Piektdiena, 5. jūlijs
Vārda dienas: Andžs, Andžejs, Edīte, Esmeralda

Pieradināt – nozīmē atbildēt

Sarmīte Feldmane
06:34
17.10.2019
24

Līgatnes dabas takās, stāvlaukumā, jau kādu laiku apmeklētāji var satikt lapsu. Droša, draudzīga – tā interesējas par tiem, kuri atbraukuši.

Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange pastāsta, ka lapsēns nav izmucis no voljēra, ir meža dzīvnieks, kurš vasarā sācis ieklīst taku teritorijā. “Ceļotāji mēdza nakšņot pārvietojamajos tūristu auto. Diemžēl nepadomājot nevērīgi nometa vai konteineros atstāja pārtiku. Lapsēns saprata – cilvēks, tas nozīmē ēdiens,” stāsta Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange.

Lapsēns ātri apķēra, ka izdevīgāk un vieglāk ir iet un prasīt pārtiku, nevis pašam medīt. “Saprotu, ka kādam tas šķiet piedzīvojums – pacienāt lapsiņu ar sviestmaizi, tas ir kā jauks notikums, ko, aizbraucot mājās, var aizmirst. Un ir cilvēki, kuri baidās, jo savvaļas dzīvnieks uzvedas neadekvāti, nemūk no cilvēka, diedelē pārtiku. Uzreiz varu teikt, ka bailēm nav pamata, jo dzīvnieks nav agresīvs, neskrien virsū un nekož, ja vien cilvēks tam nedara pāri. Arī uztraukties par slimībām nav pamata,” pastāsta I.Lange.

Katrs, kurš bijis dabas takās, zina, ka pie katra voljēra ir brīdinājumu uzraksti – dzīvniekus nebarot. Diemžēl tos ne visi ievēro. Vadītāja stāsta, ka ar apmeklētājiem regulāri tiek runāts, lai nebaro dzīvniekus. “Parastā atbilde – es jau tikai divus burkānus vai kādu našķi. Taču pa dienu ir daudz apmeklētāju, ja katrs iemet tikai divus burkānus… Un dzīvnieki iemācās diedelēt našķus, viņu ierastā dzīve tiek izjaukta,” skaidro I.Lange.

Ko darīt ar lapsēnu? Viens no risinājumiem būtu slēgti atkritumu konteineri, lai lapsa netiek klāt izmestai pārtikai. “Aizdzīt uz mežu, lai gan lapsa jau ir mežā, nevaram, jo tā pieradusi pie cilvēkiem. Pati barību atrast vairs nemāk. Izskanējis, lai noķeram un ieliekam nožogojumā pie citām, bet voljēros dzīvojošie tur dzimuši, auguši. Dzīvnieki savvaļā netiek ķerti, lai ievietotu voljēros. Lapsēnu noķert un aizvest mežā uz citu vietu nav jēgas, jo lapsa ies uz mājām, pie cilvēkiem,” stāsta dabas taku vadītāja.

I.Lange min vairākus piemērus, kur līdzīga situācija izveidojusies arī citās valstīs un tūristu apmešanās vietās visur ir brīdinājumi, lai pārtiku neatstāj, neizmet, jo tā tiks pievilināti savvaļas dzīvnieki.

Daudzviet arī pilsētās lapsas nav retums. “Lapsai daudz nevajag – pārtiku un vietu, kur izrakt alu,” bilst I.Lange un atzīst, ka pagaidām lapsēns turpina uzturēties dabas taku stāvlaukumā. Iespējams, tam ierādīs kādu vietu, kur to baros. Ar laiku dzīvnieks sapratīs, ka pārtika ir tur un uz stāvlaukumu diedelēt nenāks. Protams, tikai tad, ja te neviens tam neko nedos.

“Par to, ka lapsēns diedelē stāvlaukumā, ir atbildīgi cilvēki. Dzīvniekam ir jādzīvo sava dzīve,” atgādina dabas taku vadītāja un piebilst, ka “Mazajā princī” tieši Lapsa runā par pieradināšanu un atbildību.
Līgatnes dabas taku voljērā ik dienu apskatāmi divi lapsu puikas – jau gados cienījamais Lapsis un šīgada jauneklis Henrijs. Mazais lapsēns uz dabas takām tika atvests, jo bija atrasts iekritis kādā caurulē, bija pavisam novārdzis. Tagad izaudzis par skaistu puisi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
38

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Zīmē sprediķī saklausīto

05:20
04.07.2024
45

“Māksliniece Ingūna Briede no 2021. gada Adventa sākuma dievkalpojumos ļaujas, lai sadzirdētais Dieva Vārds top par zīmējumu – meditatīvu, noslēpumainu un reizē uzrunājošu, Vārdu atklājošu. Iepriekš nav zināms, kas taps. Ingūnas roka, paņēmusi tintes pildspalvu, sajūtu vadīta, velk līnijas”, rakstīts mākslinieces zīmējumu izstādes “Vārda piezīmes līnijās” – stāsts par Dieva Vārda (pie)zīmēšanu – pieteikumā. Cēsu […]

Vīriešu peldbikses – 2024.gada vasaras tendences

18:06
03.07.2024
48

2024.gada vasara vīriešiem, kas bieži atpūšas pludmalē, piedāvā plašu peldbikšu izvēli – ikvienai gaumei un augumam. Šogad svarīgākais ir funkcionalitāte, ērtums un stilīgs izskats. Lūk, daži no galvenajiem trendiem, kas dominēs pludmalēs un baseinos šajā sezonā. Klasiskās peldbikses Klasiskās vīriešu peldbikses ir teju vai mūžīgs variants, kas nekad neiziet no modes. 2024. gadā tās piedzīvo […]

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
80

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
687

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
278

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Tautas balss

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
11
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
11
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
10
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
14
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Rezultātā būs grausti

15:02
05.07.2024
10
J. raksta:

“Kāpēc Cēsu vecpilsētas tukšo namu īpašnieki nepārdod ēkas? Par saprātīgu cenu gan jau atrastos pircēji, kas tās savestu kārtībā. Tās mājas taču turpina brukt, ja neko nedarīs, pēc gadiem pieciem tur būs grausti, kādus jau dažviet redzam,” domas izteica J.

Sludinājumi