Lai arī inficēšanās līkne ar “Covid-19” strauji virzās uz leju, slimība nav pazudusi. Arī ģimenes ārstei Olitai Elmerei, kurai ir prakse Zaubē un Nītaurē, ir pacienti, kuri mājās veseļojas no lipīgā vīrusa.
Lai cik cerīga situācija izskatās šobrīd, iepriekšējie gadi parādīja, ka rudenī vīruss uzliesmo ar jaunu spēku. Tādēļ joprojām svarīga ir vakcinācija, tā novērš smagu slimības gaitu.
O.Elmeres ģimenes ārstes praksē sešdesmitgadīgu un vecāku pacientu vakcinācijas aptvere ir 80%, 90%, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Olita Elmere skaidro, ka katram zvanīts, cilvēki informēti par iespēju vakcinēties, lielākoties senioriem, nākot vakcinēties, jau bija pārliecība, kāpēc vēlas to darīt. Bijuši pacienti, kas sākotnēji bijuši kategoriski pret vakcināciju, bet laika gaitā viedokli mainījuši un pieteikušies, turklāt precīzi ievērojot laiku, kad jāsaņem otrā deva un balstvakcīna. Protams, vienmēr ir cilvēki, kuri neatzīst vakcināciju un pie savas pārliecības paliek, bet tādu neesot daudz. Tagad lielākā daļa O.Elmeres pacientu saņēmuši arī balstvakcīnu. Ja cilvēkam grūtības nokļūt līdz ārstes praksei, daktere veic vakcināciju arī mājās.
Olita Elmere vērtē: “Ģimenes ārsts ir pacientu uzticības persona, pie kuras vērsties ar neskaidrajiem jautājumiem, noskaidrot atbildes. Cilvēkiem, kas pie manis atnākuši vizītē, vienmēr veltu laiku tik daudz, lai pacients visu interesējošo pagūtu noskaidrot. Jo, ja ģimenes ārstam nav laika savam pacientam, tad šim darbam nav jēgas. Mana ārsta prakse ir tik sen, ka par pacientiem kļuvuši arī manu pirmo pacientu bērni. Vienmēr izrunājam interesējošos un neskaidros jautājumus, tas attiecas arī uz jautājumiem par vakcīnu. Vairāk ir jautājumu cilvēkiem, kuriem ir kādas hroniskas saslimšanas, kā tās ietekmē vakcīna. Bet tieši viņiem arī visvairāk pote ir nepieciešama.”
Vērtējot vēlmi vakcinēties, ārste teic, ka tie, kas vēlējušies, to ir izdarījuši, bet tie, kas to nav izdarījuši, nogaida, kāda valstī un veselības aprūpē būs situācija rudenī, kāds būs saslimstības līmenis, kādi būs norādījumi no Slimību profilakses un kontroles centra. Tas viss ietekmē cilvēku izvēli, daļai arī to, vai viņi izvēlēsies balstvakcīnu.
Vakcinācija pret “Covid-19” skaitļos
Vakcināciju pret “Covid-19” uzsākuši 71 % (1 343 791), vakcinācijas kursu pabeiguši 69% (1 301 873), balstvakcināciju saņēmuši 27 % (505 980) Latvijas iedzīvotāju.
82% iedzīvotāju vecumā no 18 gadiem ir uzsākuši vakcināciju pret “Covid-19”.
Visaugstākā vakcinācijas aptvere ir vecuma grupās 30-39 un 50-59, kur aptvere sasniedz 85 %. Viszemākā aptvere ir Rēzeknes novadā ( 60%) un Preiļu novadā (62%).
Ādažu, Mārupes, Valmieras un Valkas novadu vakcinācijas aptvere sasniedz augstāko rādītāju valstī – 73 % no novada iedzīvotājiem.
Vakcinācijas rekords starp visām vecumu grupām ir Mārupes novadā, kur 99% iedzīvotāju vecumā no 30 līdz 39 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.
Senioru vakcinācija: 81,5% iedzīvotāju vecumā 60 + ir uzsākuši vakcināciju. 56,4% no tiem senioriem, kuriem ir pienācis termiņš (211 605 no 372 272), ir saņēmuši balstvakcīnu. Vakcinācijas rekords starp novadiem senioru vecumu grupā ir Smiltenes novadā, kur 90 % iedzīvotāju vecumā no 60 līdz 69 gadiem ir uzsākuši vakcinācijas kursu.
Šobrīd Latvijā ir pieejamas 5 Eiropas Savienībā apstiprinātās vakcīnas pret “Covid-19”: Comirnaty, Spikevax, Nuvaxovid, Janssen, Vaxevria. 23 no visā valstī esošajiem vakcinācijas punktiem nodrošina vakcināciju pret “Covid-19” ar visām Latvijā pieejamajām vakcīnām.
Šajos vakcinācijas punktos vakcinācija ar jebkura ražotāja vakcīnu (Latvijā reģistrēto) tiek nodrošināta ne retāk kā reizi nedēļā.
Vakcinācijas pret “Covid-19” informatīvais tālrunis 8989 turpina strādāt, bet ir mainīts tā darba laiks: tālruņa līnija turpmāk strādās darba dienās no plkst.9 līdz 18, sestdienās no plkst.9 līdz 16, bet svētdiena – brīvdiena.
Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu
Komentāri