Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Rektoru aicina uz pirātu kuģīša

Mairita Kaņepe
09:00
08.07.2019
6
Lu Un Rîgas Dome Paraksta Vienoðanos Par Sadarbîbu Akadçmiskâ Centra Attîstîbâ Toròkalnâ

Latvijas Universitâtes (LU) rektors Indriíis Muiþnieks pirms vienoðanâs parakstîðanas ar Rîgas domes priekðsçdçtâju par sadarbîbu LU Akadçmiskâ centra Toròkalnâ attîstîbas III posma priekðizpçtç.

Latvijas Radio sestais kanāls, kura saturu veido Latvijas Universitātes studenti, Pils parkā Cēsīs bija ieguvis “laupījumu” – ekskursiju kuģīti. Tas bija pielāgots radio studijas darbībai brīvā dabā. Notikušais bija ar Latvijas Universitātes rektora Indriķa Muižnieka ziņu, viņš arī aizvadītās sestdienas rītā viesojās šajā studijā.

Sarunas tēma – mūsdienu “pirātisms”, izmantojot zinātnes sasniegumus. Tehnoloģijas attīstījušās jau tik tālu, ka cilvēks var “iešūt” čipu zem ādas, lai tehnisks vadības centrs pieņem lēmumus viņa vietā. “To gan es pats nedarīšu!” studentiem par zinātņu izgudrojumu pielietošanu ikdienā sacīja I.Muižnieks.

Pēc intervijas radio rektoru uz Pils parka taciņas sāka intervēt arī “Druva”.

– Agri gan sestdienas rītā esat izbraucis no Rīgas. Ar kādām domām mērojāt ceļu no galvaspilsētas?

– Pamodies nodomāju, cik gan žēl, ka sestdienas rītā tik agri jāceļas. Taču citas iespējas nebija, lai pabūtu Cēsīs, sarunu festivālā “Lampa”. Pēcpusdienā man jau jābūt citur.

– Jūs jau labi zināt, ka festivāls noskatīts no skandināviem. Vai pirms gadiem pieciem, kad pirmo reizi notika “Lampa” un Universitāte sāka tajā piedalīties, jau iztēlojāties, ka arī Latvijā, parkā sanākuši, cilvēki nevis atpūtīsies vien, bet vairāk runās un arī diskutēs par to, kas sabiedrībai svarīgs?

– To nevarēju iztēloties. Atšķirībā no mūsu universitātes pasniedzēja Rolanda Tjarves un vēl citiem, kas arī nākuši no Cēsīm, man nebija priekšstata, ka šis parks var kļūt par sarunu vietu tik daudziem cilvēkiem.
Atklāti sakot, uzzinot, ka ārpus Rīgas gatavojas rīkot festivālu sarunām, tas likās neticami. Nebiju domājis, ka Latvijas sabiedrībā ir tik daudz domās dalīties gribošu cilvēku.

– Nu jau piektais gads. Vai esat patīkami vīlies sākotnējā spriedumā par sabiedrību?

– Esmu patīkami vīlies, ka manas skeptiskās prognozes nav attaisnojušās. No gada gadā redzu, ka tā lieta – sarunāties, diskutēt – iet tikai plašumā. Festivāls sagādā aizvien interesantākus pavērsienus.

– Vai nu viss ir tik gludi, kā jūs sakāt?

– Jūs domājat, ka varbūt esmu arī vīlies? Jā, esmu. Šajos gados tā arī neesam noorganizējuši, ka studentu uzņemšana varētu notikt festivālā, jo tieši tagad Rīgā tas notiek. Ceru, ka citu gadu festivāla laikā mēs to īstenosim, jo tagad Latvijas Universitātei Cēsīs taču ir filiāle. Domāju, citu vasaru jaunieši taisni no “Lampas”, kā teikt, ar “taloniņu un bez rindas”, varēs ieiet un iesniegt dokumentus mācībām Universitātē.

-Kad pedagoģijas akadēmijas Cēsu filiāle pārtapa par Latvijas Universitātes filiāli, jūsu pirmā saruna ar tā brīža studentēm izvērtās ļoti asa. Saņēmāt dusmīgas domas un replikas par Universitātes iecerēto darba stilu filiālē. Kā šo aso saķeršanos ar studentiem vērtējat tagad?

– Jā, sākotnēji studentiem pret Universitātes ienākšanu Cēsīs bija izteikti negatīva attieksme. Kad apbraukājām visas mums pienākošās filiāles Latvijā, iepazīstinot ar Universitātes iecerētajām perspektīvām tajās, diskusija ar studējošiem Cēsīs patiešām izvērtās visskarbākā. Kā jau tas dzīvē gadās bieži, laikam mums bija komunikācijas kļūda. Lai­kam no Rīgas bija nosūtīti nepārdomāti rīkojumi, kas Cēsīs būs jādara obligāti, citādi būšot sliktas sekas. Tas bija nepareizi.

– Kāda atmosfēra valda tagad pret lēmējiem, kas strādājat Rīgā, Raiņa bulvārī?

– Tāda, par kādu jau teicu un solīju toreiz, kad Cēsīs ar studentiem tikos. Komunikācija nu ir laba. Pati augstskola attīstās, arī Cēsu filiāle. Mums pat ir lieli nodomi saistībā ar nākotni Cēsīs – daudz plašāks studiju klāsts, ēkā uzlabota infrastruktūra.

– Cēsu mazpilsēta ir interesanta ar to, ka Universitāte nav vienīgā, kas pārstāvēta, ja nu vienīgi ienāca par citām vēlāk.

– Jā, te augstskolu filiāļu netrūkst. Ir pat tāda sajūta, ka filiāles šeit ir visām Latvijas augst­skolām. Nezinu kā citas, bet mēs te esam uz palikšanu.

– Sporta akadēmijai nav, tāpēc esat nolēmuši šoruden te sākt mācīt sporta pedagogus. Dīvaini. Treneru augstskola gan nebija Cēsīs paredzēta.

– Kas tur dīvains? Universitāte ir par veselu miesu, ne tikai garu. Tas ir labi, ka ar savu jautājumu mazliet pavelkat mūs uz zoba. Zināt, Universitāte citādi attiecas pret sporta studijām, jo mēs attīstām tieši sporta zinātni. Sporta pedagoģijas akadēmija vairāk ir vērsta uz pedagoģiju.

– Būtu jauki, ka Universitāte piepildītu cēsnieku vēlmi kultūras pilsētā dot iespēju apgūt mūzikas zinātni vai vismaz pedagoģiju.

– Zinu, ka Cēsis to vēlas. Universitāte jau labprāt, bet tas mums prasītu lielus ieguldījumus. Ja šajā lietā mēs sametīsimies kopā ar Mūzikas akadēmiju, tad gan!

– Vai jau notiek abu augstskolu sarunas par šo ideju?

– Kā Mūzikas akadēmijai, tā Universitātei nepietiek patstāvīgu spēku, lai Cēsīs noorganizētu mūzikas izglītības studijas. Kopā mēs to varētu – mūsu infrastruktūra, viņu programmas. Taču tā gan nenotiks, ka, Cēsīs vien studējot, taps gatavs mūzikas skolotājs.

– Tātad tomēr jāstudē arī Rīgā?

– Studiju laikā būs jābrauc arī uz Romu, Itālijā. Ar Rīgā dzirdēto vien nepietiks.

– Vai ārzemju zinātniekus neaicināsiet pastudēt Cēsīs? Studentiem paredzētais viesnīcas numurs augstskolas ēkā Rožu laukumā jau sen kā iekārtots.

– Aicināsim. Mums patīk, ka to Cēsīs jau dara Vides risinājumu institūts, aicinot ārzemju zinātniekus. Cēsīs varētu apmesties arī mūsu pašu zinātnieki, piemēram, no Zemes zinātņu fakultātes vai arī topošie datoriķi.

– Vai Cēsis jums saistās tikai ar darbu?

– Cēsis man mīļi iekritušas sirdī no tiem tālajiem laikiem 60. gados, kad sāku iet skolā un mani senči caur Cēsīm braukāja uz lauku mājām Mazsalacā. Atceros, ka reiz apmetāmies pilsētas viesnīcā. Tas man atstājis milzu iespaidu, jo, iespējams, tā bija pirmā viesnīca, kurā esmu palicis. Skolas gados pēdējā klasē šeit biju ekskursijā un tad te ne pa jokam arī uzdzīvojām. Kā jau jaunieši. Tagad Cēsīs man ir daudz draugu un paziņu, tāpēc šī arī ir viena no foršākām vietām, kur atbraukt.

– Garš ceļš jāmēro.

– Nē, Cēsis taču ir tuvu! Stunda un desmit minūtes paiet ceļā. Maskavā vai Tokijā tā pārvietojas, neizbraucot no pilsētas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
285

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
37
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
30
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi