Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Tik vajadzīgais restarts

Līga Salnite
16:06
28.03.2021
15
Smart

smart

Pandēmijas laiks zīmīgi sakritis ar ilustratores, priekulietes Lindas Lošinas un rakstnieces Evijas Gulbes kopīgi radīto un visā Latvijā iemīļoto bērnu grāmatu varoņu, draisko žurkulēnu Koko un Riko apaļo jubileju, kam par godu gadumijā iznākusi ceturtā šīs sērijas grāmata.

Kad vienā personā vienlīdzīga telpa jāatvēl tik dažādajām dzīves lomām – māksliniece, publiska persona, sieva, mamma un pašas es – tā jau ikdienā ir nepārtraukta spēle ar kompromisiem. Iespējams, “Covid-19” ierobežojumu blaknes tik momentāni neatsaucas uz mākslinieka profesionālajām saistībām, taču tās atnestās sadzīviskās pārmaiņas ilgākā termiņā radošai personībai gan var izrādīties kritiskas. Par to, kā iegriezās mākslinieces un divu skolēnu mammas dienas ritms pagājušajā pavasarī un kas viņas dzīvē notiek patlaban, “Druva” šonedēļ Lindu iztaujāja videointervijā.

– Pastāstiet, kas mainījās pērn, kad pirmo reizi nonācām ārkārtējās situācijas apstākļos un ierobežojumos?
– Ja tā mēģinu lielos mērogos sakopot, tad laikam pārmaiņas pat nebija tik ievērojamas. Tas laiks gan sakrita ar “Koko un Riko” ceturtās grāmatas nodošanas termiņiem, tad gan vienubrīd sapratu, ka citādi nepabeigšu šo projektu, pie kura biju strādājusi vairāk nekā gadu, aizbraucu uz nedēļu pie mammas. Taču kopumā tādu lielu triecienu nebija. Pasūtījumu darbiņi ir, man to nekad nav bijis ar izteiktu regularitāti, tāpēc pandēmijas mirkli neizjutu kā kādu pēkšņu pārrāvumu.

Publicitātes pasākumi klātienē gan pazuda. Desmit gadu Koko un Riko jubilejas atzīmēšana un ceturtās grāmatas atvēršanas svinības šogad, piemēram, nebija iespējamas. Bet es kā mieru un klusumu mīlošs cilvēks pat priecājos, ka nav pasākumu, lai gan ar prātu saprotu – tie ir vajadzīgi, bērni gaida. Tomēr esmu intraverta un viegli komunicēju tikai ar pazīstamiem cilvēkiem viens pret vienu.

Skolēnu radošais konkurss “Mans grāmatplaukta stāsts” gan netika atcelts, esmu tur žūrijā. Tikai klātienē plānotā tradicionālā apbalvošanas pasākuma nebija, pašu darbiņu vērtēšana arī, protams, notika attālināti.

Iepriekš vasarās, kad skolas, ­bērnu­dārzus remontēja, man bija arī sienu apgleznošanas, interjera darbiņi, vairāk Limbažu pusē. Pērn nē, iespējams, ka tas vienkārši sakrita – sak, viss saremontēts, iekārtots.

– Tad notiekošais finansiāli tomēr ietekmēja?
– Jā, kaut kādā mērā – protams. Tajā ziņā gan atbalsts vienmēr bijuši vīra stabilie ienākumi. Ar savu darbu varētu nodrošināt tik, cik man vienai varbūt vajadzētu, bet ne lai segtu ģimenes vajadzības. Un, nenoliedzami, ar laiku arī pasūtījumi kļūst retāki, jo visi jau piedzīvo šo krīzi, tostarp arī izdevniecības.

– Pie kā šobrīd strādājat?
– Mēģinu uzdot sev jautājumus un uz tiem atbildēt. Ko tas nozīmē? Man ir paveicies, un tieši šobrīd piedzīvoju atelpu – jau piekto dienu atrodos Ventspilī, Starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā. Pandēmijas laikā tā turpina darboties, tikai ārzemnieku tikpat kā nav, laikam tikai kāds tulkotājs no Skandināvijas. Taču mēs visi tādi intraverti, izbaudām iespēju dzīvot katrs kā savā alā un tikai radīt. Parasti jau te tiešām vairāk ir rakstošo un tulkojošo, bet pandēmijas dēļ atbraukt no citām valstīm nevar, tad man pavērās iespēja kopā ar Eviju (Gulbi – rakstnieci un kopīgi radīto septiņu grāmatu līdzautori- L.S.) šeit pabūt divas nedēļas. Man tuvākajā nākotnē paveicami vairāki darbi, bet nolēmu, ka šīm divām nedēļām neizvirzīšu lielus plānus, vairāk pievēršoties galvenajam uzdevumam – atpūsties un atjaunoties. Darbi nedaudz pagaidīs, nupat akūti sajutu, ka esmu sākusi šau­bīties, vai tiešām tas ir tas, kas man jādara, vai esmu savā īstajā vietā.

– Pārāk ilgās mājbūšanas efekts?
– It kā arī līdz tam man nebija regulāri piesaistīts darba laiks, darbu varēju salāgot ar bērnu izvadāšanu un citiem pienākumiem. Aizpērn noīrēju darba galdu Cēsīs, “Skola6”, tas vēl ērtāk apvienojams ar ģimenes loģistiku, arī vide ļoti rosinoša. Joprojām pieturu šo vietu, jo man tas ir ļoti veiksmīgs risinājums.

Tomēr līdz ar mēnešiem ilgu atrašanos mājās, divistabu dzīvoklī, vienubrīd attapu, ka esmu kļuvusi par nepārtrauktu ēst gatavotāju, tīrītāju, skolas darbu atbalsta mehānismu… ne tāpēc, ka man to uzkrautu, bet tāpēc, ka pati to vienkārši daru.

– Nespējāt atteikt pavarda sargātājas instinktiem?
– Jā. Nevaru paiet garām – tad tas jāsakopj, tad veļas mašīna, tad vēl kas… Tas, protams, lielā mērā ir disciplīnas jautājums, kas man ir vājā puse. Zinu māksliniekus, kuri plāno daudz konstruktīvāk. Piemēram, sadala uzdevumu mazās daļās: tā, vajag uzzīmēt citronu, uzglezno un dodas pabarot bērnu. Man vajag iesildīšanos, noskaņošanos. Kaut ko jau arī izdevās ik pa laikam izdarīt, bet tas drīzāk notika ar tādu tehnisku piegājienu, ne radošu aicinājumu.

Rezultātā sāka rasties šaubas, vai maz spēju vēl kaut ko jaunu radīt, vai manī nav beidzies šis resurss un jādomā kaut kas cits. Ne jau tikai mājas dzīve, arī pasūtījumu raksturs ierāmē iespēju atklāt savu varēšanu – tur, kur kaut ko esi iesācis, nemetīsies mainīt stilu.

– Gribas atvadīties no “Koko un Riko”?
– Mums ar Eviju jau sen dzimušas citas idejas, ir pat izdoti daži citi stāsti, piemēram, “Bizbiz­māsiņa”. Mums vienmēr gribas atrast ko jaunu, turpretī lasītāji pieķeras tēliem un ļoti gaida. Tai pašai “Bizbizmāsiņai” Vija Kil­bloka mudina radīt otro grāmatu, jo komplektos, sērijās bērnu grāmatas labāk pērk. Tad arī jāturpina tā, kā esi iesācis. Arī bērnudārza sienu apgleznojumos nevari ko svešu ienest, ja iepriekš esi tā brīža noskaņojumu jau tur ielicis.

Nenoliedzami, jaunas šķautnes var atklāties tikai tad, kad rodas iespēja – galvenokārt laiks – radīt kaut ko sev. Par to jau sen sapņoju un apsolīju, ka vismaz daļēji šo apņemšanos Ventspilī centīšos piepildīt. Rokraksts gan vienmēr spiežas cauri. Nupat mēģināju padarboties, man ļoti patīk košie krāsu triepieni, bet, kad iestrādājos, tā atkal atskārstu, ka esmu visas krāsiņas akurāti sapludinājusi.

Tas ir tas, kas man bija vajadzīgs. Sāk izkristalizēties sajūtas, ko gribas panākt, kā strādāt, rodas atziņas. Esmu bezgalīgi pateicīga arī ģimenei, kas nezvana bieži ar kādu jautājumu no reālās dzīves, piemēram, kur mums atrodas šis vai tas. Es gan pirms došanās uz šejieni savam sirdsmieram centos visu noorganizēt tā, lai viņiem vismaz psiholoģiski būtu pēc iespējas vieglāk. Mēs visi bijām noguruši, jo divistabu dzīvoklī pat privātā telpa īsti nav izbaudāma. Tad nu uz savu prombūtnes laiku trešklasnieci meitu aizvedu pie savas mammas, viņa jau gana labi apguvusi saslēgšanos tiešsaistes stundām, domāju, šo vienu nedēļu pēc brīvlaika tiks galā. Ģimenes vīrieši palika mājās. Nesen sazvanījos – dēls apstiprināja, ka ir dikti laimīgs par iespēju pabūt viens istabā. Viņam gan ar mācībām ir lielākas galvassāpes, jo jābeidz 9.klase, turklāt viņš tiešām izjūt nepieciešamību satikties ar klases biedriem un mācīties klātienē.

– Kā novērtējat savas šī brīža izjūtas – gaidāt pandēmijas beigas un atgriešanos ierastajā vai tomēr varētu būt gatava šo apstākļu iespaidā atvērt kādu jaunu lapaspusi profesionālajā ziņā?
– Ja runa ir par digitālo vidi, tad galīgi nē. Esmu gan iemēģinājusi roku datorgrafikā, vēl pērn bija interesantas nodarbības, bet to uztveru drīzāk kā tādu dzīves krāšņošanu. Tas nav mans. Arī mācīt citiem gleznošanu nav mans aicinājums, bet kaut kas jau šajās pirmajās dienās rakstnieku mājā man dzima – gribētu vēl ko pati pamācīties, izkopt esošās prasmes šajā pašā fiziskajā matērijā.

Protams, ja pēkšņi – viss – un citas iespējas vairs nav nekādas, droši vien strādātu arī virtuālajā vidē. Tā tiešām ir plaša, tostarp saistībā ar pieminēto bērnu radošo darbu konkursu šādai idejai iedvesmojušās arī diasporas skoliņas. Nesen bija tiešsaistes tikšanās ar bērniem no Losandželosas, Kalifornijas, skolēni demonstrēja savus darbiņus, es uzliku balto tāfeli un zīmēju viņu izteiktās fantāzijas. Tas ir iespējams un pat skaisti. Es gan trīs četras dienas pēc tam nevarēju attapties, tāds enerģētiskais patēriņš tas ir.
Nupat man arī piedāvāts kāds projekts no “Skola6”, tas varētu būt interesants un nedaudz citā jomā, kā esmu radusi darboties. Tā piesardzīgi mēģinu saprast, vai būs pa spēkam ko jaunu mē­ģināt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
261

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi