Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Vendu noslēpums miglā tīts

Līga Eglīte
14:12
15.03.2017
47
Eduards Plankajs Ar Kolegiem 1

Cēsu un vendu vārds ir cieši saistīts, taču vēl arvien nav skaidras atbildes, kas un kādi viņi bija – pilsētas sācēji, pirmie iedzīvotāji. Par viņiem ir rakstiskas ziņas Indriķa hronikā un citos dokumentos, kā arī taustāmas liecības, ko saglabājusi zeme – sīka daļa no tā, kas vispār ir saglabājies, atklāts arheoloģiskajos izrakumos un pētīts. Pilnīgu priekšstatu par šo tautu nebūs iespējams iegūt nekad, vienīgi pietuvoties un apjaust. Par vendiem uzskatus izteikuši vairāk nekā 50 vēsturnieki, arheologi, novadpētnieki, arī mācītāji un vēstures entuziasti.

Grūto uzdevumu turpināt vendu noslēpuma atklāšanu uzņēmies jaunais vēsturnieks Eduards Plankājs. Par savu izvēli viņš stāsta: “Mani jau kopš bakalaura studiju sākšanas Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē ir kārdinājuši izaicinājumi, tieši mazāk pētītās vēstures lappuses. Tas gan nenozīmē, ka vendu tēmu neskartu dažādu ideoloģiju elpa. Tieši otrādi – tā ir pat ļoti politizēta vairāk nekā gadsimtu, kamēr krievu vēsturnieki un pseidointelektuāļi ir nesekmīgi centušies pierādīt Indriķa hronikā minēto vendu kā rietumslāvu izcelsmi un pastarpināti arī krievu tiesības uz mūsdienu Latvijas teritoriju.

Vendu pētniecība vienlaikus ir arī mana zinātniskā vadītāja un autoritātes Dr. habil. hist. Andreja Vaska sirdij tuva tēma. Par pirmās dzirksts iešķilšanu šīs tēmas pētniecībā un atbalstu pētniecības procesā esmu pateicīgs tieši profesoram Vaskam! Jā, apzinos, ka šīs tēmas pētnieki nekad tā arī nespēs neatbildēto jautājumu miglu kliedēt pilnībā, jo mēs nekad tā arī neuzzināsim, kas tieši bija tie cilvēki, ko hronists Indriķis ir nodēvējis par vendiem un kā viņi paši sevi reiz dēvējuši, taču, pateicoties jaunākajām pētniecības metodēm – dažādu ķīmisko izotopu analīžu, DNS analīžu un citu tehnoloģiju sniegtajām priekšrocībām – , ir iespējams šo miglu padarīt kaut nedaudz, bet caurredzamāku.”

Cēsu Riekstukalna vendu kopiena ir uzskatāma par pirmajiem vendiem, kas ieradušies šajā apvidū. Eduards Plankājs precizē: “Vidzemes vendu pieminekļi ir samērā maz apzināti un arheoloģiski pētīti, taču Cēsu Riekstukalna vendu kopiena ir bijusi pati lielākā no Ziemeļkurzemes somugru kopienām, ja reiz tā vienīgā no visām iespējamām tiek pieminēta 13.gadsmita rakstītajos avotos un izcelta starp pārējām vietējām tautām.”
Vendu materiālajai kultūrai radniecīgi atradumi un apbedīšanas tradīcijas ir konstatētas ne tikai Cēsīs, bet arī vairākās senvietās Daugavas lejtecē – Salaspils Laukskolas un Vējstūru, Lielvārdes pārceltuves kapulaukā un citās vietās. Pēc līdzšinējiem pētījumiem secināms, ka Ziemeļkurzemes vendiem raksturīga dzīvošana pilskalnos ar tiem piegulošām pilsapmetnēm, kā tas ir Cēsu Riekstukalnā. Vēsturnieki pieņem, ka šādu modeli vendi izvēlējās, pielāgojoties vietējo – seno letgaļu un lībiešu – dzīvesvietām.

Raugoties uz mazo Riekstukalnu, ir neticami, ka tur pietika vietas gan dzīvošanai, gan saimnieciskajai darbībai. Kaut kur netālu vajadzēja būt tīrumiem, ganībām. Paliek neatbildēts jautājums – kur? Eduards Plankājs uzskata, ka par Riekstukalna iedzīvotāju tīrumu un ganību atrašanās vietām varētu izteikt tikai minējumus: “Riekstukalns ir Cēsu pilsētas apbūves ieskauts, un liecības par lauku apsaimniekošanu, piemēram, arklu lemešu atstātās pēdas, jau sen ir zudušas, būvējot un pēc katras nopostīšanas reizes atkal no jauna atjaunojot šo skaisto pilsētu. Skaidrs vien tas, ka tīrumi atradušies pilsapmetnes un ūdens ieguves vietas tuvumā.

Darbarīku atradumi, produkcijas pārpalikumi un sagataves ļauj secināt, ka vendu amatnieki pilskalna plakuma ēkās gan dzīvoja, gan strādāja – tur amatniekiem vienlaikus bija gan virtuve, gan guļamistaba un darbnīca. Varbūt vienīgi podnieki un kalēji ugunsbīstamības dēļ strādāja atstatus no pārējām ēkām. Jā, pat senie rotkaļi ir gatavojuši savu mirdzošo un skanošo produkciju tajos pašos pavardos, kuros tapa arī viņu dienišķā maltīte!”

Arheologi atzīst, ka rakšana reizēm vairāk posta, nekā palīdz noskaidrot, tādēļ ir cerība, ka nākotnē biežāk izmantos ģeoskenerus, kas nerokot diagnosticē zemes slāņos dažādas cilvēka darbības rezultātā radušās izmaiņas. Arī Eduards Plankājs pētījumos jau izmantojis moderno laboratorijas analīžu metodes: “Protams, arī šī tehnika nav pilnīga un simtprocentīgi uzticama, taču, redzot, ar kādiem tempiem tehnoloģijas attīstās, ir pamats cerēt, ka tā gūs paliekošu un arvien lielāku nozīmi arī arheoloģijā.

Ir cerība, ka nākotnē saistībā ar vendiem būs vēl kādi arheoloģiskie izrakumi gan Vidzemē, gan Ventas lejtecē Kurzemē, tas, protams, atkarīgs no finansējuma piesaistes pētniecībai, valsts un pašvaldību atbalsta, zemes īpašnieku sapratnes un pretimnākšanas, kā arī no tā, vai nesodītie likumpārkāpēji – mantrači – nepasteigsies priekšā kvalificētiem arheologiem.

Pēdējo mēs varam ietekmēt, līdzdarbojoties kopīgā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un sargāšanā, ziņojot par klaiņojošiem cilvēkiem ar lāpstām un metāla detektoriem policijai un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas darbiniekiem. Ļoti svarīgi: pirms zvanīšanas gan obligāti nofotografējiet šīs personas un viņu mašīnu numura zīmes, jo bez šādiem lietiskajiem pierādījumiem mantraču vainu pierādīt būs bezcerīgi!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
314

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
45
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi