Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Teātris ir dzīva māksla. Aktierim un skatītājam jāsatiekas

Jānis Gabrāns
23:57
17.01.2021
58
Amanis 1

Latvijas teātru sezonā joprojām turpinās negribētais starpbrīdis. Lai arī profesionālie kolektīvi mēģinājumus drīkst turpināt, nav zināms, kad mēģinājumos paveikto varēs nodot skatītāju vērtējumam. Bet tieši skatītāji, viņu emocijas, aplausi, smiekli ir tā nenovērtējamā “alga”, kas liek izvēlēties šo profesiju. Jau 25 gadus Nacionālo teātri par savu sauc aktieris Jānis Āmanis.

– Redzot, ka ierobežojumi arvien tiek pagarināti, laikam šī sezona ir norakstāma?

– Vēl jau to pilnīgi pateikuši neesam, vēl taču jāatdod skatītājiem izrādes, uz kurām biļetes nopirktas. Laimīgākais scenārijs laikam ir marts, bet tas tikai tādā cerību līmenī. Es nepiekrītu teicienam, ka cerība ir muļķa mierinājums, manuprāt, tā ir ļoti laba lieta. Un tomēr tikai cerība. Me­dicīna gan ir strauji gājusi uz priekšu, ja skatāmies vēsturē, šādi vīrusi, epidēmijas nebeidzas vienā gadā.

Sezona vēl nav norakstīta, tomēr drošāk var runāt par nākamo sezonu, lai gan mēs nezinām pat to, kas notiks rīt.

– Aktieriem, šķiet, visvairāk pietrūkst izrāžu ar skatītājiem, tas gluži kā sportā, var jau trenēties, bet nepieciešamas arī sacensības.
– Protams, darbs ir saraustīts, trauksmains, dzīvojam neziņā, tas ir grūtākais. Pēc decembra brīvdienām pagājušajā nedēļā beidzot atsākām mēģināt. Jau decembra sākumā, kad sasirgušo skaits palielinājās, kad tika pieņemti ierobežojumi, kļuva skaidrs, ka tik drīz tā situācija nenorims, nolēma ņemt starpbrīdi. Kārtējo neplānoto starpbrīdi.

Atgriešanās vienmēr ir emoci­onāla. Pirmajā mēģinājumā uzej uz skatuves un nesaproti, kas notiek?! Ir it kā apjukums, jo trūkst treniņa, kopējā procesa. Gan izrādes iestudēšana, gan izrādīšana ir dzīvs process, tas notiek ne tikai uz skatuves, tas ir daudz plašāk. Tur tā atslēga. Protams, daudz atkarīgs no lomas lieluma un smaguma. Ja loma nozīmīgāka, jau kādu dienu iepriekš sāc gatavoties, un tas ir sava veida treniņš. Tu sevi uzturi formā, bet, ja šis process tiek pārtraukts, viss jāsāk no gala, paiet laiks, kamēr atkal atgūsti vajadzīgo formu. Tas ir kā bērniem skolā, kur arī viss sajucis.
– Pie kā patlaban strādājat?
– Pie izrādes “Dzimuši vakar” Ināras Sluckas režijā, tāda intelektuālā komēdija. Darbs notiek maskās, ievērojot visus epidemioloģiskos noteikumus, bet notiek. Beidzot uz skatuves, pirms tam bija garš galda periods, šķiet, nevienai izrādei tik ilgs tas nav bijis.
-Vai pārtraukumi izrāžu iestudēšanā neatstāj nelabvēlīgu iespaidu uz rezultātu?
– Jā, šobrīd izrāžu tapšanas process ieildzis, jo, kā jau minēju, ir šī neskaidrība – kad? Un var notikt tā, ka kādā brīdī aktierim paliek garlaicīgi, jo izrāde jau gatava, bet mēģinājumu process nebeidzas un nebeidzas. Kad skaidri zināms, ka tad un tad pirmizrāde, tās ir īpašas sajūtas, tu kādu nedēļu esi īpaši pārņemts. Protams, katram tas citādāk, jo aktieri ir tikai cilvēki, vienam loma paveras ātrāk, citam tā atklāsme varbūt atnāk tikai ģenerālmēģinājumā. Cits sen visu sapratis, viņam process sāk apnikt, viņš sāk eksperimentēt, un rezultātā loma ir sabojāta.
– Ja pavasara nogalē tomēr izdosies atsākt, varbūt jāspēlē visu vasaru, neejot brīvlaikā?
– Domāju, ka drīzāk nē, cilvēki vasarā cenšas izbraukt no pilsētas, būt dabā, viņiem ir cits ritms. No šīs mājās būšanas visi ir noguruši, tāpēc ir pilni parki, takas. Visticamāk, vasarā ikviens centīsies būt pie dabas.
-Teātros tradicionāli uz Ziemassvētku laiku bija īpašie koncerti, uzvedumi, kas viesa svētku sajūtu. Šoreiz tās nepie­trūka?
– Pietrūka jau ne tikai tās. Aktieriem šis laiks vispār grūts, jo trūkst būšanas cilvēkos, sabiedrībā, kur smeļamies idejas, tēlus, tveram notiekošo, kas palīdz krāt tik vajadzīgo iespaidu, emociju bagāžu kādas lomas radīšanai. Šis laiks liek atslābt spējai koncentrēties, kas ir sezonā, kad izrāde seko izrādei. Tad nedrīkst atslābt, ļauties ikdienas nebūšanām, piemēram, ja saņēmis soda kvīti par nepareizi novietotu auto, ar šo sajūtu nedrīksti iet uz skatuves un tēlot mīlnieku. Jāmāk emocijas savaldīt vai arī formēt tās citādās izpausmēs, lai uz skatuves tevī būtu nolasāms tas, kam jābūt. Tā visa pietrūkst, un tas ļoti ietekmē dzīvi.
– Aktieriem, kas emociju meklējumos raduši aizvadīt dienas, tagad jāmeklē, kā to kompensēt.
– Tas tiesa. Protams, ir ģimene, par dēlu jārūpējas, bet vēl mēģinu rast prieku kādās citās lietās, kaut vai aizbraucot makšķerēt, izbaudot citas niecīgas lietas. Ir ļoti svarīgi neiesēsties, censties regulāri izvēdināt galvu, saglabāt veselo saprātu, lasīt. Ir svarīgi atrast nodarbes veidus, kas uztur formā.
– Pirmajā “Covi-19” vilnī teātros bija daudz centienu darboties virtuālajā vidē, piedāvājot saturu, tagad to tikpat kā nemana. Laikam kļuva skaidrs, ka tas tikai tāds ielāps.
– Teātris – tā tomēr ir dzīva māksla. Protams, varam veidot virtuālos projektus, lai atgādinātu, ka joprojām esam! Ka esam sveiki un veseli, strādājam un jums, skatītāji, viss būs! Taču tas arī viss, nevaram piemirst, ka teātris ir dzīva māksla, un tās sajūtas aci pret aci ar skatītāju zālē nekādi virtuālie brīnumi aizstāt nevar.

Tiesa, es pārāk nepretojos arī e-izrādēm. Ja ir radioteātris, kāpēc gan nevar būt šāds formāts, bet tikai kā piedeva dzīvajai mākslai. Mēs visi – aktieri, skatītāji – gaidām tikšanās brīdi. Kā teica draugs, cilvēki ēst gribēs vienmēr, gan fiziski, gan garīgi.

Šis, protams, ir unikāls brīdis, jo pat kara laikā teātris tik ilgā dīkstāvē kā šobrīd nav bijis. Ja rudenī vēl situācija izskatījās cerīga, tagad tās cerības arvien attālinās.
Tomēr, neraugoties uz visiem pārbaudījumiem, teātris turpinās, un tas būs neaprakstāms brīdis, kad atkal vērsies priekškars, zālē dzisīs gaismas. Tad jebkura izrāde būs kā pirmizrāde! q

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
260

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
97
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi