Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Kuplā ģimene balstās garīgās vērtībās

Anna Kola
15:16
16.03.2022
82
Apsisi 2

No Sofijas un Anda Apsīšiem staro nesamākslots gaišums un laipnība. Abi dzīvo Valmieras tuvumā, Līčos, un audzina savus septiņus bērnus, kuriem drīz pievienosies arī astotais. Pāris šī gada vasarā svinēs piecpadsmit gadus laulībā.

Satikās draudzē

Andis dzimis Cēsīs un uzaudzis Vaidavā, bet Sofija nāk no Valmieras. Andis smejas, ka esot tāds kārtīgs lauku puika, bet Sofija  – īsta pilsētniece. Abi satikušies Valmieras baptistu draudzē, Sofija tai laikā esot bijusi aktīvi iesaistīta jauniešu kalpošanā. Anda vecāki regulāri apmeklēja draudzi, un tā arī kādā Ziemas­svētku dievkalpojumā Sofija un Andis iepazinās. Tagad Sofija un Andis kalpo Valmieras draudzē “Kacir”.

Kuplajā ģimenē vecākā no septiņiem bērniem ir meita Naomija, viņai vasarā apritēs četrpadsmit gadu. Andis smaidot piebilst, ka visiem bērniņiem dzimšanas dienas ir no februāra līdz jūnijam – un ik pa diviem gadiem. Viņam kā tētim tas esot labs atskaites punkts, lai visu atcerētos. Andim ir trīsdesmit seši gadi, Sofija ir pāris gadu jaunāka.
Ģimene daudz laika pavada kopā, labiekārtojot savu lauku māju, ko nesen iegādājušies. Rosība pie kopējā mājokļa, kā stāsta Sofija, ir lielisks kopā būšanas veids un vienlaikus bērniem māca to, ka visā, ko iegūstam, ir jāiegulda darbs. Vecākie bērni ikdienā dodas uz skolu, mazākie – uz bērnudārzu, bet tajos periodos, kad ģimenē ienāk jauns mazulis, vecāki arī jaunākajiem dod iespēju palikt mājās.

Ar vārdu kopā nāk svētība

Uz jautājumu, kā pāris nonācis pie lēmuma bērniņus nosaukt Bībelē atrodamos vārdos, atbild Sofija: “Katram bērniņam vārds būtībā nācis ar tādu kā Dieva ziņu. Pirmdzimtajai vārdiņš atnāca ļoti emocionāli, lasot Bībeli. Katram bērnam vārds izvēlēts arī tā nozīmes dēļ, jo ticu, ka bērna vārda nozīme iet līdzi visu dzīvi.” Naomija no senebreju valodas nozīmē “jaukā, patīkamā”.

Par pirmdzimtās Naomijas nākšanu pasaulē Sofijai ir īpašs stāsts, jo, kā saka pati māmiņa, viņa bijusi jauna un ļoti uzticējusies ārstiem, bet plānotā ķeizargrieziena sekas bijušas smagas – epidurālās anestēzijas dēļ zudusi spēja piecelties. Tieši tas bijis tāds pagrieziena punkts gan abu laulāto attiecībās, gan Sofijas ticības pārliecībā. Pieaicinājuši mācītāju, kurš Sofiju svaidījis ar eļļu un lūdzis, jaunā sieviete atguvusi spēju staigāt. Viņa pati saka, ka tas patiešām bijis īsts brīnums. Toties laulībā šis posms pierādījis, ka abu mīlestība stāv pāri visam. Sofija atzīst, ka tikai tajā brīdī Andi iemīlējusi tā pavisam, jo viņš ar savu atbalstu un rūpēm gan par sievu, gan tikko dzimušo meitiņu sevi parādījis pavisam jaunā gaismā. Pēc šīs pieredzes pārējie bērniņi ģimenē ienākuši mājdzemdībās, sadarbojoties ar vecmāti Rudīti Brūveri no Cēsu puses. Katra bērna vārda došanā vecākiem bijis svarīgi sajust kādu apstiprinājumu no Dieva. Sofija smaidot piebilst, ka septītais bērniņš meitiņa Zuzanna, kurai ir pusotrs gadiņš, piedzimusi tieši septiņos vakarā – arī tā esot kā apstiprinājuma zīme. Jaunākais dēls Jehuda vārdu ieguvis pēc ģimenes ceļojuma uz Izraēlu. Jehuda nozīmē “slavēt Dievu”.  Jozua, kuram ir astoņi gadi, vārds tulkojumā nozīmē “glābšana”. Sofija stāsta, ka viņi gaidīšanas laikā piedzīvojuši tādus saspringtus, grūtus laikus arī finansiāli. Tad, kad Jozua piedzima, ģimene jutusies iedrošināta, ka viņiem viss ir iespējams, ka visas problēmas tiks atrisinātas. “Tolaik Vidzemē atvērām divpadsmit mazus sociālās palīdzības veikaliņus “Universum”, kur visi gūtie līdzekļi tika novirzīti skolai,”  piebilst Andis.
Sofija saka, ka dažkārt saskaras ar kritizējošu attieksmi par viņas dzīves izvēli, bet to neuztver personīgi, jo ir pārliecināta, ka viņa dzīvo pēc tā ceļa, kas ir viņai un ģimenei pareizais.

Līdzīgi aug arī ģimenes atvases, un abi vecāki atzīst, ka nereti nākas saskarties ar kādu komentāru par bērnu vārdiem, taču viņi šajā ziņā esot ļoti pašpietiekami un viņus tas neaizskar. Sofija uzsver, ka visi bērni ir īpaši, bet katrs ar savu neatkārtojamu raksturu. Andis ik bērna personību salīdzina ar koku sugu īpatnībām un vajadzībām. Pie­mēram, Naomija līdzinās vītolam, Joanna – jasmīnam, Jon­a­tāns – ozolam, Jozua – bērzam, Mihaēla koks ir palma, Jehudas  – ciedru koks,  bet Zuzannai sava koka nav, jo viņas vārds nozīmē “ūdens roze” vai “ūdens lilija”, un vecāki atzīst, ka šis augs arī precīzi raksturo meitiņu.

Profesija – skolotāji

Ģimenes tēvs Andis Latvijā pazīstams kā SIA “Izglītības un attīstības centrs “Universum”” valdes priekšsēdētājs, “Universum” mūzikas un mākslas pamatskolas direktors. Līdzās viņam ir sieva, Sofija ir pirmsskolas un sākumskolas skolotāja, mācījusies Cēsīs, tolaik Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas filiālē. Šogad skolai, kurā ir ne tikai klātienes izglītība, bet arī tālmācība un mājmācība, arī programma mazākumtautības valodā, aprit desmit gadi. “2011.gada vasarā draudzē, kurā mēs tolaik Valmierā bijām, izskanēja aicinājums izveidot izglītības iestādi ēkā, kas nesen bija nodota ekspluatācijā,” stāsta Andis. “Tā nu mēs ar sieviņu atsaucāmies. Sofija tajā bērnudārzā bija pirmā vadītāja. Es strādāju Valmieras cietumā, līdztekus kārtoju formalitātes izglītības iestādes veidošanai. Kad piedzima Jonatāns, arī kļuvu par skolotāju un vēlāk par direktoru. Bet Sofija nostiprināja galvenās mūsu skolas vadlīnijas – kristīgo ievirzi, Montessori metodi -, kopā sākām jaunos virzienus, tai skaitā mājmācību.”

Priecāties par mirkli, ko dzīve dod

Ģimene katru rītu cenšas brokastot un vakariņot kopā, tā esot neiztrūkstoša tradīcija. Piekt­dienas vakaros notiek neliels dievkalpojums, pēc tam ģimene piektdienu nosvin. Tādas speciāli plānotas izklaides – kino, peldbaseins un citas – ģimenei esot samērā reti. Andis saka, ka daudz varam mācīties no Izraēlas tautas kultūras – viņi piektdienās svin šabatu, tas nenozīmē nestrādāt un tikai nodoties lūgšanām, bet savā ziņā priecāties par mirkli, par ikdienu, ko dzīve dod. Tieši tās mazās lietas ir tās, kas ģimeni satur kopā visciešāk.

“Vārdadienas mēs svinam vienā dienā visiem kopā, bet dzimšanas diena ir katram sava ar jubilāra izvēlētu kūku, cienastu. Es uzskatu, ka katram bērnam ir jājūtas īpašam, gribētam, mīlētam, gaidītam ģimenē, un vecākiem katram bērnam ir jāieaudzina šī sajūta, ka viņš ir svarīgs tieši tāds, kāds ir. Lai arī kā iegrozās dzīves līkloči, šī stabilā sajūta paliek uz visu dzīvi,” atzīst Sofija.

Andis iedrošina vecākus: “Esiet pārliecināti, ka patiesas rūpes par nākamo paaudzi ir stabilākas garantijas par jebkuru pensiju līmeni un banku depozītprocentiem vai citu ieguldījumu veidu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi