Domājot par jaunajiem viedtālruņiem un jaunāko piedāvājumu – viedpulksteni, prātā nāk, cik apsēsti esam ar jaunajām tehnoloģijām. Turklāt tieši gada nogale bija laiks, kad modernās ierīces veikalos tika pirktas kā karsta maize un saiņotas dāvanās.
Nonākot pie šī temata, gribot negribot nākas runāt par to, cik nesaprotami daudz laika veltām savam viedtālrunim un dzīvei tajā. Un kā nu ne, ja jaunais tālrunis iegādāts par apmēram tūkstoš eiro, tad skaidrs, ka tas jāglāsta ne tikai katru stundu, bet arī minūti. Turklāt vēl labāk, ja kopā ar šādu ierīci cilvēks dodas gulēt un no rīta, tikko pavēris acis, jau ķeras klāt pie dārgā drauga.
Šobrīd pamazām, bet visai uzstājīgi sevi tirgū piesaka viedpulksteņi jeb nākamā tehnoloģiju atkarība. Un, lai arī tiek norādīts, ka šim jaunajam rīkam nemaz tik viegli neizdodas ienākt piesātinātajā mūsdienīgo ierīču tirgū, tomēr draugus un paziņas jau esmu pamanījusi ar šiem rīkiem uz rokas.
Nesen braucu autobusā no ārzemēm, līdzās sēdēja jauns puisis. Viņam rokās bija jaunais viedtālrunis Galaxy S6 Edge, vairāku stundu garumā viņš no telefona ne acu nevarēja atraut. Tad vienā brīdī jaunietim uznāca miegs, viņš jau laidās snaudā, kad uz viņa rokas sāka kaut kas vibrēt un dziedāt. Tad nu viņš lepni pavilka džempera piedurkni uz augšu, un, jā, – tur tas bija – viens no populārākajiem Samsung viedpulksteņiem.
Nevarēju noturēties un uzsāku sarunu ar jaunieti, prasot, kāpēc viņam bez ļoti gudrā tālruņa nepieciešams vēl šis rīks uz rokas. Noprotu, ka šis pulkstenis pilda daudzas funkcijas, ko darām savos viedtālruņos.
Viņš uz mani paskatījās lielā neizpratnē un paziņoja, ka viedpulkstenis, kas esot savienots ar mobilo tālruni, tagad esot ļoti moderna prece. Tā nu sākās mūsu saruna par to, kādēļ šāds viedpulkstenis ir nepieciešams.
Jaunietis man klāstīja, ka viedpulkstenis piedāvā dažādas iespējas, sākot ar e-pastu lasīšanu, svarīgu ziņu apskati, pilda laikrāža funkcijas. Liels pluss esot tas, ka viedpulkstenis esot sinhronizēts ar viņa tālruni, pulkstenis norāda saņemtās īsziņas, zvanus un citus paziņojumus. (Te nu jāteic, ka šāda paziņojuma pienākšanas dēļ nabaga puisis arī tika iztraucēts no miega.)
Viņaprāt, noderīgs šis pulkstenis ir tiem, kas interesējas, cik daudz soļus dienā nostaigā, cik kaloriju sadedzina un tā tālāk. Esot pat aplikācijas, kurās var virtuāli sacensties ar pasaulē zināmiem sportistiem.
Kad biju noklausījusies ceļabiedra pozitīvajos argumentos, liku viņam pretim savu viedokli, sakot, ka, manuprāt, ir visai apnicīgi saņemt dažādus signālus, atgādinājumus un vibrozvanus vēl no rokas pulksteņa, kurš nemitīgi atgādina par draugiem un paziņām, kas visu dienu plosās sociālajos tīklos, ievietojot savus komentārus, pašbildes vai dienas lielākās vilšanās. Tāpat jocīgi šķiet, ka ne tikai mūsu gudrie tālruņi ik dienu jāuzrauga, lai nelaikā neizlādējas, tad vēl klāt nāk jaunas galvassāpes – viedpulkstenis, kurš arī regulāri jālādē. Manuprāt, kritiku neiztur arī arguments, ka pulkstenī var paskatīties, kas zvana tālrunī, un tikai tad somā vai kabatā meklēt pašu tālruni. Kaut kas dīvains, lai neteiktu vairāk.
Jaunietis paskatījās, pagrozīja galvu, un bija skaidrs, ka mani argumenti viņu nepārliecina. Turklāt nākas atzīt, ka jaunajai paaudzei visi šie brīnumi ir ļoti svarīgi. Būsim godīgi, ja būs interese par šādiem viedpulksteņiem, skaidrs, ka pirmās paaudzes ierīces nomainīs nākamās, vēl sarežģītākas. Un varbūt pienāks laiks, kad pulkstenis mērīs ne tikai mūsu pulsu vai skaitīs soļus, bet signalizēs, lai atgādinātu, ka pienācis laiks paēst, pagulēt vai aiziet uz labierīcībām. Patiesi liekas jocīgi, ka grimstam tik tālu šādās tehnoloģiskās ierīcēs, un es palieku pie domas, ko nesen izlasīju, – offline is the new luxury (tulk. – būšana brīvam no mobilajām ierīcēm ir jaunākā modes lieta).
Komentāri