Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Licences palīdz ievērot kārtību

Druva
13:42
25.06.2021
39
Vimbas 1 1

Kad pavasarī vimbas sāk plūst uz nārstu, arī makšķernieki uz vairākām upēm Latvijā sāk plūst straumēm – tās ir Lielupe, Mūsa, Mēmele, Venta. Visās ir noteikti licencētās makšķerēšanas posmi, lai vimbu cope notiktu kontrolēti.

Draudzīgi noteikumi samazina krāpniecību

Makšķerēšanas noteikumi Latvijā nosaka, ka tajās upēs vai posmos, kur nav noteikta licencētā makšķerēšana, katrs copmanis lomā drīkst paturēt piecas vimbas. Varētu teikt, ka šajā ziņā priviliģētāki ir tie, kuri brauc uz vietām, kur par šo prieku jāmaksā, jo tur lomā var paturēt vairāk zivju, piemēram, Ventā –septiņas. Tā tas ir bijis gadu gadiem.

Kuldīgā šovasar ir jāizstrādā jauns licencētās makšķerēšanas nolikums, un nu sākušās diskusijas par to, vai lomā paturamo zivju skaits nebūtu jāpalielina. Ja tas notiktu, varbūt arī citviet varētu sākt šādas diskusijas.

Viens no Latvijā pazīstamākajiem makšķerniekiem, Normunds Grabovskis, kurš pavasarī bieži ciemojas Kuldīgā, skaidro, ka, viņaprāt, ar licenču skaitu viss ir kārtībā, to palielināt nevajag, jo viņam šajā pavasarī nav bijis problēmu ar licenču iegādi, vismaz ar vienas dienas licenci ne. Problēmas viņa skatījumā ir ar ziemas-pavasara sezonas licencēm. Vai to skaitu vajadzētu palielināt, viņam ir grūti atbildēt. Par vienu no sliktajiem piemēriem N. Grabovskis piesauc Bausku. Tai cauri tek Mēmele, kurā uz nārstu pavasarī peld vimbas. Viens no labākajiem to copes posmiem ir pilsētas centrā, un tur licence nav vajadzīga. Līdz ar to tur esot “totāls bardaks”. Kuldīgā, viņaprāt, viss ir teicami sakārtots.

Vienīgi septiņu vimbu dēļ pat kūpinātavu neesot vērts kurināt.

Viens no pamatojumiem, kāpēc būtu jāpalielina lomā paturamo zivju skaits, ir tas, ka godīgajiem makšķerniekiem jādod iespēja tikt pie lielākiem lomiem, lai iebraucējam, kurš, iespējams, uz Kuldīgu atbrauc vienu reizi sezonā, būtu lielāks prieks. Viņš novērojis, ka vietējie makšķernieki nereti noķertās zivis pa kluso stiepj prom un turpina makšķerēt. N. Grabovskis piesauc Igaunijas un Lietuvas piemērus. Igaunijā ir noteikts minimālais zivs izmērs, bet noķerto zivju skaitam limita nav, savukārt Lietuvā lomā drīkst paturēt 10 vimbas. Taču abās valstīs ir noteikts laika posms, kad vimbas nārsta laikā vispār aizliegts makšķerēt. N. Grabovska ieskatā makšķerniekam jāļauj paturēt vismaz 10 vimbas vai arī jānosaka, ka kopējais svars ir 5–6 kilogrami.

Atrod kompromisu

Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Gabrāns uzskata, ka Bauskā ar licencēm viss ir kārtībā. Viņa vadītā biedrība kūrē licencēto copi šajā pusē. V. Gabrāns pastāsta, ka savulaik bijis ļauts lomā paturēt 12 vimbas, bet tad sapratuši, ka ar vimbām ir švaki, taču Bauskas gadījumā tas nav bijis saistīts ar to, ka makšķernieki būtu zivis izķēruši. Pie vainas bijuši Lielupes baseinā esošie zvejnieku murdi, kuri “nosmēla lielu daļu krējuma” jeb uz nārsta vietām Mūsā un Mēmelē peldošās vimbas. Pēc sarunām ar zvejniekiem atrasts kompromiss, proti, zvejnieki murdu skaitu samazina uz pusi, bet makšķernieki licencētajā copes zonā patur astoņas vimbas, ne vairs 12 kā agrāk.

“Kuldīgas gadījumā zivīm ir tikai viens šķērslis – Ventas rumba,” saka V. Gabrāns. “Ja pašvaldība tam apkārt uztaisītu zivju ceļu, arī augšpus rumbas nārstojošo zivju daudzums palielinātos.”

Bauskā, tāpat kā Kuldīgā, šogad ir jāizstrādā jauns licencētās copes nolikums, bet tur negrasās prasīt lomā paturamo zivju daudzumu palielināt. V. Gabrāns atklāj, ka šogad sevi labi ir attaisnojusi drošības nauda, kuru piemēro, ja licenci pērk vietējos veikalos. Ziemas-pavasara licencei tā bija 10 eiro, bet vienas dienas licencei – 3 eiro. Tas makšķerniekus mudinājis daudz naskāk licences nodot, līdz ar to nav kavējusies atskaišu nodošana valsts zinātniskajam institūtam “BIOR”. Ja kāds arī licenci nav nodevis, drošības nauda nonāca biedrības kasē un būs papildu finansējums zivju resursu papildināšanai.

Hobijam vai peļņai?

“Ja skatāmies Ministru kabineta noteikumos, tad visā Latvijā, kur nav licencētās makšķerēšanas, ir noteikts, ka lomā var paturēt piecas vimbas,” – tā sarunu sāk “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups. “Ja licencētā zona ir, tad iespējams noteikt izņēmumu, kā tas ir Ventas gadījumā.” Jāpiebilst, ka “BIOR” nosaka gan izsniedzamo licenču, gan lomā paturamo zivju skaitu. D. Ustups uzsver, ka vispirms ir jāsaprot, kas ir makšķerēšana – hobijs vai iespēja nopelnīt? Dažādās Eiropas Savienības regulās ir stingri noteikts, ka makšķernieki savu lomu nedrīkst tirgot vai iegūt no tā labumu. Tās pašas septiņas vimbas, kur viena nereti sver no 500 gramiem līdz vienam kilogramam, lomā dod aptuveni 5 kilogramus. D. Ustups uzskata, ka, lai katru dienu noēstu šādu daudzumu zivju, ir jābūt ļoti labai apetītei.

“Mēs, protams, zinām, ka nereti zivis tiek tirgotas,” turpina D. Ustups. “Ja dosim zaļo gaismu lomā paturēt 10 vai 15 zivis vai vispār atcelsim normu, vai mēs neveicināsim šo nelegālo darbību?

Zinātnieku pretestībai paaugstināt limitus ir arī bioloģiskais pamatojums – ja katrs makšķernieks dienā noķers un paturēs 20 vai 30 vimbas, tad agri vai vēlu to sāks aptrūkt.

Zinātnieks piesauc vēsturiskus faktus, kuri attiecas uz dažādām nacionālām īpatnībām. Ja skatāmies uz Lietuvu, tur lomā atļauts paturēt 5 kilogramus vimbu, bet, ja paskatāmies uz citām valstīm, tajās ir atšķirīgi zivju patēriņa paradumi. Piemēram, ja Zviedrijā kāds noķertu breksi vai vimbu, neviens to pat neēstu. Līdz ar to katrā valstī ir atšķirīgas tradīcijas, normu regulēšana, un Latvija nevar vienkārši kopēt kaimiņus. Tie paši lucīši. Igauņi tādus neēd, jo vēja zivīm ir zaļa asaka, bet latvieši ķer un ēd gardu muti.

Jāpadomā, pirms lemt

Ja no Kuldīgas pašvaldības puses nāktu iniciatīva paaugstināt lomā paturamo vimbu skaitu, “BIOR” zinātnieki par to domātu. Viņi uzskata, ka jāpēta zinātniskā zivju uzskaite, licencēto makšķerēšanas vietu atsūtītās atskaites. Tiek uzsvērts, ka noķerto vimbu skaits Ventā ir pieaudzis. Nevar noliegt, ka arī tāpēc, ka uzlabojusies makšķernieku kontrole, skaits ir vieglāk fiksējams.

“Kas būtu labāk – palielināt licenču daudzumu un saglabāt zivju skaitu lomā vai palielināt noķeramo vimbu limitu un samazināt izsniedzamo licenču skaitu?” retoriski jautā D. Ustups.

Pavasarī Ventā bija grūtības ar licenču iegādi, tika saņemtas sūdzības no makšķerniekiem. Kā uzsver “BIOR” pārstāvis, tas ir viens no licencētās makšķerēšanas uzdevumiem – regulēt copmaņu skaitu. Ja attiecīgajā Ventas posmā vimbas varētu ķert bez licences, tad zivju kārotāju skaits būtu daudz lielāks. Iespējams, vimbas tiktu izķertas vairāk, kaut arī lomā būtu atļauts paturēt vien piecas, kā tas ir pārējā Ventā, kur nav noteikta licencētā makšķerēšana.

Piemēram no zinātnieku puses tiek piesaukta Salaca, kur arī ir tāda pati vimbu makšķerēšanas kārtība. Tur speciālo atļauju trūkstot vēl vairāk, bet tā ir iespēja regulēt cilvēku plūsmu. Pašvaldība drīkst iniciēt gan licenču, gan lomā paturamo vimbu skaita palielināšanu, un tas tiks vērtēts. D. Ustups vērš uzmanību arī uz to, ka licencētās makšķerēšanas nolikums nav obligāti jāizstrādā uz četriem gadiem, tas var būt uz īsāku laiku vai beztermiņa. Ja pēkšņi rodas aktuāls jautājums par izmaiņām, var iesniegt pieteikumu.

UZZIŅAI

Noķerto vimbu skaits Ventā pa gadiem

2017. gadā – 4233

2018. gadā – 4983

2019. gadā – 11 390

Atskaites par 2020. gadu vēl nav iesniegtas.

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi