Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Zušiem būt!

Druva
13:45
25.06.2021
41
Zusi Copy 1

Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos ik rudeni vairākus mēnešus ir aizliegta Eiropas zušu zveja, makšķerēšana un zemūdens medības. Pasaules Dabas fonds aicinājis šīs zivis nepirkt un to zveju aizliegt pilnībā. Tikmēr Usmas ezers nereti tiek saukts arī par zušu ezeru, jo ir Latvijā piemērotākais šai zivju sugai. Diemžēl ar valsts plānā iekļauto zušu mākslīgo atražošanu te nesokas tik labi, jo konstatēta neatbilstība likumdošanas prasībām, taču apsaimniekotāji cer šo ierobežojumu novērst, lai Usmas ezerā arī turpmāk zušu netrūktu.

Lielākā daļa Usmas ezera atrodas Ventspils novadā, piegulošās teritorijas pieder Talsu un Kuldīgas novadam. Pirms pieciem gadiem apkārtnes ļaudis no visiem trim novadiem sasparojās un dibināja biedrību “Usmas krasts”, lai atjaunotu un sargātu zivju resursus, izveidotu licencētu makšķerēšanas sistēmu, kā arī uzlabotu zivīm, īpaši zušiem, bagātās ūdenstilpes tēlu.

Usmas ezerā zušu nozveja pēdējos desmit gados ir palielinājusies 1,5– 2 t robežās. Tajā pašā laikā zušķērāja nozveja ir samazinājusies un pēdējos gados (izņemot 2017. gadu) nepārsniedz 150 kg.

Pēc pagājušā gadsimta 50. gados veiktajām aptaujām zuša maksimālais svars 138 Latvijas ezeros svārstījās no 1 līdz 4 kg (piecos ezeros). 16% ezeru svars bija 3 kg, bet 48% – 2 kg. No 1990. līdz 2019. gadam 18 ezeros zuša maksimālais garums svārstījās no 35 līdz 99 cm un svars no 45 g līdz nepilniem 2 kg. No šiem ezeriem tikai trijos (tostarp Usmā) zuša vidējais svars bija lielāks par vienu kilogramu.

2017. gadā pirmo reizi pēc 30 gadiem Usmas ezerā tika atjaunota šīs augstvērtīgās zivs populācija, ielaižot 1,05 tūkstošus vienvasaras mazuļu. Pagaidām tas ir šeit vienīgais zušu papildinājums.

Ņemot vērā krājumu kritisko stāvokli, Eiropas Savienībā un arī Latvijā kopš 2009. gada ir pieņemts nacionālais zušu krājuma pārvaldības plāns, kas paredz stikla zušu un mazuļu ielaišanu tikai tajās ūdenstilpēs, kas savienotas ar jūru.

“Nozvejas statistika rāda, ka Usmas ezers ir vieta, kur tiek noķerta ceturtā daļa mūsu valsts iekšzemes ūdeņos dzīvojošo zušu,” stāsta biedrības pārstāvis Atis Maldonis. “Tas pierāda, cik ezers ir labvēlīga dzīvotne šai sugai. Eiropas Savienība labprāt dod finansējumu sugas atražošanai, taču ir viens noteikums: upēs, kas iztek no ezera, nedrīkst būt neviens aizsprosts. Engures upe ir vienīgā, kas iztek no Usmas ezera, un tajā ir gan stacionārs zušu tacis, gan divas mazās hidroelektrostacijas. Šie šķēršļi liedz saņemt līdzekļus no valsts programmām vai Eiropas fondiem. Sanāk tā paradoksāli – audzē vairumā mazuļus, bet neielaiž ūdenstilpēs, kur tie vislabākā attīstās.”

Beidzot tomēr arī valsts, ne tikai sabiedriskās organizācijas šo problēmu, kā saka A. Maldonis, pakārušas pie lielā zvana. Pēc Ventspils novada pašvaldības pasūtījuma zinātniskā institūta “BIOR” ihtiologi pagājušajā vasarā veica Engures upes izpēti, lai izstrādātu pasākumu plānu zivju migrācijas iespēju uzlabošanai Zivju fonda finansētā projektā.

Tajā uzsvērts, ka Engures upe savieno Usmas ezeru, kas ir viens no lielākajiem Latvijā, ar Puzes ezeru un caur to – arī ar Baltijas jūru. Ar ezeriem savienotajās ūdenstecēs ir nozīmīga zušu populācija, taču to lejupmigrāciju uz nārsta vietām okeānā kavē ne tikai HES aizsprosti, bet arī Engures upes augštecē īstenotā zušu zveja ar zušķērāju un četriem zušu murdiem. Brīva migrācija uz jūru ļautu Usmas ezeru ierindot starp ūdenstilpēm, kur pēc nacionālā zušu krājuma pārvaldības plāna tiek ielaisti stikla zuši. Ņemot vērā ezera izmērus, tas ļautu par aptuveni ceturto daļu palielināt šajā programmā iekļaujamo ezeru platību. Tāpat brīva migrācija palielinātu arī citu sugu populāciju stāvokli un uzlabotu Engures upes ekoloģisko kvalitāti kopumā.

Pētnieki iesaka mazināt vai izskaust kavēkļus uz nārsta vietām Sargasu jūrā migrējošo zušu lejupmigrācijai un augšupmigrācijai uz barošanās vietām Usmas ezerā. Tāpat būtu jānovērš upes un strauta nēģu nārstam potenciāli piemērotu dzīvotņu appludināšana augšpus aizsprosta, jāuzlabo citu zivju (līdakas, zandarti u.c.) dzīvotņu kvalitāte upē lejpus spēkstacijām. Ietekmes veidu samazināšanai ir iespējami vairāki risinājumi – HES aizsprosta nojaukšana, dabīgā, tehniskā vai zušiem specifiskā zivju ceļa izbūve, kā arī HES aprīkojuma (aizsargrestes, novadbūve, turbīnas u.c.) un ekspluatācijas režīma maiņa. A. Maldonis un biedrība cer, ka pētījums nebūs tikai formāls dokuments, bet drīz būs iespējams kaut ko reāli darīt.

Tikmēr biedrība “Usmas krasts” turpina īstenot projektus, lai papildinātu citu zivju sugu krājumus. Pagājušā gada vasarā Usmas ezerā tika ielaisti 50 tūkstoši vienvasaras zandartu mazuļu, tāpat ik gadu ezers tiek papildināts ar 40 500 līdaku mazuļiem.

A. Maldonis paskaidro, ka Usmas ezerā zušus drīkstēs ķert arī turpmāk, tikai jāiegādājas atļauja. Šai sugai biedrība īpašus ierobežojumus nenosaka – jāievēro tikai makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi. Lomā drīkst atstāt trīs zušus, ja tie ir vismaz 50 cm gari.

Periods, kad zuši ķeras vislabāk, nav garš – no brīža, kad ezerā iziet ledus, līdz Jāņiem. Ja labs rudens, arī tad vēl kaut ko var dabūt. Viss atkarīgs no laika apstākļiem, mums pastāsta vietējie makšķernieki un piebilst, ka pārmaiņas dabā zivju resursus ietekmē daudz vairāk nekā konkrēta makšķernieka nozveja.

UZZIŅAI

Eiropas zutis (Anguilla anguilla)

– Aizsargājams, populācija pēdējo 30–40 gadu laikā samazinājusies par 95–99%.

– Nārstot dodas uz Sargasu jūru 4000–7000 km prom no Eiropas. Pārvietošanās ātrums – 63 km diennaktī. Kāpuri 1,5–3 gados ar Golfa straumi tiek atnesti līdz Eiropas krastiem. Pārvērtušies par stikla zušiem, kas līdzīgi pieaugušām zivīm, taču ir caurspīdīgi, tie ienāk Eiropas saldūdeņos. Daļa sasniedz arī Latvijas piekrasti.

– Uzturas vienatnē. Nenobrieduši īpatņi sastopami saldūdeņos un jūras piekrastē. Dienā mēdz ierakties dūņās, palīst zem akmeņiem vai siekstām. Aktīvāki ir tumsā, ziemā – mierīgi, parasti ierokas dūņās.

– Sasniedz 35 gadu vecumu (akvārijā – 88), Latvijā vidējais vecums – 23 gadi.

Avots: latvijasdaba.lv

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi