Sestdiena, 13. jūlijs
Vārda dienas: Margrieta, Margarita

Esam pārņemti ar viedierīcēm

Liene Lote Grizāne
11:42
13.01.2016
3
Viedpulkst 2

Domājot par jaunajiem viedtālruņiem un jaunāko piedāvājumu – viedpulksteni, prātā nāk, cik apsēsti esam ar jaunajām tehnoloģijām. Turklāt tieši gada nogale bija laiks, kad modernās ierīces veikalos tika pirktas kā karsta maize un saiņotas dāvanās.

Nonākot pie šī temata, gribot negribot nākas runāt par to, cik nesaprotami daudz laika veltām savam viedtālrunim un dzīvei tajā. Un kā nu ne, ja jaunais tālrunis iegādāts par apmēram tūkstoš eiro, tad skaidrs, ka tas jāglāsta ne tikai katru stundu, bet arī minūti. Turklāt vēl labāk, ja kopā ar šādu ierīci cilvēks dodas gulēt un no rīta, tikko pavēris acis, jau ķeras klāt pie dārgā drauga.

Šobrīd pamazām, bet visai uzstājīgi sevi tirgū piesaka viedpulksteņi jeb nākamā tehnoloģiju atkarība. Un, lai arī tiek norādīts, ka šim jaunajam rīkam nemaz tik viegli neizdodas ienākt piesātinātajā mūsdienīgo ierīču tirgū, tomēr draugus un paziņas jau esmu pamanījusi ar šiem rīkiem uz rokas.

Nesen braucu autobusā no ārzemēm, līdzās sēdēja jauns puisis. Viņam rokās bija jaunais viedtālrunis Galaxy S6 Edge, vairāku stundu garumā viņš no telefona ne acu nevarēja atraut. Tad vienā brīdī jaunietim uznāca miegs, viņš jau laidās snaudā, kad uz viņa rokas sāka kaut kas vibrēt un dziedāt. Tad nu viņš lepni pavilka džempera piedurkni uz augšu, un, jā, – tur tas bija – viens no populārākajiem Samsung viedpulksteņiem.

Nevarēju noturēties un uzsāku sarunu ar jaunieti, prasot, kāpēc viņam bez ļoti gudrā tālruņa nepieciešams vēl šis rīks uz rokas. Noprotu, ka šis pulkstenis pilda daudzas funkcijas, ko darām savos viedtālruņos.

Viņš uz mani paskatījās lielā neizpratnē un paziņoja, ka viedpulkstenis, kas esot savienots ar mobilo tālruni, tagad esot ļoti moderna prece. Tā nu sākās mūsu saruna par to, kādēļ šāds viedpulkstenis ir nepieciešams.

Jaunietis man klāstīja, ka viedpulkstenis piedāvā dažādas iespējas, sākot ar e-pastu lasīšanu, svarīgu ziņu apskati, pilda laikrāža funkcijas. Liels pluss esot tas, ka viedpulkstenis esot sinhronizēts ar viņa tālruni, pulkstenis norāda saņemtās īsziņas, zvanus un citus paziņojumus. (Te nu jāteic, ka šāda paziņojuma pienākšanas dēļ nabaga puisis arī tika iztraucēts no miega.)

Viņaprāt, noderīgs šis pulkstenis ir tiem, kas interesējas, cik daudz soļus dienā nostaigā, cik kaloriju sadedzina un tā tālāk. Esot pat aplikācijas, kurās var virtuāli sacensties ar pasaulē zināmiem sportistiem.

Kad biju noklausījusies ceļabiedra pozitīvajos argumentos, liku viņam pretim savu viedokli, sakot, ka, manuprāt, ir visai apnicīgi saņemt dažādus signālus, atgādinājumus un vibrozvanus vēl no rokas pulksteņa, kurš nemitīgi atgādina par draugiem un paziņām, kas visu dienu plosās sociālajos tīklos, ievietojot savus komentārus, pašbildes vai dienas lielākās vilšanās. Tāpat jocīgi šķiet, ka ne tikai mūsu gudrie tālruņi ik dienu jāuzrauga, lai nelaikā neizlādējas, tad vēl klāt nāk jaunas galvassāpes – viedpulkstenis, kurš arī regulāri jālādē. Manuprāt, kritiku neiztur arī arguments, ka pulkstenī var paskatīties, kas zvana tālrunī, un tikai tad somā vai kabatā meklēt pašu tālruni. Kaut kas dīvains, lai neteiktu vairāk.

Jaunietis paskatījās, pagrozīja galvu, un bija skaidrs, ka mani argumenti viņu nepārliecina. Turklāt nākas atzīt, ka jaunajai paaudzei visi šie brīnumi ir ļoti svarīgi. Būsim godīgi, ja būs interese par šādiem viedpulksteņiem, skaidrs, ka pirmās paaudzes ierīces nomainīs nākamās, vēl sarežģītākas. Un varbūt pienāks laiks, kad pulkstenis mērīs ne tikai mūsu pulsu vai skaitīs soļus, bet signalizēs, lai atgādinātu, ka pienācis laiks paēst, pagulēt vai aiziet uz labierīcībām. Patiesi liekas jocīgi, ka grimstam tik tālu šādās tehnoloģiskās ierīcēs, un es palieku pie domas, ko nesen izlasīju, – offline is the new luxury (tulk. – būšana brīvam no mobilajām ierīcēm ir jaunākā modes lieta).

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
37

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
303
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
78

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
121

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
140

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi