Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Strādāt lauku skolā. Ar interesi un aizrautību

Anna Kola
15:36
04.12.2023
88
Kimija Copy 1

Jaunpiebalgas vidusskolā strādā divi ķīmijas skolotāji – Kārlis Krastiņš un Indriķis Andris Birznieks. Abiem pamata darbs un dzīve ir Valmierā, bet abi ik trešdienu mēro ceļo uz Jaunpiebalgu un nenožēlo laiku, kas jāpavada ceļā.

Brauciens ved pa skaistu apkārtni, taču pats galvenais- abiem jaunajiem pedagogiem, draugiem kopš bērnu dienām, patīk darbs Jaunpiebalgas vidusskolā.

Kārlis un Indriķis Andris studējuši Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē ar profesionālo ievirzi “Ķīmijas un ģeogrāfijas skolotājs”. Kārlis darbu Jaunpie­balgā sāka pagājušajā mācību gadā, šogad tur strādā arī Indriķis.

Uzsākot darbu Jaunpiebalgā, Kārlis jutis samērā lielu atšķirību starp darba vidi Valmierā un Jaunpiebalgā: “Bija ļoti interesanti kontrasti ar skolēnu skaitu, proti, Jaunpiebalgā 12.klasē bija četri, kas apguva ķīmijas padziļināto programmu, daudz mazāk nekā Valmierā. Arī 10.klasē skolēnu skaits ievērojami mazāks nekā Valmieras ģimnāzijā. Protams, strādāt daudz vieglāk mazākā klasē, var būt daudz personiskāka pieeja, var katram individuāli veltīt vairāk laika.”

Jautāti, vai nav sarežģīti strādāt skolās, kas atrodas tālu viena no otras, gan Indriķis Andris, gan Kārlis teic, ka braukšana nav apgrūtinājums – abi ik trešdienu mēro ceļu no Valmieras un Jaunpiebalgu kopā. “Ceļā paiet aptuveni stunda un desmit minūtes. Abi tiešām izbaudām ceļu – skaisto ainavu uz Jaunpiebalgu. Abi trešdienās nostrādājam visas astoņas stundas. Protams, ir arī izaicinājumi, strādājot skolā tikai vienu dienu nedēļā. Ķīmijā vajadzīgs veikt laboratorijas darbus, ko ir sarežģīti ieplānot tikai reizi nedēļā. Lielu palīdzību sniedz paši jaunieši – viņi ar lielāko prieku iesaistās laboratorijas darbu sagatavošanā pamatskolēniem, gatavo šķīdumus, sameklē vajadzīgos traukus, priekšmetus,” stāsta Kārlis.

Jaunais skolotājs atzīst, ka noteikti saredz sevi strādājam Jaunpiebalgas vidusskolā arī nākotnē. “Nav nekādu pretenziju, darbs šeit patīk. Jāpiebilst, ka pēc nostrādātas dienas Jaunpiebalgā nogurums nav tik jūtams kā pēc tādas pašas darbadienas Val­mieras skolā. Tieši te jāmin, ka mazāks skolēnu skaits nozīmē ne vien kvalitatīvāku, individuālāku mācību procesu, bet dod iespēju atjaunot enerģijas rezerves arī pedagogam.” Arī Indriķis pievienojas Kārļa teiktajam, ka ķīmijas skolotāja amatā Jaunpiebalgas vidusskolā strādās arī turpmāk. “Šī tiešām ir fantastiska iespēja. Katru reizi, braucot mājup uz Valmieru, ar Kārli prātojam, cik lielisks ir darbs Jaunpiebalgas vidusskolā gan kolēģu, gan skolēnu dēļ. Mums abiem šī ir jauna pieredze, jo iepriekš lauku skolā nebijām strādājuši.”

Kārlis arī teic, ka liels prieks par sadarbību ar Jaunpiebalgas vidusskolas direktoru Arni Ra­tiņu: “Tik pozitīvu, vienlaikus mierpilnu direktoru neesmu saticis. Var redzēt, ka šis cilvēks ir īstajā vietā un īstajā laikā.”

Indriķis Andris un Kārlis novērojuši vēl kādu pozitīvu iezīmi, proti, lauku skolu skolēni ir centīgāki, vairāk respektē skolotāju. “Ir jūtama lielāka pietāte pret mācībām, viņi respektē kontroldarbus, tiem gatavojas. Viņi neuzskata, ka skolotājs ir vienīgais informācijas avots, viņi zina, ka ir jāmācās arī pašiem, negaidot, ka viss tiks ar karoti ieliets mutē,” saka Kārlis. Arī Indriķis Andris atzīst, ka Jaunpiebalgas skolēniem ir lielāka vēlme mācīties, lielāka cieņa pret skolotāju. “Patiešām esmu novērojis, jo lielāka un, iespējams, prestižāka skola, jo skolēni vairāk ieinteresēti savās tiesībās, nevis pienākumos. Šķiet, ka lauku skolās ir saglabājies respekts un cieņa pret pedagogiem, mantots no iepriekšējām paaudzēm,” tā Indriķis Andris.

Jaunie pedagogi arī teic, ka liela priekšrocība darbā ir abu vecums, 26 gadi, komunikācija ar jauniešiem vedas ļoti viegli, skolēni dažkārt jūt lielāku saikni tieši ar gados jaunākiem pedagogiem. “Ir bijušas situācijas, kad skolēni kādus personīgus pārdzīvojumus, problēmas nespēja uzticēt nevienam citam, bet izstāstīja tieši man, domāju– tieši mazākas vecuma starpības dēļ,” pārdomās dalās Indriķis Andris.

Viņš arī vērtē, ka ķīmijas nozarē Latvijā strādāt nav viegli. Varbūt arī tāpēc no eksaktajiem priekšmetiem ķīmija noteikti ir vismazāk populāra. “Fizika un matemātika padodas daudziem, abiem priekšmetiem arī ir liela sasaiste. Ķīmijā ir matemātika, bet ne tik daudz kā fizikā. Turklāt ķīmijā visa mācību viela kā liels vilciens faktiski nāk līdzi, viss, kas ir apgūts no astotās klases, ir noderīgs un vajadzīgs visā programmas apguves laikā,” saka Indriķis. Tagad vidusskolēniem iespējams apgūt arī ķīmijas padziļināto kursu, tas nav vienkārši, atzīst jaunais skolotājs. Viņš arī piebilst: “Runājot par pagājušā mācību gada gala eksāmena sliktajiem rezultātiem visā valstī, kā ķīmijas skolotājs varu teikt, ka arī eksāmena saturs bija izveidots nevajadzīgi sarežģīts.”

Kāds bija ceļš uz skolotāja profesiju? Kārlis stāsta, ka pēc vidusskolas abi izvēlējušies apgūt ķīmijas tehnologa profesiju, bet drīz vien sapratuši, ka tas nebūs viņiem piemērots darbs. Indriķis Andris saka, ka bijis skaidrs – viņš nevēlas strādāt ķīmijas industrijā, tajā skaitā lielajos farmācijas uzņēmumos. Un Kārlis sapratis, ka viņa aicinājums ir vairāk strādāt ar cilvēkiem. Tā mainīts studiju virzien.

“Un nu mūsu ceļš kopā arī aizvedis līdz darbam Jaunpiebalgā,” tā Indriķis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
29

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
47

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
308
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
84

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
55

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
127

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
28
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi