Cēsu lidlaukā veiksmīgi aizvadīts kārtējais raķetes starts programmā “Pirmie Latvijas 100 km kosmosā”. Iecere, ar ko pērn nāca klajā zinātkāres centrs “ZINOO”, paredz Latvijas simtgadē palaist raķeti, kas sasniegs 100 km augstumu, un, galvenais, šī raķete un tās programmatūra būs izstrādāta Latvijā.
Atgādināsim, ka pirmais raķetes prototips “LVL-1” tika izmēģināts pagājušā gada nogalē, šī gada aprīlī startēja izmēģinājuma raķete “LVL-2”, nu bija laiks nākamajam mēģinājumam.
Viens no ieceres autoriem, zinātkāres centra “ZINOO” vadītājs Pauls Irbins stāsta, ka tik spēcīga raķete kā sestdien palaistā vēl Latvijā nav laista. Lai to varētu darīt, konstruktoriem bija jāiegūst starptautiskais sertifikāts, to augusta vidū ieguva raķešu konstruktori Andrejs Puķītis un Kārlis Goba.
Aizvadītajā sestdienā daudzi interesenti bija liecinieki veiksmīgam pirmās lieljaudas raķetes startam. Atbilstoši raķetes telemetrijas datiem tā sasniedza 1891 metru augstumu, maksimālo ātrumu 265 metri/ sekundē un maksimālo paātrinājumu 115 metri sekundē.
Pirms starta P. Irbins norādīja, ka mēģinājuma galvenais mērķis – pārbaudīt lieljaudas dzinējus un elektroniku: “Ņemot vērā, ka raķete sasniedz ļoti lielu paātrinājumu, tas rada lielu slodzi elektronikai. Svarīgi, lai visas iekārtas strādātu nevainojami.”
Pēc raķetes piezemēšanās galvenais konstruktors A. Puķītis informēja, ka starts bijis veiksmīgs, visas sistēmas darbojušās, raķete veiksmīgi piezemējās, tā nav bojāta, un to varēs palaist atkārtoti.
Misijas autoriem jau zināmas šī gada nākamās ieceres. Plānots izmēģināt palaist raķeti no hēlija baloniem, jo tieši tā iecerēts sasniegt 100 km augstumu nākamgad. A. Puķītis norāda, ka vieglāks risinājums būtu šaut no zemes, bet tas izmaksā pārāk dārgi, tāpēc tiks šauts no hēlija baloniem apmēram 30 km augstumā, no kuriem raķetei jāsasniedz 100 km augstums. Vēl viens raķetes starts šogad ieplānots no zemes, lai censtos sasniegt jau piecu kilometru augstumu.
Ja nākamgad izdosies īstenot iecerēto, Latvija kļūs par 19. valsti pasaulē, kas uzbūvējusi un palaidusi raķeti 100 km augstumā.
Komentāri