Vasaras ziedu modi bieži vien ietekmē dārzkopības tendences kaimiņzemēs, kāda populāra filma, seriāls vai publikācijas žurnālos. Saulespuķes kļuvušas par neoficiālu pretkara simbolu, atbalstu Ukrainai un šovasar rotās daudzus dārzus.
Kur meklēt sēklas
Noder no ziemojošo putnu barošanas pāri palikušās saulespuķu sēklas. Iespējams arī, ka spārnotie draugi būs kaut kur netīšām iesējuši. Pārziemojušās un salā norūdītās sēklas labi dīgst, zinātāji stāsta, ka tādas saulespuķes var izaugt ļoti, pat trīs līdz četrus metrus, garas.
Veikalu sēklu stendos var atrast dažādu firmu piedāvājumu un izvēlēties dekoratīvās šķirnes. Piemēram, “Kurzemes sēklas” piedāvā zemo pildīto saulespuķu šķirni ‘Teddy Bear’, kam garums tikai 50 līdz 70 centimetri. Šķirne ‘Formula’ ar dažādu dzeltenoranžu toņu ziediem, kas atgādina rudbekijas, stublāja garums līdz 160 centimetri, šķirne ‘Soraija’ ar tumšdzeltenām ziedlapām, augstums līdz 150 centimetriem. Zemās lielziedu saulespuķes ‘Pacino’ piedāvā Polijas sēklu tirgotāji, savukārt divmetrīgās ‘Henry Wilde’ nāk no Lietuvas. Pērkot “tīmeklī”, var atrast šķirnes ar baltām vai krēmkrāsas ziedlapām ‘Vanilla Ice’ un tumši sarkanās, kas atgādina gerberas – ‘Red Sun’.
Sēšana un kopšana
“Kad atkūst zeme, tad liec tik dobē iekšā,” pamāca kurzemnieki, kuriem pavasaris atnāk ātrāk. Vidzemē saulespuķu sēšana dārzā iespējama pašās aprīļa beigās vai maija sākumā. Nepieciešama trūdvielām bagāta augsne ar pietiekamu mitrumu. Ja vēlas veicināt sēklu dīgšanu, tās var uz 12 stundām iemērkt remdenā ūdenī.
Sēklas iespiež 1,5 līdz divus centimetrus dziļi. Attālums starp sēklām ne mazāk kā 30 līdz 40 centimetri, starp rindām 50 centimetri. Dobē iesētās ziedēs trīs līdz četras nedēļas vēlāk, nekā izaudzētie stādi.
Ātrākai uzziedināšanai sēj kūdras vai no avīžu lapām satītos “podiņos”, izaudzē līdz 20 centimetru augstumam un ar visiem “podiņiem” izstāda pēc salnām vissaulainākajā vietā, gar žogu vai pie kādas sienas, kur ir aizvējš. Jārēķinās, ka saulespuķēm lāgā nepatīk pārstādīšana.
Zemo šķirņu saulespuķes var labi augt konteineros, koka mucās un lielos šamota podos kompozīcijā ar dažādām košām vasaras puķēm. Ziedēšanas laikā nepieciešams “piebarot” ar šķidro vai šķīstošo ziedošiem augiem paredzēto komplekso mēslojumu.
Ukrainā garo saulespuķu šķirnes sēj kopā ar kāršu pupiņām, liekot vienā bedrītē saulespuķes sēklu un divas pupiņas. Latvijas apstākļos ieteicams saulespuķes iesēt pāris nedēļu agrāk, lai “stutes” pastiepjas garumā, jo pupas aug ļoti ātri un meklē, kur vīties. Papildus jāierīko atbalsta kārtis, kur piesiet, jo nobriestot smagajam ziedam, saulespuķes stiprākā vējā var nogāzties.
Ziedi un citi labumi
Saulespuķes saliktā ziedkopa kurvītis ir putekšņu un nektāra krātuvīte un dāsna barotava visdažādākajiem kukaiņiem, bet dabas vērotājiem un fotogrāfiem izcilu mirkļu “medīšanas” iespēja. Izcils medusaugs, taču, lai iegūtu vismaz 50 kilogramus īpaša medus, ar saulespuķēm jāapsēj hektārs.
Saulespuķu ziedlapas var vākt zāļu tējas maisījumam, ko lieto saaukstēšanās vai iekaisuma gadījumā. Imūnsistēmas stiprināšanai gatavo maisījumu no saulespuķu ziedlapām, kaltētām smiltsērkšķu ogām un fermentētas vējkaņepes.
Kad pamazām nogatavojas sēklas, katrs zieds kļūst par “ēdnīcu” putniņiem. Jāpierauga, lai paliek sēklas nākamajai dārza sezonai, kā arī jānogriež ziedu galvas un jāsakaltē putnu barošanai ziemā.
Rudenī sakaltušos stublājus var likt zaru smalcinātājā un papildināt mulčas krājumus.
Zīmīgi, ka saulainos ziedus sēj ne tikai skaistumam, izpētīts, ka tās spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā, tāpēc katastrofu, kas radījušas postījumus ar atmosfēras piesārņojumu, apkārtnē tiek sētas saulespuķes.
Komentāri