Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

Pārvarēt kautrību un paradumus

Līga Salnite
07:57
03.09.2019
7
Produkti Indarsfoto 1

Par “zaļu” attieksmi pret vidi un bezatkritumu dzīvesveidu sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos tiek runāts arvien biežāk, plašāk un skaļāk.

Vienu brīdi šī informācijas plūsma rada iespaidu, ka visa cilvēciskā eksistence ir kaitējums videi, ka katrs mūsu dzīves laikā spertais solis ir vairojis piesārņojumu, pieprasījis liekus dabas resursus vai mazinājis bioloģisko daudzveidību. Tomēr nav jāmaina radikāli sava dzīve, lai kaut nedaudz mazinātu savu “ekoloģisko pēdu” jeb to negatīvo iespaidu, ko vides un klimata stabilitātei nodara mūsu ikviena dzīvesstils.

Vēl nepierasti

Vismaz jaunākās paaudzes pārstāvji – tie, kam ceturtais gadu desmits vēl nav pārkāpts , – manā draugu un paziņu lokā tur zem sava goda veikala pirkumus iekravāt pie kases nopērkamajos plastikāta maisos, viņi ik dienas somiņā nēsā kaut vienu auduma tarbu. Tas kļuvis teju par beznosacījuma refleksu.

Tomēr, lai darītu ko vairāk dabas resursu saudzēšanas un vides aizsardzības labā, arī divdesmitgadniekiem un trīsdesmitgadniekiem vēl nākas krietni piepūlēties. Galu galā mēs visi tik ļoti esam pieraduši pie patēriņa ērtībām, ka mazākais mēģinājums sagādāt savai ikdienai tik nepieciešamo proviantu videi kaut nedaudz draudzīgākā formā rada ne tikai praktiskas neērtības, bet joprojām arī psiholoģisku slodzi. Bez tā, ka no rīta jāatceras paķert mājās dažādu izmēru tīkliņus, burciņas un kastītes, kas savukārt jānēsā līdzi visās darba gaitās, jautājums pārdevējam par iespēju iesvērt kaut ko pircēja līdzi ņemtajā trauciņā joprojām izraisa negribētu uzmanību – visas acis tuvāko desmit metru rādiusā pavēršas pret jautātāju, un vai nu veikala darbinieka vaibstos saskatīsi pretestību un šaubas par trauka higiēniskumu, vai rindā gaidošie cilvēki nogurumā nenoturēsies izteikt kādu īdzīgu komentāru, jo šāds pircējs aizņem nedaudz vairāk laika un rinda virzās lēnāk.

Līdz ar to kautrīgajam, introvertajam latvietim, arī cēlāko domu motivētam, tuvināties tā saucamajam “zero waste” (ang. – nulle atkritumu) dzīvesveidam apgrūtina reizumis pat vairāk psiholoģiskie aspekti nekā fiziskās grūtības ikdienas skrējienā.

Specializēti veikaliņi neatrisina iepirkšanos

Pēdējos pāris gados, pasaules ideju vēsmām atceļojot līdz mūspusei, arī Latvijas pilsētās viens pēc otra durvis vēruši viens otram visai līdzīgie bezkritalu veikaliņi. Jau stāstījām, ka šovasar arī Cēsis kļuva par vienu šādu vietu bagātāka, kur zaļi domājošie iedzīvotāji var bez kautrēšanās pārdevējam pasniegt savas burkas, burciņas un kannas, lai uzpildītu tajās sau­sos beramos produktus, eļļas un pat sadzīves ķīmiju. Tas, protams, ir apsveicami un vērtīgi.

Tomēr pircējs “parastais” joprojām pret šo formātu ir visai rezervēts – vecākai paaudzei tik ļoti tas atgādina no prāta un sirds izstumtos trūkuma periodus. Savukārt filozofa un publicista Ilmāra Šlāpina savulaik ironiski definētajam “vidējam latvietim” ārkārtēji sveša ir vegānu kultūras aura, kas nemanāmi apdvesusi gan šīs bodītes, gan bezatkritumu kustību kopumā. Tāpat mazajām un idejiski no sirds atbalstāmajām tirgotavām nebūt ne tik viegli sokas ar cenas konkurenci – mājsaimniecībās, kur kritiskāk jāuzrauga ikmēneša budžets, nav vienaldzīgi tas, ka kāda pamatprodukta kilograma izmaksas bez iepakojuma izrādās pat dārgākas nekā ar iepakojumu. Pēc šiem atsevišķajiem produktiem tad tomēr nākas doties uz iepirkšanās meku – lielveikalu – un savu sirdsapziņu remdēt, taru šķirojot.

Arī lielveikalos var

Taču neaizmirsīsim, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Tādēļ “Druva” veica eksperimentālu iepirkšanās tūri pa Cēsu lielveikaliem, lai izzinātu, cik viegli vai sarežģīti ir iegādāties izsveramo pārtiku līdzi ņemtos traukos.

Kopiespaids ir ļoti pozitīvs – viss ir iespējams, ja tikai protam ieraudzīt jēgu vairāk piepūlēties un atmest dažas vides veselībai kaitīgās ērtības. Lai varētu nodrošināt ģimeni ar daudzveidīgu produktu klāstu, pēc iespējas atsakoties no iepakojuma, ir “jāupurē” nedaudz vairāk laika trauku mazgāšanai un pašam iepirkšanās procesam, un vēl būtiskāk – sava iepirkšanās jāplāno, jo katrā veikalā nesafasēta ir nedaudz cita produkcija. Taču tas var palīdzēt teju pilnībā atteikties no impulsīviem tēriņiem.

Visos lielveikalos – “Rimi”, Raunas ielas “top!”, J.Poruka ielas “Solo”, kā arī abos tīkla “Maxima” veikalos – pārdevējas pie izsveramajiem produktiem, tāpat arī kasieres “Druvai” atzina, ka pagaidām vēl ļoti maz manāmi pircēji, kuri ņemtu līdzi savu taru. Vienīgi Valmieras ielas “Maxima XX” veikala gaļas nodaļā pēdējās nedēļas laikā apkalpoti vairāki pircēji, kuri vēlējušies gaļas izstrādājumus un svaigo gaļu saņemt savos iepakojumos. Gaujas ielas “Maxima X” veikalā gan pārdevēja atzina, ka bažas ir, vai, ieliekot produktu nezināmā un, iespējams, inficētā traukā, pircējs vēlāk nevirzīs pretenzijas veikalam, taču aizliegts šādi apkalpot klientus nav. No tiem, kas aktīvāk izrādījuši vēlmi mājās nest produktus pašu sagādātajos iepakojumos, vairāk bijušas ģimenes ar bērniem, tas novērots “Solo”.

“Druvas” korespondentei lielveikalos laipni atsaucās lūgumam ij kupātus iesvērt plastmasas kārbā, ij malto gaļu spainītī, kā arī gatavo silto ēdienu un salātus ielikt kārbiņā un stikla burciņā. Kad buljona kauls izrādījās par lielu, lai to ievietotu jebkurā no līdzpaņemtajiem traukiem, “Maxima XX” darbiniece laipni piedāvāja “zaļi apsēstajai” pircējai iesaiņot liellopa lāpstiņu dubultā papīrā, kas arīdzan šķiet ļoti apsveicams risinājums.

Tāpat nevajadzētu aizmirst par iespēju apmeklēt tirgu un arī mazos izbraukuma tirdziņus – šādās vietās ne tikai daudz vieglāk saskaņot iesvēršanu jebkurā sev ērtā iepakojumā, bet arīdzan produkti ir vietējas izcelsmes. Jo īpaši tas attiecas uz piena produktiem, kurus lielveikalos vairs reti kur var atrast izsveramus. “Druva” šo iespēju redzēja vien Gaujas ielas “Maximā X”, kur līdzi ņemtajā traukā iegādājās krējumu un biezpienu.

Pirkumi jāplāno un paradumi jāveido

Protams, tas nenozīmē, ka pilnīgi viss ir tik vienkārši – pie katra pirkuma ir nedaudz vairāk jāpiedomā, kā arī jāuzņemas savs risks par iepakojuma tīrību. Var nākties vairāk pastaigāt, jo katra tirdzniecības vieta izsveramu piedāvā citu produktu spektru. Bezatkritu­mu veikals ir lieliska vieta, kur iegādāt ne tikai putraimu krājumus, kurus pagaidām nekur citur izsveramus netirgo, bet arī nopirkt nelielu apjomu vēl neiepazītu produktu degustācijai.

Jāņem vērā, ka lielveikalā augļiem un izsveramajiem riekstiem tomēr nederēs kastītes vai burkas, šeit piemērotāki būs plāni, vēlams caurredzami maisi. Īstenie bezatkritumu entuziasti iesaka sadiegt tarbiņas no veciem dienas aizkariem vai izmantot pat nederīgās zeķubikses īpaši mazu sveramo apjomu maisiņu pagatavošanai, ja turza smagāka, būs lieka maksa, jo pie kases tās svars papildinās produkta svaru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Banknotes un monētas stāsta par laikmetiem un pasauli

07:39
07.05.2024
17

Jaunībā iesākta numismātikas kolekcija ir izveidojusies par lepnumu un vērtīgu dzīves daļu kādam Cēsu novada iedzīvotājam. Naudas kolekcionāri parasti neatklāj savu vārdu, viņu aizraušanās var vilināt noziedzīgus prātus. Tāpēc arī šoreiz stāsts par šo vaļasprieku paliek anonīms. Ceļu kolekcionēšanā numismāts sācis kā mazs zēns, septiņu gadu vecumā. “Viss sākās ar to, ka palīdzēju kaimiņienei,” atceras […]

Skaisti zied papardītes. Dejot var jebkurā vecumā un ne tikai pārī

06:02
06.05.2024
30

Dāmu deju kopas “Papardīte”15 gadu jubilejas koncerts “Ziedu virpulī” Stalbes Tautas namā bijaapliecinājums deju priekam. Uzstājās ne tikai stalbēnietes, arī draugu kolektīvi, radot dejotprieku kā sev, tā skatītājiem un noslēgumā kopīgi ballējoties. Kolektīva vadītāja Ginta Berķe atklāj, ka, mācoties deju “Puķe sarkanā”, radusies vīzija, ka ar to varētu atklāt jubilejas koncertu. Tā nācis arī pasākuma […]

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
139

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
1020

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
288

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
82
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
37
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi