Saulīte steidz kausēt sniegu, vēstot, ka pavasaris tuvojas. Dažviet jau uzziedējušas sniegpulkstenītes, brīvdienās ne viens vien darbojas siltumnīcās.
“Cilvēki šopavasar ir rosīgāki nekā iepriekšējos gados. Daudz vairāk plāno paši sēt un stādīt,” saka IK“Taņas sēklas un ziedi” saimniece Taņa Ozola. Viņas sēklu veikaliņā Cēsu tirgū pircēji ir nepārtraukti. “Daudzi sarosījušies jau no februāra sākuma, uztraukušies, ka stādi būs dārgi, tāpēc mēģinās izaudzēt paši,” pastāsta sēklu pārdevēja un piebilst, ka nav nekā tāda, izņemot puķu sēklas, ko pirktu mazāk nekā citus pavasarus.
Daudzi gadu gaitā pārliecinājušies, ka ir izdevīgāk pirkt profesionālās gurķu un tomātu šķirnes, kaut arī tās ir dārgākas. T.Ozola pasmaida, ka reti kurš nepaprasa ` Adamu`, tā ir pazīstamākā gurķu šķirne, bet ir arī jaunākas.
Burkānu sēklu paciņas plauktā nepārtraukti jāpapildina, sīksīpoliņi no letes ātri pazūd. “Preci pasūtīju sezonai, un bija domāts sortimentu atjaunot maijā, bet jau tagad daudz kas tiek papildināts. Sīksīpoliņiem pievedums bija domāts aprīlī, bet nācās paātrināt jau martā,” stāsta T.Ozola un uzsver, ka sēklu un sīpoliņu pietiks, to Latvijā netrūkst.
Cēsniece Mārīte Ķimene iegriezusies nopirkt sēklas pa ceļam uz laukiem Piebalgā. Tur vīram īpašums un tiek izaudzēts viss pašu un savējo galdam, kā arī labiem draugiem. Vēl tagad ir pērnās ražas ķirbji un kabači. “Savulaik negribējās turp braukt, sēt, ravēt, tagad tīri labi patīk parušināties pa zemi. Kad varēšana iet mazumā, gribēšana aug,” ar smaidu saka Mārīte un pastāsta, ka arī mēģinājusi uz palodzes izaudzēt stādus, bet tas nav tik vienkārši. Savulaik sēts un stādīts daudz puķu, pēdējos gados vairs ne. “Ir jākustas, jādara, nevar taču visu dienu dīkā sēdēt uz dīvāna,” teic cēsniece un piebilst, ka vīram savukārt Piebalgā ir drava. Viņam darāmā pietiek.
Cēsniekam Valdim Gorbunovam ir dārziņš netālu no daudzdzīvokļu mājas. Tur siltumnīca, dažas vadziņas. “Visu izaudzējam. Kādas sēklas labākas, uzticos pārdevējai. Gurķu šķirne ar muzikālu nosaukumu ir ļoti laba,” pastāsta cēsnieks un piebilst, ka salāti un redīsi siltumnīcā jau iesēti.
Ilgonis iepirkties atbraucis no Liepas. “ Kundze nevar sagaidīt, kad varēs sēt. Audzējam visu, sākot ar krūmmellenēm, arbūziem līdz burkāniem, sīpoliem, paprikai. Dažus stādus paši izaudzējam, citus nopērkam tirgū, tomātu stādus gan tikai pie viena audzētāja,” pastāsta Ilgonis un piebilst: “Ja gribi rušināties dārzā, kaut ko izaudzēt, nevar domāt par cenām, jāpērk, ko vajag.”
T. Ozola pastāsta, ka cenas augstākas nekā pērn ir profesionālajām sēklām. “Kurzemes sēklu” prece ir dārgāka par 16 līdz 17 centiem par paciņu. “Izvēlos sēklas, kurām lētāks piedāvājums, bet nešaubos par kvalitāti,” uzsver sēklu veikala saimniece.
Ja citus pavasarus daudzi pirka visdažādāko puķu sēklas, sīpolus un gumus, šogad krietni mazāk. Gladiolu un dāliju cienītāji, kuri veido kolekcijas, meklē konkrētas šķirnes. Pirktākās ir samteņu, cinniju, kliņģerīšu sēklas. “Šovasar dārzos ziedēs saulespuķes. Katrs trešais pircējs nopērk vismaz paciņu saulespuķu sēklu,” pastāsta T.Ozola. Saulespuķu sēklu paciņas stāv uz letes, lai nav jāņem no plaukta. Dažas šķirnes jau izpirktas, bet piedāvājums aizvien plašs – klasiskās, kā arī zaļiem vidiem, sarkanas, pildītas, krēmkrāsas.
Komentāri