Pirmdiena, 25. novembris
Vārda dienas: Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Ar lepnumu par savu pļavu

Liena Trēde
23:00
30.03.2021
64
Plava

Pērn noslēdzās dabas skaitīšanas ceturtā sezona, kad eksperti apsekoja un uzskaitīja dabas vērtības, tostarp vairāk nekā 130 000 hektāru zālāja. No tiem vien 45% atzina par bioloģiski vērtīgiem, bet, kā stāsta Latvijas Universitātes lektore, Dabas aizsardzības pārvaldes biotopu eksperte LINDA UZULE, vairākos gadījumos īpašnieki tikai vēlāk atzinuši, ka zālājus aparuši vai apmežojuši. Vaicājām ekspertei, kas veicinātu cilvēku izvēli par labu zālājam aramzemes vietā un ar kādām metodēm zālāja īpašniekiem to padarīt vērtīgāku.

Linda Uzule stāsta, ka ar dabiskajiem zālājiem bagāta ir Abavas ieleja. Par to, kā saimniekot, ja īpašumā ir šāda vērtība, viņa izglīto zemju īpašniekus visā Latvijā.

FOTO: no albuma

– Vai situācija ir kļuvusi sliktāka?

– Nedaudz pakalkulējot, šie bioloģiski vērtīgie zālāji aizņem 0,85% no visas Latvijas platības, kas lielā mērā ir tuvu tiem datiem, kas bija aktuāli jau iepriekš. Tā ka nevarētu teikt, ka aina ir labāka par cerēto, taču tā nav arī būtiski pasliktinājusies. Vēl gan nezinām, ko cilvēki jeb zālāju īpašnieki tālāk ar tiem darīs… Protams, kopumā vērtējot, tas tāpat ir kritisks rādītājs, ja saprotam, ka kaut kas īpaši labs aizņem tikai vienu procentu no teritorijas…

– Bet varbūt tas norāda uz to, ka teritorijās, kur šie bioloģiski vērtīgie zālāji ir, tā tomēr ir īpašnieku apzināta izvēle. Zālājs taču ir jāapsaimnieko! Vai arī ir tādi gadījumi, kad pats saimnieks nav pamanījis, ka viņa īpašumā ir vērtīgs zālājs?

Interesanti, ka šādi gadījumi patiešām ir, un nereti kas vērtīgs saglabājas tieši teritorijās, kuras ir grūtāk aizsniedzamas vai apsaimniekojamas. Taču jāuzsver, ka zālājam apsaimniekošana ir nepieciešama. Lai tas varētu pastāvēt ilgstoši, bez cilvēka neiztikt! Šie zālāji gan veido tā saukto sēklu banku, kas augsnē spēj saglabāties pat vairākus desmitus gadu. Līdz ar to zālājs tiešām var arī dzīvot, cīnīties pats, mēģinot sagaidīt īsto saimnieku, kurš to nopļaus, ļaujot pēc tam uzziedēt pļavai visā krāšņumā. Īsāk sakot, tā tiešām reizēm gadās – atrodam skaistumu kādā meža laucē, kur agrāk ganīti lopi, bet tas labumiņš zālājā vēl ir saglabājies. Jautājums tikai: cik ilgu laiku tas noturēsies, ja nekas netiks darīts?

– Iepriekš spriests, ka prasības par to, kā apsaimniekot vērtīgu zālāju, nu būs nedaudz stingrākas – ka nepietiks vien ar teritorijas appļaušanu, bet būs nepieciešams arī apsaimniekošanas plāns. Vai šajā jautājumā kas pavirzījies uz priekšu?

– Šobrīd spēkā ir tie paši nosacījumi, kas bija iepriekš, bet nākotnē, protams, gribētos virzīties uz to, ka tiek izstrādāti, piemēram, zālāju apsaimniekošanas plāni, lai vismaz tās platības, kas mums jau ir, arī saglabātos, nevis aizietu postā nepareizas apsaimniekošanas dēļ. Plāni vajadzīgi arī tādēļ, lai saprastu, kas katrā zālājā labs, kas slikts un ko darīt, lai to uzlabotu. Mana pieredze liecina, ka nereti cilvēks ir pārliecināts, ka ar viņa pļavu viss ir vislabākajā kārtībā, pat perfekti – puķes zied un tamlīdzīgi. Taču tad, kad aizbraucam un novērtējam, kas tad tur īsti zied, izrādās, situācija ne tuvu nav “perfekta”. Te jāņem vērā, ka, tāpat kā cilvēki, arī puķes ir dažādas un ka katrai ir citas prasības pret dzīvi. Tieši tāpēc ir noteiktas bioloģiski vērtīgo zālāju indikatorsugas, ko uzskaitām, tāpat arī retās sugas, ko meklējam. Nereti cilvēkam bez atbilstošas izglītības to konstatēt ir grūti.

– Atgriežoties pie tā, ka par prasībām vēl tikai diskutē, – vai tas neietekmē arī maksājumus, uz ko var pretendēt zālāju īpašnieki?

– Šobrīd nauda ir sadalīta, un ir sācies nākamais periods. Varam cerēt uz nākotni un to, ka Eiropa kopumā ieturēs zaļo kursu, kas, iespējams, atspoguļosies arī kā lielāki platībmaksājumi. Te gan no svara būs valsts iekšējā politika jeb tas, kā par naudas sadali lems, piemēram, Zemkopības ministrija.

– Pagājušajā gadā projektā “Grasslife” tika uzsākta akcija “Iesēj savu kvadrātmetru”, lai vairotu daudzveidību pļavās, kur tas vēl iespējams. Saprotu, ka secinājumus izdarīt vēl pāragri, taču kāds, no eksperta viedokļa raugoties, varētu būt efekts šādam pasākumam? Īsāk sakot, vai ir iespējams iesēt pļavu, kas ar laiku kļūtu bioloģiski vērtīga?

– Akcija, protams, vairāk vai mazāk bija sabiedrisko attiecību gājiens, lai pievērstu sabiedrības uzmanību tam, ka bioloģiski vērtīgie zālāji pie mums ir apdraudēti. Viena kvadrātmetra apsēšana pati par sevi, protams, neko neglābs.

– Bet ko varam darīt?

– Nekas labāks par regulāru pļaušanu vai ganīšanu, kas var arī savstarpēji kombinēties, vēl nav izdomāts. Tā mūsu senči zālājus ir apsaimniekojuši pirms 100 gadiem, kad dabisko zālāju īpatsvars bija 30%, un tā būtu jāturpina. Tajā pašā laikā ir gana daudz nosacījumu, ko vajadzētu ievērot. Piemēram, jāvērtē zālājā uzturošā ganāmpulka blīvums, jo dabiskās pļavas ir daudz jutīgākas par sētajām ekosistēmām. Tāpat jāskatās, vai biotopā nav kādas problēmas. Ja tādu nav un arī bioloģiskā daudzveidība ir gana plaša, tad, visticamāk, ar to arī pietiks, ka reizi gadā teritoriju nopļaujam un nopļauto novācam. Tomēr ir arī situācijas, kad tiek konstatētas kādas problēmas, piemēram, atklātas tā sauktās ekspansīvās augu sugas. Viena no tādām, kas, domājams, daudziem ir pazīstama, ir suņuburkšķis. Ja tāda problēma ir, jādomā, ko darīt tālāk, jo nepietiks vairs ar nopļaušanu kaut kad augustā, visticamāk, vajadzēs tā saukto agro pļaušanu, kas var būt pirms Jāņiem vai pat vēl agrāk, skatoties pēc situācijas un laika apstākļiem. Tas svarīgi, lai neļautu suņuburkšķiem noziedēt un izkaisīt sēklas. Ja to nedarām, tad problēma tikai turpina attīstīties un suņuburkšķi vai citas ekspansīvas sugas pārstāvji var izkonkurēt pārējos pļavas augus pilnībā. Situācijas ir ļoti dažādas, tāpēc arī vajadzīgi plāni un vajadzīgs, lai uz pļavu paskatās kāds zinātājs.

– Bet, piemēram, sēšana. Vai tādējādi iespējams uzlabot zālāja bioloģisko daudzveidību?

– Latvijā tas varbūt vēl tikai attīstās, bet pasaulē tiešām ir iegādājamas dabisko zālāju sēklas – gan krietni lielākā apjomā, nekā vienam kvadrātmetram vajadzīgs. Tā ka teorētiski tiešām tā var darīt: iesēt sēklas un gaidīt, ka zālājs pamazām attīstīsies. To var arī pielietot gadījumos, ja zālājs sabojāts (šobrīd varbūt tas vairs nav tik aktuāli, bet pirms vairākiem gadiem vēl diezgan plaši laukos uzdarbojās mežacūkas), piemēram, ir izveidojies gana liels kailas zemes laukums. Tas jau atkal ir drauds, jo šajā “brīvajā vietā” ātri vien var ieviesties nevēlamas sugas. Šādās situācijās var nopļaut labo zālāju un uz kailās zemes izklāt sienu. Tā palēnām izbirs sēklas, bet citu augu ieviešanās būs apgrūtināta vai pat neiespējama. Tāpat var mēģināt izkaisīt siena smalkumus. Bet, protams, vienmēr ir jāsaprot, ka zālāji mēdz būt ļoti dažādi – ir tādi, kas attīstās mitrās augsnēs, citiem atkal tīkamāka sausa augsne u.tml. Tāpēc zālāja sēklas ir prātīgi ņemt no tādām vietām, kur ir daudzmaz līdzīgi augšanas apstākļi. Pretējā gadījumā var vienkārši nekas neizaugt.

– Tātad secinājums: jāmācās, pirms ķerties klāt zālājam! Ja nemaldos, ir arī izdota rokasgrāmata zālāju īpašniekiem?

– Jā, tāda tiešām ir, ko bez maksas dod bioloģiski vērtīgo zālāju īpašniekiem, lai viņus izglītotu. Tāpat vēl arvien ir spēkā noteikums, ka, lai saņemtu maksājumus par bioloģiski vērtīgo zālāju, divu gadu laikā, kopš tas tiek konstatēts, īpašniekam ir jāapmeklē mācības, lai zinātu, ko darīt, ko nedarīt. Kopā ar īpašniekiem trenējamies, dodamies pļavās atpazīt augus un tā tālāk.

– Kad parasti organizējat šos kursus?

– Šogad kaut ko paredzēt, protams, nav iespējams, bet ierasti tas ir veģetācijas sezonas laikā. Pirmās mācības var būt aptuveni maija beigās, turpinājums – līdz pat septembrim.

– Taču bieži vien dzird komentārus, ka daudz izdevīgāk ir zālāju apart. Kāds būtu jūsu ieteikums, kāpēc tomēr izvēlēties zālāju jeb pļavu?

– Kā liecina mana līdzšinējā pieredze, cilvēki dalās divās kategorijās. Ir tie, kuri bioloģiski vērtīgo zālāju savā īpašumā izjūt kā apgrūtinājumu. Jāsaka, ka laika gaitā tādu gan kļūst arvien mazāk. Un tad savukārt ir cilvēki, kas nāk un par savu zālāju stāstu ar lepnumu. Kad uzzina skaitļus, cik vispār šādu teritoriju ir, viņi paliek vēl lepnāki. Un man, vadot mācības, tas ir galvenais mērķis – likt cilvēkiem sajust lepnumu par to, ka viņiem pieder kaut kas tik īpašs! Tāpat katru gadu runājam ar lēmumu pieņēmējiem par iespējām palielināt platību maksājumus. Zinām, ka nauda nereti dara brīnumus. Ja cilvēkiem būs izdevīgi saglabāt bioloģiski vērtīgās pļavas, tad to arī būs vairāk.

Taču, kā jau minēju, ir diezgan daudz ļaužu, kas kopj zālāju ar lepnumu, tāpat ir tādas vietas, kur patiesībā jau nemaz nav izvēles. Cilvēks var pat mēģināt zemi uzart, bet augsne ir tik sausa, pliekana, ka tur tāpat nekas neizaugs. Tādi gadījumi ir bijuši, ka cilvēks pēc laika atgriežas pie zālāja, kas turpina dzīvot savu dabisko dzīvi. Un, ja jau pašam vēl ir arī lopi, tad tā nav liela problēma vai apgrūtinājums. Citādi ir, ja lopu nav, ja nav, kur sienu likt. Tad izpildīt prasību, ka zālājs jāpļauj un vēl arī jānovāc, varbūt ir grūtāk.

– Ir jau gan arī tā sauktais “mobilais ganāmpulks”…

– Jā, Dabas aizsardzības pārvalde tiešām tādu piedāvā, bet cilvēki spēj arī paši kooperēties. Piemēram, ja kaimiņos ir kāda liela saimniecība, bet zemes ne tik daudz, tad saimnieki ir pat priecīgi, ka var lopus netālu pabarot. Tas jo īpaši aktuāli bija pirms pāris vasarām, kad valdīja ārkārtējs sausums. Šķiet, ka tad nopļauts bija viss iespējamais un pat vairākas reizes pēc kārtas…

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Katram cilvēkam jāplūst pa dzīvi atbilstoši pašam sev

08:15
24.11.2024
54

Saruna ar astroloģi, taro speciālisti KRISTĪNI CĪMANI. -Cilvēki jūs pazīst interesantās nodarbošanās dēļ – esat astroloģe. Vai jau bērnībā iezīmējās šis ceļš? -Nāku no Vidzemes, mazas pilsētas Alojas, taču jau pēc pamatskolas skolojoties pārcēlos uz dzīvi Rīgā, kur aizvadīju 16 gadus. Tagad dzīve mani atvedusi uz Preiļiem, kur esmu trīs gadus un sāku iedzīvoties uz […]

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
37

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
345

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
43

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
24

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
31

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
7

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
7

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
7

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]

Piedāvā darbu

08:04
19.11.2024
14

Elektriķis ar pieredzi veic elektroinstalācijas remontus, atjaunošanu, būvniecību, iekārtu pieslēgšanu.

Citi

15:17
13.11.2024
16

Dzīvokļa un iekštelpu remonts, veco mēbeļu utilizācija, demontāžas darbi, busa pakalpojumi utt