Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Omīte mani nomierināja

Mairita Kaņepe
08:14
01.10.2019
104
Aktrise Anna Fotomarta 2 1

Aktrise Anna Nele Āboliņa jau savā pirmajā teātra sezonā guva “Spēlmaņu nakts” žūrijas ievērību.

Jaunā aktrise pretendē uz balvu “Gada debija”, izvirzīta atzinībai par veikumu uzreiz trīs iestudējumos- Valmieras Drāmas teātra izrādē “Mārtins Īdens”, Rīgas Krievu drāmas teātrī – “Jūras vējš”, kā arī nevalstiskā teātra projektā par rakstnieci Zentu Mauriņu. Uz aktiermākslas balvu līdz ar Annu Neli Āboliņu pretendē astoņi jaunie aktieri.

-Jūs nākat no aktieru dzimtas. Ar cik aktieriem tā pārstāvēta nesen iznākušajā enciklopēdijā “Latvijas simts izcilākie aktieri”?

– Diviem. Mana vecmamma Vera Singajevska un krusttēvs Gundars Āboliņš. No krusttēva mācos arvien.

– Esat aktiera darba sākumā. Kādas emocijas jūs pavadīja pirmajā sezonā?

– Jebkurš cilvēks radoša darba sākumā saskaras ar mokām. Ir arī bezizejas sajūta, kā uzdevumu atrisināt. Rodas domas, vai man to vajag, vai kādam interesē tas, ko daru uz skatuves. Taču, ja kāds izrāda kaut nelielu interesi par manu veikumu, tas dod jēgu visam. Pietiek ar to vien, ka apjautājas – kā tev darbā iet. Ja vēl ir novērtējums, tas dod arī gandarījumu.

– Jums ir darbs četrās Valmieras teātra izrādēs, divās izrādēs Rīgas teātros. Tagad top iestudējums profesionālajā Cēsu Mazajā teātrī. Jaušams, ka darba daudz?

– Paldies dievam, nevaru sūdzēties, bet statuss man ir brīvmāksliniece. Nav vēl bijis konkrētu piedāvājumu kļūt par štata darbinieku, ir tikai teātru piedāvājumi spēlēt kā viesmāksliniecei. Lai jaunam aktierim piedāvātu štata vietu, jāpiedzīvo zināma laimes spēle – būt īstajā laikā un vietā.

-Ir viena pēc otras labi nospēlētas lomas. Vai varat cerēt uz aicinājumu?

– Var būt visādi. Jāprot ieinteresēt teātri vai režisoru ar savu izpausmes formu. Vajag mērķtiecīgi piestrādāt, lai sevi piedāvātu.

– Par kuru teātri sapņojat visvairāk?

– Tagad man ir mīļš Valmieras teātris. To nosaka cilvēki, un Valmierā esmu atradusi domubiedrus.

– Bet kur ir mājas?

– Rīgā, Klusajā ielā. Gadījies veiksmīgi, ka visās pilsētās, kur spēlēju izrādēs, ir kāds kursabiedrs vai draugs. Tāpēc braucam kopā maršrutos Rīga – Valmiera vai Cēsis – Rīga. Līdz šim Cēsis maz zināju. Nu man radusies sajūta par pilsētu. Cēsis ir ļoti romantiskas. Augusts bija tik silts un patīkams, vecpilsētā, kur notika mēģinājumi, darbojās āra kafejnīcas. Apkārt tām valdīja miers, radot labsajūtu un mājīgumu, kas neatgādina ne kūrortu, ne izklaižu drudzi.

– Vai pēc vēliem mēģinājumiem nācās meklēt arī naktsmājas?

– Par to rūpējās Ilze Liec­kalniņa, Cēsu Mazā teātra izrāžu producente. Vasarā bija pavisam labi, jo varējām palikt ģimnāzistu kopmītnēs.

– Bez kurām trīs lietām nevarat braukt uz darbu tālu prom no mājām?

-Vajadzīgi ērti apavi, piezīmju blociņš un matu gumijas, jo man ir gari mati. Blociņš kalpo kā plānotājs. Ja gadās, ka mēģinājumu un izrāžu laikā jādzīvo starp vairākām pilsētām, ļoti svarīgi, lai viss ir piefiksēts. Nedrīkst sagadīties tā, ka vienā vakarā man jā­spēlē izrādē gan Rīgā, gan Cēsīs.

– Valmieras teātra izrādē “Mārtins Īdens” spēlē meiteni no Rīgas 100. vidusskolas, mācību iestādes, par kuru vienaudžu vidū nav laba slava. No kādām skolām pati nāc?

– Pirmās astoņas klases ar brāli mācījāmies Kristīgajā skolā Grīziņkalnā, kas netālu no mājām. Ļoti maza un simpātiska skola, kas jau tajā laikā atgādināja privātskolu, jo nebija paralēlo klašu. Jauki, ka vecāki mums izvēlējās šo skolu! Mana ome izpalīdzēja skolai, ja vajadzēja aktiermeistarības stundas pirms uzvedumiem. Tālāk ar brāli devāmies uz Rīgas 6. vidusskolu pie Zie­doņdārza, kur savulaik mācījies arī tētis un tēta brālis.

-Kurš pirmais uzzināja, ka sapņojat par aktrises profesiju?

– Ai, es ilgi nevarēju izdarīt izvēli! Bija laiks, kad man viss kaut kas interesēja, un bija arī laiks, kad nekas neinteresēja. Ome ieteica, lai mēģinu iestāties aktieru kursā. Viņa gan pieļāva, ka aktieru profesija varētu arī nebūt īstā, jo radošā darbā iznākums nav zināms. Atlika tikai cerēt. Ome mani arī mierināja – tas, ko iegūšu, četrus gadus mācoties aktiera profesiju, noderēs kā cilvēkam.

– Omes vairs nav. Cik Verai Singajevskai bija gadu, kad spriedāt par profesijas izvēli?

– Jau pie gadiem 90. Taču ar omi vairāk vai mazāk par savu nākamo profesiju esmu runājusi visu dzīvi. Omes dzīve bija viņas profesija. Tai viņa atdeva visu mūžu, tāpēc tas viņai bijis tik radošs un krāsains. Kad cilvēks kļūst vecāks, viņa to man teica, vienīgais, kas no garā mūža paliek, ir gremdēšanās atmiņās. Ļoti patīkami, ja atmiņas varot izstāstīt mazbērniem. Ar brāli bijām tie, kuri pavadījām laiku kopā ar vecmammu. Mums vienmēr raisījās sarunas par teātri – aktieriem, režisoriem. Viņus varēju arī satikt. Aktrises vienmēr atnāca uz omes jubilejām.

– Tātad jums ir kas vairāk zināms par Jaunatnes teātri, kura vairs nav?

– Un kā vēl! Kopā ar brāli tajā arī spēlējām! Mums bija trīs gadi, kad notika izrāde “Pauks un Šmauks”. Abi bijām mazās pelītes. Neatceros pašu stāstu, bet atmiņā, ka abiem bija jāskrien pa skatuvi. Pēc tam abus lika tādā kā katlā, kā lādē. Nobijāmies, kā nekā trīsgadīgi. Taču tad pie kulisēm atpazinām Elgas tanti – Elgu Īgenbergu, kura spēlēja klavieru pavadījumu. Pie viņas tad arī slēpāmies.

– Kādas saistības palikušas, lai saņemtu arī maģistra diplomu augstākajā izglītībā?

– Jāraksta maģistra darbs. Esmu nolēmusi rakstīt par savu vectēvu (Jaunatnes teātra aktieri Tālivaldi Āboliņu – aut.). Iespējams, pētīšu, kā viņš studēja Maskavā. Par recenzenti izraudzījos teātra zinātnieci Silviju Radzobi. Es viņai ļoti uzticos.

– Cēsu Mazais teātris, pieaicinot profesionālus aktierus, arī jūs, sagatavojis izrādi “Dul­lais”. Uzreiz nāk prātā zinātkārais zēns Dullais Dauka.

– Ar režisoru Mārtiņu Eihi strādājam, domājot par skatītājiem no septītajām un astotajām klasēm. Izrāde veltīta tiem, kuri aizvien grib pārliecināties paši, kas ir aiz horizonta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
663

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi