Laikā, kad trauksme un nemiers ir ikdienas realitāte, dabīga ir vēlme atrast veidu, kā līdzsvarot savas emocijas un kliedēt uzmācīgas domas. Ūdens elementa klātbūtne mājoklī dziedinoši iedarbojas uz mūsu zemapziņu, mazina stresu un trauksmi, nomierina un uzlabo miega kvalitāti. Viens no veidiem, kā iegūt šo dziedinošo miera oāzi, ir iegādāties mājas akvāriju. Cik vienkārši ir iekārtot un uzturēt akvāriju, tālāk šajā rakstā.
Akvārija iegāde
Pirmā svarīgākā lieta ir paša akvārija iegāde. Jāņem vērā, ka no Jūsu izvēles būs atkarīgs, cik viegli akvāriju būs kopt, kā arī, cik un kādas zivtiņas to turpmāk apdzīvos. Akvārijiem ir dažādas formas un dizains. Joprojām populāra ir klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens virsma ir samērā liela, kas ļauj akvārija ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Ja akvārijā plānojat stādīt dabīgos ūdensaugus, tad tā augstumam nevajadzētu būt augstākam par 60 centimetriem, lai gaisma augus sasniegtu arī dabīgā veidā. Maldīgs ir priekšstats, ka labāk sākt ar maza tilpuma akvāriju. Vieglāk kopjami ir lielāka izmēra akvāriji, sākot vismaz no 60 litriem. Vienmēr jāatceras, ka akvārijs ir kā maza ekosistēma, kuras pastāvēšanu nodrošina daudzu elementu savstarpējs līdzsvars. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami to panākt, jo, piemēram, akvāriju tīrot, nāksies mainīt gandrīz visu ūdeni, lai gan ieteicams vienā reizē mainīt apmēram 1/3 no kopējā ūdens apjoma. Rezultātā krasi mainīsies akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaidos visu dzīvo organismu veselību un attīstību. Akvārija novietošanai piemērots stabils akvārija skapītis ar gludu, izturīgu un stabilu pamatni, zem akvārija novietojas paliknis akvārijam. Izvēloties akvāriju, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu.
Akvārija aprīkojums
Ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem attīra akvārija filtri, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam iegādājas kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Gadījumā, ja sabojāsies filtrs, gaisa padevi nodrošinās kompresors un akvārija zivis netiks apdraudētas. Ja akvārijā turēsiet tropu zivis, noteikti jāiegādājas ūdens sildītājs ar termoregulatoru, kas nodrošinās vēlamo ūdens temperatūru. Noderēs arī kvalitatīvs termometrs, ar ko kontrolēt ūdens temperatūru.
Augi un dekori
Lai akvāriju iekārtotu, nepieciešama grants, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie materiāli. Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās granti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Augus izvēlas jau atkarībā no zivīm, kuras plānojat iegādāties. Ne mazāk svarīgi no dabīgiem akmeņiem vai dekoratīviem materiāliem izveidot zivīm slēptuves. Akvārijos, kuros nav šādu aizsegu, grotu vai alu, zivis izjūt stresu. Tās naktī guļ un vēlams drošā slēptuvē. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, tad šis apstāklis ietekmēs to dzīvotspēju.
Akvārija tīrīšana
Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos, samazinot zivju slimošanas risku. Akvārija ūdens maiņas un tīrīšanas komplektu ieteicams iegādāties kopā ar akvārija aprīkojumu.
Kad iegādājas zivis?
Zivis drīkst ielaist tikai tad, kad akvārijā ievietota visa tehnika, iebērta grants, iestādīti augi, izveidoti akmeņu krāvumi un mākslīgas slēptuves, un no ūdens ielaišanas brīža būs pagājušas vismaz divas nedēļas. Šajā laikā ūdenī būs notikuši sarežģīti procesi, rezultējoties jaunās dzīvotnes bioloģiskā līdzsvarā. Ar šo brīdi akvārijs būs gatavs pirmo zivtiņu uzņemšanai. Neaizmirstiet parūpēties arī par zivju barību.
Šobrīd akvāriju un visu nepieciešamo aprīkojumu var pasūtīt internetā vien ar pāris klikšķiem 220.lv!
Komentāri