Komposta gatavošanu daudzi uzskata par vasaras vai rudens nodarbošanos, kas iespējama tikai lauku sētā, taču to var sākt jebkurā gadalaikā arī pilsētas apstākļos.
Komposts dzīvoklī?
Regulāri mājās gatavojot ēst, katru dienu krājas pārtikas produktu pārpalikumi: dārzeņu mizas, kafijas vai tējas biezumi. Šādi “zaļie” atkritumi ir gan apgrūtinājums, gan vērtība. Aprēķināts, ka organiskie atkritumi veido gandrīz pusi no visiem atkritumiem, ko katrā mājsaimniecībā ik dienas izmet konteinerā. Prasmīgi šķirojot, apjomu varētu ievērojami samazināt, papildus gūt labumu balkona vai istabas puķu kastēm, savam vai radu un draugu dārzam.
Svarīgs jautājums: kur glabāt? Nelielā viena vai divu cilvēku mājsaimniecībā, kur pārtikas atkritumu maz, tos var blīvi iepildīt iztukšotās tetrapakās un uzglabāt saldētavā līdz dārza sezonas sākumam. Šādi eksperimentē vides žurnāliste Anitra Tooma un zaļā dzīvesveida guru Laura Arnicāne.
Īslaicīgi, vienu līdz divas diennaktis, kompostam domātās mizas un citus pārtikas pārpalikumus var uzglabāt kādā slēgtā traukā virtuves skapītī zem izlietnes. Organisko vielu sadalīšanās procesā bez smakām neiztikt, tāpēc kompostēšanu kādā lielākā tvertnē vai konteinerā labāk izvēlēties ārpus dzīvojamām telpām – balkonu, labi vēdināmu priekšnamu, garāžu vai pagrabu. Zaļos atkritumus – dārzeņu vai augļu pārpalikumus, serdes, mizas, kā arī olu čaumalas, tējas biezumus – ber kārtās ar sauso masu, kas nodrošinās vienmērīgu komposta sadalīšanos, mazinās smakas un neveicinās pūšanu vai rūgšanu. Sausajām kārtām derēs citi atkritumi: izlietotie papīra dvieļi, salvetes, neglancēts papīrs, saplucinātas olu papes kastītes un kartons, arī sīkāk sagriezts dabiskās šķiedras audums. Pārtikas atkritumu smaku absorbēšanai var bērt arī telpaugu lapas, putekļu sūcēja saturu, vecos ziedus no vāzēm, sausas koku lapas, skaidas vai kūdru. Daļa pārtikas atkritumu tomēr nederēs kompostēšanai: gaļas un zivju atlikumi, kauli, asakas, sapelējusi maize, bojāti piena produkti un cepšanai izlietotā eļļa.
Tuvojoties dārza sezonai, aprīlī procesa paātrināšanai var iemaisīt nedaudz gatavā komposta, kā arī dārzkopības preču veikalos iegādājamo biokompostētāju. Pēc pieredzes – biokompostētāja darbības rezultātā dažu nedēļu laikā masa kļūst viendabīga un apjoms konteinerā samazinās par trešdaļu vai pat pusi.
Kur likt komposta konteinera saturu, ja nav ne dobes pagalmā? Pirmkārt, uzdāvināt pašu sagatavoto augsnes bagātinātāju radiem vai draugiem, kam ir dārzs. Otrkārt, piedāvāt kāda tuvējā kopienas dārza veidotājiem vai uzmeklēt entuziastus, kuri veido augstās dobes.
Bokaši metode
Japānā populārā Bokaši kompostēšana Latvijas apstākļos ir samērā dārgs eksperiments, toties piemērots maziem dzīvokļiem un šaurām telpām. Hermētiski noslēdzamā konteinerā ber kārtās pārtikas atkritumus un speciālās pienskābās baktērijas. Šajā kompostā der arī gaļas un zivju pārpalikumi. Trauka apakšā ir krāns, lai notecinātu fermentācijas procesā radušos šķidrumu, kas ir diezgan smirdīgs un atšķaidītā veidā lietojams augu laistīšanai. Fermentētā masa vēl nav gatava un augiem par skābu, to ieteicams iemaisīt dārza kompostā procesa pabeigšanai. Aprēķināts, ka četru cilvēku ģimene vienu konteineru var piepildīt aptuveni divās nedēļās.
Augsnei patīk kafijas biezumi
Izlietotie kafijas biezumi ir labs organisko vielu papildinājums augsnē, bagātina ar kāliju, magniju, slāpekli un fosforu, rada labvēlīgu vidi derīgajiem mikroorganismiem un ļoti sekmīgi piesaista augsnes irdinātājas sliekas. Kafijas biezumi ir “zaļā” komposta sastāvdaļa, vēlams to papildināt ar “brūnajām”, piemēram, izlietotajiem papīra filtriem. Kafijas biezumi nepazemina augsnes pH līmeni, parasti tas ir ap 6 – 6,5, kas ir tuvu neitrālam, tātad derēs arī dažiem vāji skābu augsni mīlošajiem istabas augiem. Praktiķi iesaka izmēģināt kafijas biezumus sakņu dārza kaitēkļu – gliemežu un skudru- atbaidīšanai. Svaigi biezumi kopā ar sakapātām apelsīnu mizām pasargās tikko sadīgušos augus no kaķu postījumiem.
Noderīgās “eksotiskās” mizas
Banānu mizas ir uzreiz kompostējamas kopā ar citiem pārtikas atkritumiem, taču pirms tam var likt “pastrādāt”. Mizas sīki sagriež, aplej ar ūdeni un diennakti nostādina. Iegūto šķidrumu atšķaida aptuveni proporcijā 1:5 un laista istabas augus. Tas ir iedarbīgs mēslošanas līdzeklis, spēcinošas zāles izstīdzējušiem un novārgušiem augiem, kā arī tiem, kuri lāgā negrib ziedēt. Banānu mizas var apliet vairākkārt, uzlējumus būs derīgs.
Arī citrusu mizas ir reabilitētas kā derīgs kompostēšanas materiāls. Tās sadalās lēni, tāpēc ieteicams iepriekš sīkāk sakapāt.
Komentāri