem maršrutiem, bet var kļūt arī par jaunu ceļu ieminēju, nogriežoties pa mazām taciņām vai pat vispār dodoties tur, kur cilvēks vēl kāju nav spēris.

Būtu interesanti noiet gar visu Latvijas jūrmalu no Igaunijas līdz Lietuvai vai otrādi. Vai veltīt atvaļinājumu, lai šķērsotu Igauniju pa 2012. gadā speciāli izveidotu pārgājiena maršrutu 370 km garumā. Piedāvājumu daudz, bet vislabāk sākt ar tuvākās vietas apskati. Piedāvāju tuvāku maršrutu, ko cēsnieki var iziet, pat iztiekot bez auto, lai nokļūtu pārgājiena sākumpunktā. Tas katram var būt viņa dzīvesvietā, jo stāsts būs par gājienu gar Gauju no Žagarkalna pludmales līdz Rakšiem un atpakaļ. Atkarībā no paša izvēlētājiem ceļiem un celiņiem, jārēķinās ar kilometriem 12.

Protams, var aizbraukt līdz minētajai pludmalei, tur atstāt auto un doties ceļā. Kempingā var paņemt bukletu par šo maršrutu, kas var noderēt. Līdz Ozolkalnam infrastruktūra labi sakārtota, laipiņas, takas, norādes, viss, kā nākas.

Cīrulīšu dabas takas gar Gauju saista ar interesanto reljefu un dabas daudzveidību.
Pirmais interesantais dabas objekts ir tā sauktā Gaujas vecupe, kas tagad ir kā neliels ezeriņš, kurā atspīd Spoguļu klintis. Diemžēl šis ezeriņš jeb vecupe arvien vairāk aizaug, ir aizkritis ar kokiem, kas nogāzušies no klints, bet savulaik tas tiešām bija kā milzīgs spogulis, kurā spoguļojās klintis, koki un debesis. Taču vēl jau kāda spoguļa lauska ir pamanāma.

Spoguļu klintis – 140 m garas, līdz 10 m augstas smilšakmens klintis – ir Devona laikmeta iezis, kas radies pirms daudziem miljoniem gadu, kad visu Latvijas teritoriju pārklāja Devona jūra. Tāpēc arī šī taka, kas pazīstama kā Cīrulīšu dabas taka, dēvēta arī par Ledus laikmeta taku. Aizaugušie meži, neskartie brikšņi un Gaujas vecupe tiešām liek kaut uz brīdi sajust Ledus laikmeta dvesmu.

Ejot uz priekšu, nonākam līdz Dzidravotam, kur var nobaudīt tīro un garšīgo avota ūdeni vai pat iepildīt to pudelē tālākajam gājumam. Kā zināms, ūdens pārgājienā ir ļoti svarīgs.

Tālāk itin plats ceļš gar Gauju ved līdz Ozolkalnam, kas pazīstams kā kalnu slēpošanas komplekss, bet savulaik tur atradās pirmā kamaniņu trase toreizējās PSRS teritorijā. Vēl viena vēsturiska vieta, jo savulaik vai ikviens cēsnieks, kuram nu jau vismaz pusgadsimts plecos, tur bijis, lai vērotu sacensības. Tieši te ceļu uz olimpiskajām godalgām sāka Ingrīda Amantova, Vera Zozuļa, Iluta Gaile, arī bobslejists Zintis Ekmanis. Trase celta 60.gadu sākumā, sākotnēji no koka, vēlāk izveidoti arī betona elementi. Ledus tolaik tika saldēts dabiski, sezonas ilgums bija atkarīgs no dabas untumiem. Šajā trasē tika ielikti pamati ne tikai Latvijas kamaniņu sporta zelta vēsturei, bet arī pirmos soļus tur spēra bobslejisti. Pēc Siguldas mākslīgās kamaniņu trases uzcelšanas Cīrulīšu trase nogrima aizmirstībā, un šobrīd par to vēsta vairs daži betona fragmenti no senās trases.

Pie Ozolkalna gājēji var izdarīt izvēli, kurp doties. (Šis pārgājiens labs ar to, ka vairākās vietās gājējs var pieņemt lēmumu, kurā virzienā iet, izvēlēties vieglāko vai nedaudz sarežģītāku ceļu). Tātad pie Ozolkalna var kāpt kalnā un caur Cīrulīšiem atgriezties sākuma punktā. Bet var doties tālāk uz Rakšiem, kurp arī ejam. Vispirms ceļš ved pa grantēto ceļu, kas no Rakšu ceļa ļauj nonākt Ozolkalna pakājē. Paejam garām Vāļu kalnam, kas ir pamats visām Cēsu puses kalnu slēpošanas tradīcijām. Tad pa meža ceļu dodamies uz Rakšu pusi, līdz sasniedzam tādas kā krustceles, kur atkal var izdarīt izvēli. Var turpināt iet pa lielo ceļu, bet var griezties uz Gaujas pusi, lai sasniegtu Rakšus pa taciņu gar Gauju. Šis pārgājiens jau nedaudz atgādina mežonīgo tūrismu, jo vismaz laikā, kad pa to gājām, viss bija kā īstā nacionālajā parkā, kur cilvēks neiejaucas dabas norisēs. Aizaugušas taciņas, aizdomīgs tilts ar izlūzušiem dēļiem, pa kuru ieteicams iet pa vienam, jo nav zināms, cik tas izturīgs. Pie vēl kādas upītes no tilta palikušas tikai atmiņas, bet vasarā upīte maziņa, var nokāpt graviņā un viegli tikt tai pāri.

Toties šajā pārgājiena posmā var sajusties pavisam tuvu dabai, ieklausīties putnu dziesmās, iepazīt bagāto augu valsti. Tā ir tā Latvijas burvība, ka, esot ne pārāk tālu no pilsētas, patiesībā esam visdziļākajā mežā.

Pēc gājiena pa meža takām nonākam zināmā civilizācijā, kur ceļš platāks. Tūlīt jau dzirdamas ļaužu sarunas, klāt Rakši ar dzīvniekiem un citu piedāvājumu. Ja nav vēlme satikt cilvēkus, pa mežu var paiet garām šai vietai, nonākot uz ceļa, kas ved uz Cēsīs. Kādu gabaliņu paejot, atkal laiks izvēlei, doties taisni uz pilsētu, kāpjot Vālu kalna nogāzē, vai atgriezties uz Ozolkalnu. Izvēlamies otro variantu, jo plānos ir uzkāpt Ozolkalnā. Tas prasa zināmu spēka patēriņu, tāpēc labi, ka augšā ir vieta, kur apsēsties, iedzert Dzidravota ūdentiņu, apēst kādu līdzpaņemto cienastu. Kad kājas pūtinātas, ceļš sauc tālāk uz nākamo izvēli. Var iet cauri Cīrulīšiem, bet var arī nokāpt pa Žagarkalna nogāzi un uzkāpt Cīruļkalna nogāzē, ja reiz sākts kāpt. Kad šis pārbaudījums veikts, pa liepu aleju, kas sniedz jauku paēnu, var doties atpakaļ uz autostāvvietu. Un te atkal pusceļā var izdarīt izvēli, kāpt pa stāvāko un garāko nogāzi līdz Dzidravotam un atgriezties pa jau ieto taku vai sekot norādei un nogriezties pa labi, sākumpunktā nonākot pa nedaudz taisnāku ceļu.

Kā jau minēju, kopumā jānoiet apmēram 12 kilometru, bet šajā ceļā redzēts un sajusts ļoti daudz. Pabūts tuvu gan dabai, gan vēsturei.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
316

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi