Vairākus gadus Latvijā darbojas programma “Jauniešu garantija”. Tā ir iniciatīva, lai palīdzētu jauniešiem vecumā līdz 29 gadiem atgriezties izglītības iestādē vai iekļauties darba tirgū, tādējādi mazinot jauniešu bezdarbu. Iniciatīva arī piedāvā viena vai pusotra gada laikā bez maksas apgūt kādu no vairākiem desmitiem darba tirgū pieprasītu profesiju. To izmantojuši arī mūspuses jaunieši.
Pusotru gadu Priekuļu tehnikumā ekotūrismu mācījusies Elīna Tilaka (26 gadi). Mācības viņa beigusi pirms divarpus gadiem, patlaban strādā Priekuļu novada domē par tūrisma darba organizatori. Iepriekš Vidzemes Augstskolā iegūts bakalaura grāds biznesa vadībā. Par mācībām Jauniešu garantijā viņa saka: “Kad ieguvu bakalauru, likās, ka ar to nepietiek, lai iegūtu tādu darbu, kā gribēju. Kad vasarā piedāvāja mācīties ko interesantu, vēl nestrādāju. Nolēmu, ka iespēja jāizmanto un mācīšos vismaz līdz brīdim, kad atradīšu darbu. Sanāca, ka mācījos līdz galam.”
Elīna izvēlējusies apgūt ekotūrismu, jo tūrisms vienmēr viņu saistījis, patīk ceļot, doties pārgājienos. Taču jauniete vērtē, ka, lai pilnībā apgūtu profesiju, ar pusotru gadu ir par maz. Viņasprāt, Jauniešu garantija ir ļoti labs ievads tālākai izglītībai. “Domāju, Jauniešu garantija ir lieliska iespēja pēc vidusskolas, kad vēl nav izlemts, kādu profesiju apgūt. Te iespējams apjaust, vai tiešām izvēlēta īstā nozare, ar kuru turpmāk ir vēlme saistīties,” secina Elīna. Mācību laikā viņai bijusi lieliska prakse Vidzemes Tūrisma asociācijā. Tur iemācījusies daudz vērtīga un noderīga, ko izmantot arī turpmākajās darba gaitās. Turklāt līdztekus mācībām tehnikumā Elīna ieguvusi arī maģistra grādu biznesa vides vadībā Vidzemes Augstskolā. Daudz brīva laika neesot bijis, taču visu izdevies veiksmīgi apvienot.
Savukārt cēsniece Kristīne Poļakova (26 gadi) pēc pusotru gadu ilgām mācībām Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, kur mācījusies par apģērbu modelēšanas un konstruēšanas speciālisti, pati kļuvusi par uzņēmēju. Pirms tam Latvijas Universitātē studējusi datorzinātņu tehnoloģijas, bet pašmācības ceļā iemācījusies fotografēt. “Ilgi meklēju savu aicinājumu. Ar Jauniešu garantijas palīdzību to atradu, beidzot jūtu, ka esmu īstajā vietā. Tik īsā laikā profesiju var apgūt tikai virspusēji, taču iemācījos ļoti daudz. Ar to pietika, lai uzdrošinātos spert soli uzņēmējdarbībā. Kopā ar māsu dibinājām “MK cute kids”. Šujam bērnu drēbītes un aksesuārus, turklāt plānojam paplašināties,” pastāsta Kristīne. Uzsāktais tik ļoti iedvesmojis, ka tiek lolotas arvien jaunas ieceres, īstenoti senāki sapņi. Tiek plānota bērnu fotostudijas atvēršana Cēsīs. Kristīne teic, ka viegli apvienos abas nodarbes – šūšanu un fotografēšanu -, jo darbošanās notiek vienuviet. Turklāt viens papildinās otru, jo sarunas ar māmiņām fotostudijā palīdzēs saprast, kas aktuāls mazuļu modē.
Turpretī valmierietis Mārtiņš Bembers (24 gadi) patlaban mācās Priekuļu tehnikumā par automehāniķi. Pirms tam sācis studijas būvniecībā Rīgas Tehniskajā universitātē, ticis līdz trešajam kursam, arī pastrādājis nozarē, taču tad zaudējis uzticību Latvijas augstākajai izglītībai un sapratis, ka cilvēki, kuri pabeiguši tehnikumu, ir gudrāki nekā viņš, apgūstot bakalaura studijas. Puisis izvēlējies iesāktās studijas neturpināt un iestāties tehnikumā, lai iemācītos praktiskas lietas, kas dzīvē un darbā tiešām noder. “Darbs ar automobiļiem jau krietnu laiku man ir sirdslieta, gribēju to vairāk apgūt. Redzēs, kur dzīve aizvedīs, bet zinu – darbs pēc profesijas apguves garantēts. Sapnis ir strādāt kādā autosporta komandā par mehāniķi,” “Druvai” atklāj Mārtiņš un pastāsta, ka mācību programma ir bagātīga ar jaunām, vērtīgām un dzīvē reāli noderīgām zinībām, iemaņām, prasmēm. Viņš novērtē to, ka mācītais uzreiz tiek sasaistīts ar praktiskiem darbiem. “Ja studiju laikā mācību nolūkos ekskursijā būvlaukumā pabiju reizes divas, tad tehnikumā zem automašīnas esmu vismaz reizi vai divas nedēļā. Jauniešu garantijā profesijas apgūšana nav izstiepta garumā, koncentrēti apgūstu to, kas darbā patiešām būs vajadzīgs,” vērtē Priekuļu tehnikuma audzēknis. Viņam priekšā vēl prakse. Viena dažu nedēļu garumā gaidāma martā, otra, kas ilgs pat vairākus mēnešus, – vasarā.
Būtisks atspaids ir arī piešķirtā stipendija. Mārtiņš patlaban saņem 70 eiro mēnesī, prakses laikā tā var tikt paaugstināta līdz 115 eiro.
“Jauniešu garantijai ir liela jēga. Vairāk jauniešu vajadzētu iedrošināt izmantot šo iespēju. Patlaban uzpūsts liels burbulis, ka visiem jāiegūst augstākā izglītība. Taču tā mēs tiekam tikai pie dokumenta, daudz vērtīgāku izglītību dod tehnikumi,” pārdomās dalās Mārtiņš.
17. februārī noslēdzās pieteikšanās ziemas uzņemšanā mācībām Jauniešu garantijas izglītības programmās, izvēloties kādu no 21 profesijas.
Komentāri