Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Karaliski un cienīgi

Mairita Kaņepe
08:48
05.08.2019
4
Vignere 1

Pie vidzemniekiem iznākusi, drošībai atspiedusies uz spieķa, Edīte Pauls -Vīgnere savos lielajos gados tur augumu kā karaliene.

Viņa runā cēli un reizē vienkārši, kā cilvēks, kuram garš mūžs un liela dzīves pieredze. Spožā latviešu tekstilmākslas karaliene joprojām apveltīta ar gara spēku un radošu dzirksti. Aici­nājumus piesēst, atpūtināt kājas, viņa noraida. Pietiekot ar to, ka var atspiest muguru.

– Kā pie jums atnāca doma, ka turpmāk jūsu mākslas darbi būs vainagi?

– Ja aušanas darbi ir tā nomocījuši, ka nav vairs spēka, jārealizējas citā veidā. Kāds tas būs, pašam jāatrod. Pats esi atbildīgs par to, kā sevi un savu dzīvi turpināt. Gadījās, ka iesāku skatīties televīzijas seriālu par Tjudoru dinastiju, par karaļa Henriha VIII sievām. Kad ieraudzīju sievu brīnišķīgos galvas rotājumus, man dzima jauna ideja.

– Kādas bija pašas pirmās domas, zinot, ka nu jums ir pat vairāk nekā 80 vainagu?

– Ieraudzīju, kādi karaļnamā tolaik bijuši vainagi, bet dzīru laikā sievietēm pat tādi kā mums Jāņos.
Sēdot pie zilā ekrāna, radās domas, un uztaisīju pirmajam provīti. Ar to viss sākās.
Kad vainagu bija tik daudz, cik brālim Raimondam gadu, proti, astoņdesmit, veltīju šo kolekciju viņam jubilejā.

– Kā domas ir raisījušās, darinot kroņus?

– Manā dzīve ir bijis daudz jauku cilvēku, viņiem esmu veltījusi šos mākslas darbus. Šobrīd, kad tie ir izstādīti Valmierā, skatos arī apkārt un redzu, cik Valmiera tagad skaista pilsēta. Ja man būtu 50 gadu, nāktu šurp dzīvot, lai nebūtu jāpaliek Rīgas mūros.

– Kāpēc tieši tagad pievērsāties kroņiem?

– Jaunībā taču tam nepietika laika. Toreiz audu gobelēnus. Decembrī arī tos varēs apskatīt, jo Dekoratīvās mākslas muzejs atvērs fondus, un tie, kas nezina,ieraudzīs manu veikumu pagātnē.

– Jūs arī gaidāt šādu izstādi par pagātni?

– Jā, man tiešām tas interesē. Ir pagājis daudz gadu. Gribas zināt, vai šie darbi iederēsies jaunajā laikmetā, un to uzzināt, man būs liels pārbaudījums.

– Vai, gatavojot kroņus, kādu no tiem sev piemērāt?

– Kādreiz uzlieku galvā, bet reti. Man labāk patīk, kad kroņus galvā liek skaistas meitenes. Bet man ir galvas rota, kas veltīta māksliniekiem Ilmāram Blum­bergam, Džemmai Skulmei un Luīzei Avotiņai, kurai tā patīk staigāt ar cepurēm.

– Kuru materiālu iekrāts visvairāk, lai veidotu kroņus?

– Man nav nekā lieka. Kad nepieciešams, nopērku. Naktī pie manis atnāk doma, es ķeros pie improvizācijas. Kad sāku, zinu tikai krāsu. Citiem māksliniekiem, piemēram, fotogrāfiem, ir ātri jārīkojas. Man tā nav. Pietiek laika apsvērt domu, salasīt pa kastītēm vajadzīgo materiālu.

– Kuras stundas diennaktī jums ir radošākās?

– Nakts stundas. Sešos, septiņos vakarā sāku šo darbu.

– Vai mēdz būt tā, ka galarezultāts pašai nepatīk?

– Tā notiek, un daudzreiz, bet izdarīt jau vairs neko nevar. Nekad neko radošajā darbā nelaboju. Jau aužot, neko nevarēju darbā izlabot. Kā ielikts diegs, tā tas paliek audumā. Galvenais māksliniekam- saglabāt gribu, temperamentu, ar kādu viņš strādā.

-Vainagu nosaukumiem ir tik dažādi raksturi – “Jāņtār­piņi”, “Zarainītis”, “Ziemeļ­mei­tas kabuki”, tad vēl “Brūk­lenīte”, “Zilgalvīte”, “Līgavi­ņa” un līdzās tiem “Jūsu Augs­tība” un elpu aizraujošais dārgakmeņu birums “Hērsta platmale”.

– Platmale ir veltīta vienam no pasaulē slavenākajiem māksliniekiem, kurš ir ļoti bagāts. Es ar ironiju veltīju viņam šo galvas rotu no stikliņiem. Man nav citu iespēju – ne zelta, ne dārgakmeņu man nav. Tas bija mākslinieks, kurš izgatavoja un izrādīja galvaskausu, kas viss darināts no dārgakmeņiem. Ārprāts, cik tu, māksliniek, esi bagāts!

-Jums ir vēl viena platmale, veltīta citam vīrietim, sārtajai hūtītei dots nosaukums “Ven­tiņš”. Tajā manāmas pļavas un gotiņas. Neparasti šiem laikiem.

– Tas ir mans variants par citu bagātu kungu Ventspils pusē. Pats viņš nāk no jūras un ir bagāts, bet jūras malā visriņķī gotiņas, gotiņas vien ganās.

– Ko jums devusi šī mākslinieciskā aizraušanās ar asprātībām kroņu gatavošanā?

– Man tas bija pārejas laiks. Tagad jau esmu citā mākslas laukā. Veidošu veltījumu savam opapam, kurš reiz bija stikla pūtējs Iļģuciemā. Viņš nostrādāja visu mūžu, līdz dzīves beigās kļuva akls. Toreizējās stikla fabrikas jau sen kā likvidētas. Bijušais pagājis. Izstāde par bijušo opapa dzīvē un manā būs ļoti maiga, pat intīma. Viss dzīvē pa periodiem. Ja tālākam darbam spēka pietrūks, būs jāiet pensijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi