Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Ģimenes spēks ir kopējā darbībā

Iveta Rozentāle
19:24
21.04.2021
22
Gimene Aprilis 1

Auciems ir laba vieta ģimenei, tur ir bērnudārzs, veikals, nav tālu pilsēta, un ar Cēsīm ir laba sabiedriskā satiksme. Bet citādi dzīve kā laukos – daudz zaļuma, brīvība. Kaut ģimene dzīvo dzīvoklī, Gunai un Jānim nav sveši lauku darbi, kurus māca arī bērniem.

Guna uzaugusi turpat Auciemā, bērnībā daudz dzīvojusi pie vecvecākiem, kuriem bija gotiņas, cūciņas, audzēti kartupeļi. Kad Jānis un Guna apprecējušies, pirmos gadus dzīvojuši lauku mājā pie Jāņa vecākiem, joprojām tur izaudzē daudz no kuplajai ģimenei vajadzīgā: kartupeļus, bietes, burkānus, sīpolus un citus dārzeņus. Guna teic: “Ja padodas gurķu raža, tad ir pavisam labi, jo bez marinētiem gurķīšiem nekas nenotiek.”

Mamma stāsta, ka ģimenē pierasts visu darīt kopā, arī, piemēram, remontēt dzīvokli, strādāt dārzā – sēt, ravēt, vākt ražu. Bērni grib iesaistīties, un arī viņiem savi darbi tiek ierādīti. Guna uzskata, ka katram ir jāiemācās sadzīvē nepieciešamais. Viņa ir gandarīta, ka, piemēram, Dainis un Līga, ja gribēs ēst, mācēs gan kartupeļus nomizot, gan olu uzcept vai makaronus izvārīt un būs paēduši.

Gunai no bērnības ļoti patīk tehnika, traktori, ja vīrs ir darbā, bet mašīnai kaut kas noticis, pati salabo – vai tās būtu bremzes, vai ģeneratora siksna: “Ja varu, tad izdaru, tā kā arī dēlam interesē, arī viņam ierādu, ko darīt. Bērnībā biju skuķupuika, tik ar puikām kopā gāju, jau tad man uz tehniku vairāk vilka.”
Raksturojot bērnus, mamma stāsta, ka Kristaps vēl mācās, bet labprāt arī piestrādā, lai ko nopelnītu pats. Līga ir ļoti prātīga, viņai jau agri varēja uzticēt pieskatīt brāli, Dainis ir māsai pretstats, puikam domas velk uz palaidnībām. Viņam svarīgs esot noteikts ritms: skola, dejošana, florbols, mājas. Bet Emīlija esot viss kopā un mammu pārbaudot, kā vien iespējams: “No dārziņa un skolas par bērniem saņemu ļoti labas atsauksmes, bērni visu sakārto, palīdz citiem, bet mājās, protams, tiek pārbaudītas robežas, izmēģināts, ko drīkst un ko nedrīkst, jo īpaši tas attiecas uz jaunāko meitu.”

Bērniem netrūkst aizraušanos ārpus skolas. Dainim tas ir sports, Līgai – dejošana. Dainis un Līga spēlē florbolu, dejo tautiskās dejas. Mamma teic: “Svarīgi ir gan sportot, gan dejot. Pati arī esmu tautiskās dejas dejojusi, bet uz Dziesmu svētkiem netiku, jo lauku skolas uz svētkiem nebrauca, bet vecāki bērnus izvadāt uz pilsētu nevarēja. Tagad jau katrā ģimenē ir mašīna, mums tā ir nepieciešamība, bez tās kā bez rokām. Bet tā – 10 minūtes un esam pilsētā. Tāpēc, kad Stalbē vairs nebija florbola treniņu, kuri bērniem bija iepatikušies, sākām vest uz Cēsīm. Tas tieši sakrita ar skolas sākšanos, kas arī ir pilsētā.”

Neiztrūkstoši Opincānu ģimenē ir gadskārtu svētki. Guna atceras: “Meitai vīrs gribēja vārdu Līga. Tagad mums Līgo svētkos ir sava Līga un Jānis. Mums patīk šajos svētkos gan pie radiem aizbraukt, gan pēc tam savu ugunskuru iekurt. Pagājušajā gadā, kad ciemoties nevarēja, braucām skatīties saulrietu pie jūras. Bērniem ļoti, ļoti patīk ūdens, pēc tam mājās kurināja savu Jāņuguni. Šogad droši vien būs līdzīgi.”

Nesen aizvadītajās Lieldienās, tāpat kā citus gadus, visi krāsojuši olas. Kamēr vārās sīpolu mizas, bērni apkaimē meklē sūnas, ķērpjus, pirmās lapiņas un puķītes, ar ko olas padarīt krāsainākas. Šoreiz apgūts arī kāds jaunums. Guna stāsta: “Meitas bērnudārzā olas tina un vārīja folijā, arī mēs izmēģinājām, sapratām, ka tā ir ļoti vienkārši un ērti, un arī sanāk skaistas svētku olas.” Īpaši ģimenei ir Ziemassvētki, jo 24. decembrī dzimšanas diena ir tētim, 25. decembrī – mammai, bet 27. – meitai. Guna gan teic: “Tie ir svētki bērniem, mēs, vecāki, savas dzimšanas dienas noliekam otrajā plānā. Pēc eglītes ejam ne ātrāk kā 23. decembrī, lai tā skaista un nenobirusi būtu līdz pat Jaunajam gadam.”
Līdz ar Emīlijas piedzimšanu ģimenē ienākusi jauna tradīcija – vismaz reizi gadā organizēties fotosesijai, lai gadu no gada paši var sevi salīdzināt. Pagājušajā gadā gan līdz ar ierobežojumiem foto­grafēties neizdevās, bet fotosesiju plānots organizēt vasarā, brīvā dabā, kad tas būs iespējams.

Mamma atzīst, ka laiks, kad nevar ciemoties, kad maziem bērniem jāstāsta, ka neko no citiem nedrīkst ņemt un dot, ir sarežģīts. Bērnam to grūti saprast, rodas spriedze. Bija pierasts braukt pie radu bērniem, kas līdzīgā vecumā. Lai būtu vieglāk un lai negribētos mājās pielipt pie telefoniem, vecāki organizē izbraukumus ar mašīnu. Guna piebilst: “Mašīnā ir nosacījums, ka telefonos neviens neskatās, jo jāredz, kas ir apkārt, kur braucam, kādi ir ceļi, ceļazīmes.”

Tā kā abi vecāki strādā kokapstrādes uzņēmumos, tad arī šajā laikā darbs visu laiku bijis klātienē, bet skolēniem lielākoties mācības ir attālināti. Tas ir izaicinājums, attālināti nav iespējams tik labi apgūt mācību vielu kā klātienē, jo īpaši maziem bērniem, kuriem mācīšanās prasmes vēl tikai veidojas.

Daloties sajūtās par daudzbērnu ģimeni, Guna teic, ka nevar iedomāties, kā būtu citādi – ir tik ļoti pierasts. Ja mājās ir tikai Emīlija vai nav neviena bērna, šķiet, ka kaut kā pietrūkst. Mamma teic: “Kad piedzima Līga, bija pirmā ekonomiskā krīze valstī, nolēmām ar otro bērnu nesteigties, nostabilizēties. Tad arī pēc laika bijām gatavi otram bērniņam, arī trešajam. Pie mums bieži dzīvoja arī Kristaps, māsas dēls, tāpēc nolēmām sakārtot dokumentus, lai viņš var oficiāli pie mums dzīvot.”
Guna un Jānis paši auguši lielās ģimenēs. Gunai ir trīs māsas, Jānim – pieci brāļi. Par daudzbērnu ģimeni Guna teic: “Vienam bērnam ir grūti, nav ne māsu, ne brāļu, arī pieaugušo vecumā nav savējo apkārt.”

Jautāta par lielākiem izaicinājumiem, Guna teic, ka ir tik pierasts izvērtēt, plānot, organizēt, ka īpaši nekas nenāk prātā. Viņa arī pozitīvi vērtē lielā Cēsu novada izveidošanos, tad nedalīs, ka bērni dzīvo vienā novadā, bet mācās citā, un līdz ar to var nesaņemt kādu atbalstu: “Bet esam pieraduši, cik paši izdarām, tik ir. Laikā, kad mūsu bērni bija mazāki, daudzas ģimenes aizbrauca uz ārzemēm, arī mēs to būtu varējuši izdarīt, bet tomēr palikām te un dzīvojam, nedomājam skriet kaut kur projām.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
260

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi