Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Arī par upēm ir jārūpējas

Druva
21:37
06.06.2021
81
Venta Aizaug 1

Jau 2006., 2011. un 2016. gadā bija mēģinājumi tīrīt Ventu, jo cilvēki sāka apzināties, ka upe pamazām, bet neapturami aizaug un, ja kaut kas netiks darīts, viss beigsies bēdīgi. Ir 2021. gads, un diemžēl Ventā nekas kardināli nav mainījies.

Sabiedrībā trūkst izpratnes

Kanalizācija, lauksaimniecības notekūdeņi, kuri agri vai vēlu satek upēs, rada labvēlīgu augsni upju aizaugšanai. Ja upes krasti netiek kopti, tas noved pie tā, ka vietām tur iesakņojas straumes atnestās latvāņu sēklas. Ja tur, kur agrāk bija labas zivju nārsta vietas, sāk saimniekot bebri, aiz upē sanestajiem kokiem aizķeras dažāda, ātri trūdoša draza un rada leknu vietu zālei. Upe sāk degradēties gan krastos, gan tecē.

Uzskatīt, ka upju tīrīšana vai uzturēšana būs lieka laika un naudas izšķiešana, ir absolūti nepieņemami un aprobežoti. “Mums jāsāk domāt citādi, mums visiem,” mudina biologs, žurnālists, kaislīgs makšķernieks un dabas aizstāvis Māris Olte. “Katrs ir koncentrējies uz to, kas pieder viņam, bet esam aizmirsuši par to, kas pieder visiem,” viņš uzskata un ar nožēlu atzīst, ka citviet Eiropā par upēm uztraucas daudz vairāk nekā Latvijā.

Prieks gan esot, ka upju straujteces beidzot ir nonākušas sabiedrības uzmanības lokā un Zivju fonds dod naudu to atjaunošanai. Atsevišķās vietās, kuras pirms tam bija zinātniski izpētītas, lēnā garā viss uzlabojas. Pēc upju inventarizācijas atklājies, ka ir aizsprosti, kuri tām nav vēlami, un nu institūts “BIOR” kopā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru centīsies datus apkopot un izvērtēt, kuri ir visbīstamākie, un mēģinās ar tiem cīnīties. Par piemēru tiek minēta zivju ceļa izbūve Rīvā.

M. Olte stāsta, ka vismaz 400 dažādu upju aizsprostu ir bez papīriem. Uzbūvēti nelikumīgi. “Ja tos novāktu, tad jau būtu sperts plats solis pretī upju stāvokļa uzlabošanai un zaļākai Eiropai,” biologs uzskata. “Ir definēti stingri kritēriji upju saglabāšanai, bet man ir bail, ka mēs neapzināmies situācijas nopietnību,” par disonansi starp Eiropu un Latviju runā vides eksperts. Piemēram, Mazā Jugla un Lielā Jugla Pierīgā. Tajās ir konstatēti lašu mazuļi, bet nekas netiek darīts, lai tiem uzlabotu apstākļus un radītu vēlmi šīs upes izmantot par nārsta vietām. Tajā pašā laikā Igaunijā, kur vienu reizi piecu gadu laikā Vaidavā ienāca un nonārstoja lasis, momentā tika piesaistīta Eiropas nauda, lai vietās, kur tas ir vajadzīgs, izbūvētu zivju ceļus. “Mēs laikam esam aizņemti ar ko citu,” skumji saka M. Olte.

Viņš pats savulaik realizējis alatu iedzīvināšanās projektu Ogres upē. Tika piesaistīts Zivju fonda finansējums 12 400 eiro apmērā, pašu līdzfinansējums bija 2500 eiro, pašvaldība par upes izpēti samaksāja 1500 eiro. Tika novākti astoņi aizsprosti, no kuriem smagākajā bija aptuveni 80 m3 nokaltušu koku. Rezultātā tika atjaunotas četras straujteces, un nu alatas upē ir iedzīvojušās. “Galvenais ir ieklausīties zinātnieku ieteikumos, viņi profesionāli izvērtē, kas jāaizvāc un kas jāatstāj,” M. Olte uzsver. Arī Aģes upē gultnes tīrīšana devusi labus rezultātus, to pierāda “BIOR” zinātnieku pētījumi pēc darbu veikšanas.

“Pats stulbākais ir tas, ka parastā publika par to neko nezina, nav dzirdējusi,” izsakās M. Olte. “Cilvēki strādā, bet plašāka sabiedrība par viņu paveikto netiek informēta. Piedodiet, bet upēs daudz kas nonāk no mūsu izvadorgāniem. Nav tāda, kurš neapmeklētu tualeti, bet par to, kur tas paliek, parasti neaizdomājas,” vēlreiz par sabiedrības audzināšanas nozīmīgumu atgādina M. Olte.

Venta ir jātīra

Arī “BIOR” upju pētnieks Kaspars Abersons apstiprina, ka pēdējos gados sabiedrība daudz vairāk sāk pievērst uzmanību upju stāvoklim. Jau pirms vairākiem gadiem sāka ievākt ziņas par tīrāmajiem posmiem un to dara arī gadu pēc tam, kad darbs paveikts.

Runājot par Ventu, K. Abersons teic, ka tai vajadzīga šāda tīrīšana, bet vietas būtu jāsaskaņo ar zinātniekiem. Atbildot uz jautājumu, cik aptuveni būtu potenciālo punktu, kurus vajadzētu attīrīt posmā no Ventas rumbas līdz Abavas ietekai, viņš min skaitli 10.

Ja straujteces attīrīs, lašveidīgajām zivīm un ne tikai tām būs labāki nārstošanas apstākļi. Ja kāds izrādītu interesi, zinātnieki pastāstītu, kuri ir īstie punkti, kad jāuzsāk darbi. To var darīt vasarā, kad nārstošana ir beigusies, jo rudenī attīrītās vietas jau izmantotu laši, taimiņi.

Tā sauktā zivju indeksa vērtība, kas norāda uz upes kopējo ekoloģisko kvalitāti, pēdējos gados Ventā ir samazinājusies. Pati upes aizaugšana gan nav ekoloģiskās kvalitātes pasliktināšanās iemesls. Pastiprināta aizaugšana, tāpat kā zivju faunas izmaiņas un zivju indeksa samazināšanās, kopā ņemot, ir ekoloģiskās kvalitātes samazināšanās izpausmes, un galvenais dzinējspēks tam visam ir eitrofikācija. “Ideālajā pasaulē mēs cīnītos ar problēmas cēloni, tas ir, pārāk lielo biogēnu jeb barības vielu daudzumu upē,” skaidro pētnieki.

Tomēr, regulāri veicot pasākumus aizauguma samazināšanai, savā ziņā būtu iespējams daļēji “pagriezt laiku atpakaļ” un kaut kādā mērā samazināt eitrofikācijas izraisīto procesu ietekmi uz upi.

“BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups atklāj, ka Kuldīgas novada pašvaldība līdz šim nav interesējusies par to, kā palīdzēt Ventai, lai tā neaizaugtu. Viņš apstiprina, ka šobrīd Zivju fonds ik pa laikam piešķir finansējumu upju tīrīšanas projektiem, bet iniciatīva ir jāizrāda pašvaldībām vai nevalstiskajām organizācijām. “Viens veids, kā upi tīrīt, ir tāds, kādu jau izmanto Salacā. Seklo straujteču akmeņi tiek noskaloti ar ļoti liela spiediena ūdens strūklu. Tīrītas ir arī Lielupe, Mūsa, Mēmele. Šogad notiks Gaujas tīrīšana vietās, kur nārsto lašveidīgās zivis,” D. Ustrups uzskaita. Jācer, ka arī Venta sagaidīs savu kārtu.

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
260

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
97
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi