Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Darba rūdījums dāvā garu mūžu

Sarmīte Feldmane
10:30
26.02.2018
23
Mezciema 1

Priekuliete Aina Mežciema jubilejas reizē nedaudz satraukta un moža gaida savējos.

“90 gadi ir daudz. Ir jau labi, kaut tik būtu veselība, tad vēl kādus gadus piedzīvotu,” saka Aina un piebilst: “Man mūžā galvenais bijis darbs. Neviena darba neesmu baidījusies vai vairījusies.”

Aina ir Kūduma “Ķemeru” saim­nieku vienīgā meita. “Vecāki bija diezgan trūcīgi. Pastalās gāju uz skolu. 13 gadu vecumā beidzu skolas gaitas, bija jāpalīdz saimniecībā. Pļāvu āboliņu ar izkapti, ņēmu vālu kā tēvs,” bilst sirmgalve un atzīst, ka bērnībā vienmēr viss šķiet skaists un interesants. Kara laikā “Ķemeros” neko ļaunu nenodarīja ne vācieši, ne krievi. Aina ar skumju smaidu dalās pārdomās: “Tikai vēlāk sapratu, kāpēc vecāki cilvēki, kad vara mainās, raud. Man bija interesanti, nesapratu, ko tas nozīmē, kas var notikt. Bērnībā ne no kā nebija bail, ne par ko nebēdāju.”
Pēc kara jauniete sāka strādāt kopsaimniecībā. No oktobra līdz aprīlim pa meža darbiem, tad tīrumos. Aina bija gan posminiece, gan brigadiere. “Ne reizi vien naktī nācu mājās no sapulcēm, redzēju, ka meža biezoknī kāds aizsmēķē. Kad tiku tālāk, tad gan skrēju. Nevienu nenodevu, gāju savu ceļu. Ja tagad liktu naktī iziet pa mežu, būtu bail. Toreiz ne,” atminas Aina.

Arī nākamo vīru Vili Aina satika darbā. Viņš bija atsūtīts palīgos no mežniecības. Kaut kas jaunajā vīrietī Ainai iekrita sirdī. Viņa zināja, ka Vilis kādreiz slēpies mežā, bet neko vairāk. Tagad sirmgalve atzīst, ka ar Vili īpaši labi nesapratušies. Viņš bijis ļoti ticīgs, Ainai šķitis – pārlieku. “Dzīvojām palīgsaimniecības mājā, abi strādājām, drīz piedzima dēls,” pastāsta Aina.

Tad kādu dienu mājās ieradās čekisti un sākās kratīšana. Tos notikumus atceroties, Ainai balss ietrīcas. “Es neko nezināju. Iz­rā­dījās, Vilim bunkurs bija mājā zem grīdas. Vakarā nogurusi aizgāju gulēt, viņš palika vēl palasīt Bībeli. Kūtī zem kaimiņienes kazas mēsliem bija noslēpti divi revolveri, spīdīgi, šaušanas kārtībā. Kad ieraudzīju bunkuru, raudāju, kliedzu, ko tādu nebiju redzējusi. Tur bija daudz ieroču,” atmiņās kavējas priekuliete un atgādina, ka vairākkārt taču mežabrāļi bija aicināti nolikt ieročus, kāpēc Vilis to nedarīja, viņa nesaprot. “Ko viņš būtu ar tiem ieročiem darījis? Viņš taču bija kristietis,” bilst Aina.

Kā šodien Aina atceras katru no 22 pratināšanām, no kurām pēdējā bija Rīgā. “Bet es tiešām neko nezināju. Čekisti secināja, ka esmu rūdīta. Tad pateica, ka viņam draud kriminālsods un man arī. Zem gultas kastē stāvēja Bībeles. Vilku tās ārā un drebēju. Man pateica – cik patronu atradīs dzīvoklī, tik gadus būšu cietumā. Ne­at­ra­da nevienu. Vili ielika cietumā, turpināju strādāt, audzināju dēlu,” atmiņās kavējas Aina. Kad vīrs atgriezās, viņi jau bija kā svešinieki.

Drīz Aina iepazinās ar Vilni. Tagad viņa vērtē – lai kā dzīvē bijis, kopā abi nodzīvoja gandrīz 25 gadus. “Cilvēki brīdināja, lai pie viņa neeju, raudāšu gaužas asaras, bet neklausīju. Viegli nebija, bet dzīvojām, audzinājām bērnus, strādājām,” pārdomās dalās Aina.

Viņa vairākkārt uzsver, ka nekur maize nav bez garozas. Strā­dā­jusi 17 gadus cūku fermā “Lej­nie­kos” Lenčos, tad par slaucēju. No 1978.gada līdz pat kolhoza likvidācijai Aina Mežciema strādāja putnu fermā Pieškalnos, Priekuļu pagastā. “Nemainīju darbavietas, kur sāku, bija labi,” viņa uzsver un atzīst: ” Jaunībā nemācēju sevi taupīt. Vīri neņēmās celt maisus, es cēlu, nesu klētī. Tad arī apkārtējie brīdināja, lai netrakoju, vecumdienās jutīšu. Kā iegāju kolhozā, ķēros pie divzirgu arkla. Citi vaidēja, man nebija grūti,” pastāsta priekuliete. Kad Aina te sāka dzīvot, putnu ferma piederēja kolhozam “Sarkanais karogs” Drabešu pagastā. Daudzdzīvokļu mājas jau bija, viņas ģimene dabūja dzīvokli. Vēlāk uzbūvēja līvānietes.

Aina atklāj, ka visu mūžu dārziņš bijis jaukākā atpūta. “Vēl pirms diviem gadiem ravēju, rušināju lielu dārzu, tagad arī sapņoju, ka vasarā kaut viena vadziņa būs. Gribas savu kartupeli, sīpolu izaudzēt. Kādreiz bija tik daudz puķu. Pērnvasar jau mazāk, šai vasarai jau esmu dažas iesējusi,” ar prieku pastāsta Aina un piebilst, ka istabā gan puķes nepatīk, jo tās laikus jāaplej, bet gadās, ka aizmirstas un augi nokalst.
“Mežs ir tepat blakus. Bet man no bērnības mežs nepatīk. Tur vienmēr apmaldos. Vislabāk jūtos dārzā, varu paravēt, parušināt,” domās dalās Aina.

Aina izaudzinājusi četrus bērnus – trīs dēlus un meitu -, divi dēli jau aizsaulē. Katru dienu tiek gaidītas ziņas, kā klājas septiņiem mazbērniem un astoņiem mazmazbērniem.

Sirmgalve atzīst, ka dienas steidzas ātri, bet tikai kāds, kurš lemj, zina, cik gadu vēl jādzīvo. Aina atzīst, ka varētu kādus piecus, varbūt vairāk. “Visu mūžu strādāts, netaupot sevi, un, redz, 90 gadi nodzīvoti. Man visi radi ir aizsaulē,” saka Aina Mežciema. Ik dienu viņa cītīgi skatās seriālus un uzsver: “Politika mani neinteresē. Katrā seriālā ir viens vai divi riebīgi cilvēki, tad nu gaidu, kad tie noies no skatuves. Vēl man patīk kriminālfilmas, kad ļauno noķer. Labajam ir jāuzvar.”

Par to, ka jāpiedomā, ko ēd, kā iesaka dakteri, sirmgalve pasmaida. Visu mūžu ēdiens bijis pieticīgs un veselīgs. Tagad vislabāk viņai garšo kārtīga rupjmaize vai saldskābmaize ar lauku speķīti un ķiplociņu. “Kādreiz var apēst kādu saldumu. Bet no putukrējuma gan nevaru atteikties,” smaidot saka priekuliete Aina Mežciema un uzsver, ka ikdienā viņai blakus ir meita Maira un mazdēls Edgars.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
308

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
24

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
12
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi