Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Omīte mani nomierināja

Mairita Kaņepe
08:14
01.10.2019
344
Aktrise Anna Fotomarta 2 1

Aktrise Anna Nele Āboliņa jau savā pirmajā teātra sezonā guva “Spēlmaņu nakts” žūrijas ievērību.

Jaunā aktrise pretendē uz balvu “Gada debija”, izvirzīta atzinībai par veikumu uzreiz trīs iestudējumos- Valmieras Drāmas teātra izrādē “Mārtins Īdens”, Rīgas Krievu drāmas teātrī – “Jūras vējš”, kā arī nevalstiskā teātra projektā par rakstnieci Zentu Mauriņu. Uz aktiermākslas balvu līdz ar Annu Neli Āboliņu pretendē astoņi jaunie aktieri.

-Jūs nākat no aktieru dzimtas. Ar cik aktieriem tā pārstāvēta nesen iznākušajā enciklopēdijā “Latvijas simts izcilākie aktieri”?

– Diviem. Mana vecmamma Vera Singajevska un krusttēvs Gundars Āboliņš. No krusttēva mācos arvien.

– Esat aktiera darba sākumā. Kādas emocijas jūs pavadīja pirmajā sezonā?

– Jebkurš cilvēks radoša darba sākumā saskaras ar mokām. Ir arī bezizejas sajūta, kā uzdevumu atrisināt. Rodas domas, vai man to vajag, vai kādam interesē tas, ko daru uz skatuves. Taču, ja kāds izrāda kaut nelielu interesi par manu veikumu, tas dod jēgu visam. Pietiek ar to vien, ka apjautājas – kā tev darbā iet. Ja vēl ir novērtējums, tas dod arī gandarījumu.

– Jums ir darbs četrās Valmieras teātra izrādēs, divās izrādēs Rīgas teātros. Tagad top iestudējums profesionālajā Cēsu Mazajā teātrī. Jaušams, ka darba daudz?

– Paldies dievam, nevaru sūdzēties, bet statuss man ir brīvmāksliniece. Nav vēl bijis konkrētu piedāvājumu kļūt par štata darbinieku, ir tikai teātru piedāvājumi spēlēt kā viesmāksliniecei. Lai jaunam aktierim piedāvātu štata vietu, jāpiedzīvo zināma laimes spēle – būt īstajā laikā un vietā.

-Ir viena pēc otras labi nospēlētas lomas. Vai varat cerēt uz aicinājumu?

– Var būt visādi. Jāprot ieinteresēt teātri vai režisoru ar savu izpausmes formu. Vajag mērķtiecīgi piestrādāt, lai sevi piedāvātu.

– Par kuru teātri sapņojat visvairāk?

– Tagad man ir mīļš Valmieras teātris. To nosaka cilvēki, un Valmierā esmu atradusi domubiedrus.

– Bet kur ir mājas?

– Rīgā, Klusajā ielā. Gadījies veiksmīgi, ka visās pilsētās, kur spēlēju izrādēs, ir kāds kursabiedrs vai draugs. Tāpēc braucam kopā maršrutos Rīga – Valmiera vai Cēsis – Rīga. Līdz šim Cēsis maz zināju. Nu man radusies sajūta par pilsētu. Cēsis ir ļoti romantiskas. Augusts bija tik silts un patīkams, vecpilsētā, kur notika mēģinājumi, darbojās āra kafejnīcas. Apkārt tām valdīja miers, radot labsajūtu un mājīgumu, kas neatgādina ne kūrortu, ne izklaižu drudzi.

– Vai pēc vēliem mēģinājumiem nācās meklēt arī naktsmājas?

– Par to rūpējās Ilze Liec­kalniņa, Cēsu Mazā teātra izrāžu producente. Vasarā bija pavisam labi, jo varējām palikt ģimnāzistu kopmītnēs.

– Bez kurām trīs lietām nevarat braukt uz darbu tālu prom no mājām?

-Vajadzīgi ērti apavi, piezīmju blociņš un matu gumijas, jo man ir gari mati. Blociņš kalpo kā plānotājs. Ja gadās, ka mēģinājumu un izrāžu laikā jādzīvo starp vairākām pilsētām, ļoti svarīgi, lai viss ir piefiksēts. Nedrīkst sagadīties tā, ka vienā vakarā man jā­spēlē izrādē gan Rīgā, gan Cēsīs.

– Valmieras teātra izrādē “Mārtins Īdens” spēlē meiteni no Rīgas 100. vidusskolas, mācību iestādes, par kuru vienaudžu vidū nav laba slava. No kādām skolām pati nāc?

– Pirmās astoņas klases ar brāli mācījāmies Kristīgajā skolā Grīziņkalnā, kas netālu no mājām. Ļoti maza un simpātiska skola, kas jau tajā laikā atgādināja privātskolu, jo nebija paralēlo klašu. Jauki, ka vecāki mums izvēlējās šo skolu! Mana ome izpalīdzēja skolai, ja vajadzēja aktiermeistarības stundas pirms uzvedumiem. Tālāk ar brāli devāmies uz Rīgas 6. vidusskolu pie Zie­doņdārza, kur savulaik mācījies arī tētis un tēta brālis.

-Kurš pirmais uzzināja, ka sapņojat par aktrises profesiju?

– Ai, es ilgi nevarēju izdarīt izvēli! Bija laiks, kad man viss kaut kas interesēja, un bija arī laiks, kad nekas neinteresēja. Ome ieteica, lai mēģinu iestāties aktieru kursā. Viņa gan pieļāva, ka aktieru profesija varētu arī nebūt īstā, jo radošā darbā iznākums nav zināms. Atlika tikai cerēt. Ome mani arī mierināja – tas, ko iegūšu, četrus gadus mācoties aktiera profesiju, noderēs kā cilvēkam.

– Omes vairs nav. Cik Verai Singajevskai bija gadu, kad spriedāt par profesijas izvēli?

– Jau pie gadiem 90. Taču ar omi vairāk vai mazāk par savu nākamo profesiju esmu runājusi visu dzīvi. Omes dzīve bija viņas profesija. Tai viņa atdeva visu mūžu, tāpēc tas viņai bijis tik radošs un krāsains. Kad cilvēks kļūst vecāks, viņa to man teica, vienīgais, kas no garā mūža paliek, ir gremdēšanās atmiņās. Ļoti patīkami, ja atmiņas varot izstāstīt mazbērniem. Ar brāli bijām tie, kuri pavadījām laiku kopā ar vecmammu. Mums vienmēr raisījās sarunas par teātri – aktieriem, režisoriem. Viņus varēju arī satikt. Aktrises vienmēr atnāca uz omes jubilejām.

– Tātad jums ir kas vairāk zināms par Jaunatnes teātri, kura vairs nav?

– Un kā vēl! Kopā ar brāli tajā arī spēlējām! Mums bija trīs gadi, kad notika izrāde “Pauks un Šmauks”. Abi bijām mazās pelītes. Neatceros pašu stāstu, bet atmiņā, ka abiem bija jāskrien pa skatuvi. Pēc tam abus lika tādā kā katlā, kā lādē. Nobijāmies, kā nekā trīsgadīgi. Taču tad pie kulisēm atpazinām Elgas tanti – Elgu Īgenbergu, kura spēlēja klavieru pavadījumu. Pie viņas tad arī slēpāmies.

– Kādas saistības palikušas, lai saņemtu arī maģistra diplomu augstākajā izglītībā?

– Jāraksta maģistra darbs. Esmu nolēmusi rakstīt par savu vectēvu (Jaunatnes teātra aktieri Tālivaldi Āboliņu – aut.). Iespējams, pētīšu, kā viņš studēja Maskavā. Par recenzenti izraudzījos teātra zinātnieci Silviju Radzobi. Es viņai ļoti uzticos.

– Cēsu Mazais teātris, pieaicinot profesionālus aktierus, arī jūs, sagatavojis izrādi “Dul­lais”. Uzreiz nāk prātā zinātkārais zēns Dullais Dauka.

– Ar režisoru Mārtiņu Eihi strādājam, domājot par skatītājiem no septītajām un astotajām klasēm. Izrāde veltīta tiem, kuri aizvien grib pārliecināties paši, kas ir aiz horizonta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
285

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
35
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi