Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Teātris ir dzīva māksla. Aktierim un skatītājam jāsatiekas

Jānis Gabrāns
23:57
17.01.2021
21
Amanis 1

Latvijas teātru sezonā joprojām turpinās negribētais starpbrīdis. Lai arī profesionālie kolektīvi mēģinājumus drīkst turpināt, nav zināms, kad mēģinājumos paveikto varēs nodot skatītāju vērtējumam. Bet tieši skatītāji, viņu emocijas, aplausi, smiekli ir tā nenovērtējamā “alga”, kas liek izvēlēties šo profesiju. Jau 25 gadus Nacionālo teātri par savu sauc aktieris Jānis Āmanis.

– Redzot, ka ierobežojumi arvien tiek pagarināti, laikam šī sezona ir norakstāma?

– Vēl jau to pilnīgi pateikuši neesam, vēl taču jāatdod skatītājiem izrādes, uz kurām biļetes nopirktas. Laimīgākais scenārijs laikam ir marts, bet tas tikai tādā cerību līmenī. Es nepiekrītu teicienam, ka cerība ir muļķa mierinājums, manuprāt, tā ir ļoti laba lieta. Un tomēr tikai cerība. Me­dicīna gan ir strauji gājusi uz priekšu, ja skatāmies vēsturē, šādi vīrusi, epidēmijas nebeidzas vienā gadā.

Sezona vēl nav norakstīta, tomēr drošāk var runāt par nākamo sezonu, lai gan mēs nezinām pat to, kas notiks rīt.

– Aktieriem, šķiet, visvairāk pietrūkst izrāžu ar skatītājiem, tas gluži kā sportā, var jau trenēties, bet nepieciešamas arī sacensības.
– Protams, darbs ir saraustīts, trauksmains, dzīvojam neziņā, tas ir grūtākais. Pēc decembra brīvdienām pagājušajā nedēļā beidzot atsākām mēģināt. Jau decembra sākumā, kad sasirgušo skaits palielinājās, kad tika pieņemti ierobežojumi, kļuva skaidrs, ka tik drīz tā situācija nenorims, nolēma ņemt starpbrīdi. Kārtējo neplānoto starpbrīdi.

Atgriešanās vienmēr ir emoci­onāla. Pirmajā mēģinājumā uzej uz skatuves un nesaproti, kas notiek?! Ir it kā apjukums, jo trūkst treniņa, kopējā procesa. Gan izrādes iestudēšana, gan izrādīšana ir dzīvs process, tas notiek ne tikai uz skatuves, tas ir daudz plašāk. Tur tā atslēga. Protams, daudz atkarīgs no lomas lieluma un smaguma. Ja loma nozīmīgāka, jau kādu dienu iepriekš sāc gatavoties, un tas ir sava veida treniņš. Tu sevi uzturi formā, bet, ja šis process tiek pārtraukts, viss jāsāk no gala, paiet laiks, kamēr atkal atgūsti vajadzīgo formu. Tas ir kā bērniem skolā, kur arī viss sajucis.
– Pie kā patlaban strādājat?
– Pie izrādes “Dzimuši vakar” Ināras Sluckas režijā, tāda intelektuālā komēdija. Darbs notiek maskās, ievērojot visus epidemioloģiskos noteikumus, bet notiek. Beidzot uz skatuves, pirms tam bija garš galda periods, šķiet, nevienai izrādei tik ilgs tas nav bijis.
-Vai pārtraukumi izrāžu iestudēšanā neatstāj nelabvēlīgu iespaidu uz rezultātu?
– Jā, šobrīd izrāžu tapšanas process ieildzis, jo, kā jau minēju, ir šī neskaidrība – kad? Un var notikt tā, ka kādā brīdī aktierim paliek garlaicīgi, jo izrāde jau gatava, bet mēģinājumu process nebeidzas un nebeidzas. Kad skaidri zināms, ka tad un tad pirmizrāde, tās ir īpašas sajūtas, tu kādu nedēļu esi īpaši pārņemts. Protams, katram tas citādāk, jo aktieri ir tikai cilvēki, vienam loma paveras ātrāk, citam tā atklāsme varbūt atnāk tikai ģenerālmēģinājumā. Cits sen visu sapratis, viņam process sāk apnikt, viņš sāk eksperimentēt, un rezultātā loma ir sabojāta.
– Ja pavasara nogalē tomēr izdosies atsākt, varbūt jāspēlē visu vasaru, neejot brīvlaikā?
– Domāju, ka drīzāk nē, cilvēki vasarā cenšas izbraukt no pilsētas, būt dabā, viņiem ir cits ritms. No šīs mājās būšanas visi ir noguruši, tāpēc ir pilni parki, takas. Visticamāk, vasarā ikviens centīsies būt pie dabas.
-Teātros tradicionāli uz Ziemassvētku laiku bija īpašie koncerti, uzvedumi, kas viesa svētku sajūtu. Šoreiz tās nepie­trūka?
– Pietrūka jau ne tikai tās. Aktieriem šis laiks vispār grūts, jo trūkst būšanas cilvēkos, sabiedrībā, kur smeļamies idejas, tēlus, tveram notiekošo, kas palīdz krāt tik vajadzīgo iespaidu, emociju bagāžu kādas lomas radīšanai. Šis laiks liek atslābt spējai koncentrēties, kas ir sezonā, kad izrāde seko izrādei. Tad nedrīkst atslābt, ļauties ikdienas nebūšanām, piemēram, ja saņēmis soda kvīti par nepareizi novietotu auto, ar šo sajūtu nedrīksti iet uz skatuves un tēlot mīlnieku. Jāmāk emocijas savaldīt vai arī formēt tās citādās izpausmēs, lai uz skatuves tevī būtu nolasāms tas, kam jābūt. Tā visa pietrūkst, un tas ļoti ietekmē dzīvi.
– Aktieriem, kas emociju meklējumos raduši aizvadīt dienas, tagad jāmeklē, kā to kompensēt.
– Tas tiesa. Protams, ir ģimene, par dēlu jārūpējas, bet vēl mēģinu rast prieku kādās citās lietās, kaut vai aizbraucot makšķerēt, izbaudot citas niecīgas lietas. Ir ļoti svarīgi neiesēsties, censties regulāri izvēdināt galvu, saglabāt veselo saprātu, lasīt. Ir svarīgi atrast nodarbes veidus, kas uztur formā.
– Pirmajā “Covi-19” vilnī teātros bija daudz centienu darboties virtuālajā vidē, piedāvājot saturu, tagad to tikpat kā nemana. Laikam kļuva skaidrs, ka tas tikai tāds ielāps.
– Teātris – tā tomēr ir dzīva māksla. Protams, varam veidot virtuālos projektus, lai atgādinātu, ka joprojām esam! Ka esam sveiki un veseli, strādājam un jums, skatītāji, viss būs! Taču tas arī viss, nevaram piemirst, ka teātris ir dzīva māksla, un tās sajūtas aci pret aci ar skatītāju zālē nekādi virtuālie brīnumi aizstāt nevar.

Tiesa, es pārāk nepretojos arī e-izrādēm. Ja ir radioteātris, kāpēc gan nevar būt šāds formāts, bet tikai kā piedeva dzīvajai mākslai. Mēs visi – aktieri, skatītāji – gaidām tikšanās brīdi. Kā teica draugs, cilvēki ēst gribēs vienmēr, gan fiziski, gan garīgi.

Šis, protams, ir unikāls brīdis, jo pat kara laikā teātris tik ilgā dīkstāvē kā šobrīd nav bijis. Ja rudenī vēl situācija izskatījās cerīga, tagad tās cerības arvien attālinās.
Tomēr, neraugoties uz visiem pārbaudījumiem, teātris turpinās, un tas būs neaprakstāms brīdis, kad atkal vērsies priekškars, zālē dzisīs gaismas. Tad jebkura izrāde būs kā pirmizrāde! q

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
262

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
88

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
140

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
36
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
61
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
50
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi