Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Mērķis – palīdzēt atveseļoties ātrāk, lētāk un veiksmīgāk

Anna Kola
10:25
24.02.2023
64
Kristaps Copy 2

Kristaps Krafte ir cēsnieks. Vēl viens no mūspuses, kura darbošanās nes lepnumu gan novadniekiem, gan visai Latvijai. Viņš kopā ar domubiedriem radījis viedo palīgu, rīku, kas paredzēts insultu pārcietušajiem cilvēkiem, lai palīdzētu ātrāk atveseļoties.

Pirms četriem gadiem, 2019. gada februārī, “Druva” rakstīja par Kristapa un neiroķirurga Jāņa Slēziņa izstrādāto lietotni insulta pacientiem atlabšanas periodā. Lietotne “Vigo Health” veidota kā personīgs rehabilitācijas palīgs, kur integrēti mākslīgā intelekta, attālinātās fizioterapijas, kā arī modernas motivēšanas un pacienta atbalsta rīki, kas ir individuāli pielāgoti katram lietotājam. Tobrīd insulta slimniekus aicināja testēt “Vigo”. Tagad, pēc četriem gadiem, lietotne jau plaši pazīstama. Tās izveidotāji godināšanas pasākumā “Gada balva medicīnā 2021” saņēma speciālbalvu “Gada inovācija medicīnā”.

Saruna ar Kristapu, kā attīstījusies ideja un kādas ir nākotnes ieceres.

– Kā vērtējat projekta izaugsmi kopš “Vigo” pirmsākumiem, lietotnes pieejamību?

– Man vienmēr gribētos, lai lietas notiek ātrāk. Taču mēs jau no paša sākuma izvēlējāmies sarežģītu ceļu – tikt līdz pacientiem caur veselības aprūpes sistēmu. Ja tas izdodas, tad pacientiem tas nozīmē daudz mazākas izmaksas, valstij tas nozīmē cilvēkus, kuri ātrāk kļūst veseli, neatkarīgi un ātrāk atgriežas darba tirgū. Savukārt veselības aprūpes speciālistiem tas nozīmē attālināti pārraudzīt un apkalpot lielāku skaitu insultu pārcietušo, kuri var rehabilitēties mājas apstākļos.
Veikt tāda veida reformu veselības aprūpes sistēmā ir sarežģīti, tas prasa laiku un neatlaidību. Mēs esam tikuši tālu – esam pirmā digitālā terapija, kas iekļuvusi valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā Latvijā un citās Baltijas valstīs, esam palīdzējuši atlabt vairāk nekā tūkstoš insultu pārcietušajiem. Taču mūsu ceļš joprojām ir tikai tā sākumā un darāmā vēl ir ļoti daudz.

– Vai plānotas kādas izmaiņas, papildinājumi programmai?
– Lai arī tās saturs pārsniedz tūkstoš vienību, tajā skaitā ir video, audio, teksta un spēļu moduļi, mēs joprojām to papildinām ar jaunu saturu: vingrinājumiem, pieredzēs stāstiem un jebko citu, kas var palīdzēt atveseļošanās procesā. Mēs strādājam arī pie speciālistu pieejas, kur ārsti un rehabilitācijas speciālisti var sekot pacientu progresam attālināti, kā arī caur “Vigo” programmu sazvanīties. Šī funkcionalitāte būs gatava pēc mēneša.

Sākam arī vērtēt, kā programmu piemērot atlabšanai pēc citām slimībām. Pie mums vērsušies cilvēki, kuriem bijusi onkoloģiska saslimšana, traumas vai smaga operācija. Arī viņiem nepieciešams atlabšanas periods, kas ilgst vairākus mēnešus, pat gadus, un arī viņiem, lai sasniegtu labākus rezultātus, būtu nepieciešams gudrais asistents, kas mājas apstākļos saka, ko un kā darīt. “Vigo” pamatmērķis ir palīdzēt atveseļoties ātrāk, lētāk un veiksmīgāk, tāpēc ar laiku programma tiks pielāgota rehabilitācijai arī pēc citām saslimšanām.

– Pieredzes stāsti – kas dzirdēts par cilvēkiem, kas atveseļojas un izmanto “Vigo”?
– Mana vecāmamma ir viens tāds stāsts. Viņa lietoja “Vigo” sešus mēnešus, var teikt, viņai vairs nav nekādu insulta atstātu seku. Vēl mums nesen bija klients, kuram ārsti nedeva daudz cerību atkal staigāt, taču pēc astoņu mēnešu “Vigo” lietošanas šis pacients atsūtīja video, kā staigā pa mežu bez jebkādiem palīglīdzekļiem. Tas šķiet brīnumaini, taču tā ir realitāte, un mēs to redzam atkal un atkal. Ja pacients vingro, tad atveseļošanās notiek.

– Atgādiniet, kā radās ideja par šādu rīku – palīgu insulta slimniekiem?
– “Vigo” ir viedais palīgs, rīks insulta atveseļošanās periodā. Tas izmantojams jebkurā datorā, arī planšetdatorā. Šis rīks dod cilvēkiem padomus, kas viņu individuālajā veselības problēmu gadījumā ir jādara, lai atveseļotos. Dažiem vairāk nepieciešami fiziskie vingrinājumi, citiem – kognitīvie vingrinājumi un spēles, lai trenētu atmiņu, runu. Rīkā ir daudz informācijas par insultu, kas piemērota gan pašam slimniekam, gan viņa tuviniekiem. Tāpat ir daudz dažādu pacientu pieredzes stāstu, kas domāti tam, lai pacienti nezaudētu motivāciju un cerību atveseļoties. Nezaudēt cerību un ticību ir ļoti svarīgi atveseļošanās periodā, jo reizēm šis process ir diezgan ilgs.

Par to, kā radās pati ideja, stāsts ir šāds. No 2016. līdz 2018.gadam pētīju insulta aprūpi divās slimnīcās: Rīgas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Kopenhāgenas slimnīcā. Tā bija gan daļa no manām studijām, gan personīgā interese par to, kā lietas noris slimnīcās.

– Ko studējāt?
– Bakalaura programmā Kopen­hā­­genas Biznesa skolā studēju starptautisko biznesu un ķīniešu valodu. Kādu laiku pavadīju arī Ķīnā, tomēr mans bakalaura gala darbs bija par farmācijas nozari vēža ārstēšanas jomā. Tematu gan neizvēlējos pats, to izvēlējās bakalaura programmas studiju biedri, ar ko kopā projektā strādājām.

Jāatzīst, nekad iepriekš nebiju domājis, ka varētu aizrauties ar veselības aprūpi vai medicīnu, nekad par to nebija īpašas intereses. Kad rakstīju bakalaura darbu, sapratu, ka tās ir ļoti aizraujošas tēmas, ka šajā jomā ir ļoti daudz, kā cilvēku iespējams pēc slimības atgriezt dzīvē. Sapratu, ka iespēja palīdzēt tādā lielā mērogā ir kaut kas patiešām brīnišķīgs.

Pēc bakalaura programmas uzzināju, ka manā augstskolā ir atvērta jauna maģistra studiju programma “Inovācijas veselības nozarē”. Tā bija tāda likteņa sakritība – atvērta jauna studiju programma, kas piedāvāja apgūt to, kas mani tobrīd tiešām interesēja. Tēmas bija daudzveidīgas: kā inovēt veselības aprūpes nozarē, kādi ir veselības aprūpes dalībnieki, kā organizēt veselības aprūpi, kā tā ir apmaksāta un tamlīdzīgi. Līdz­tekus bija mācības Kopen­hāgenas Universitātes Medicīnas fakultātē, arī Roterdamas veselības, politikas un ekonomikas skolā, kur mācījos par veselības tehnoloģijām.
Tā kā jau biju vērojis insulta aprūpi slimnīcas, biju paguvis iepazīties ar daudzām ģimenēm, kurās ir insulta slimnieks, sapratu, ka man ir jāizveido kaut kas tieši viņiem, ka tā ir liela iespēju niša, kurā sākt kaut ko jaunu.

2018.gada vasaru pavadīju, runājot ar insultu pārcietušajiem, mēģinot saprast, ko īsti viņiem vajag, pie kā varētu strādāt. No sarunām sapratu, ka ļoti nepieciešams būtu tāds gudrais asistents, kas pateiktu pacientam priekšā, kas tieši viņa situācijā jādara, lai kļūtu labāk. Tad sāku veidot komandu. Mans kolēģis, līdzdibinātājs ir ārsts, neiroķirurgs Jānis Slēziņš, kurš ilgu laiku strādājis insulta aprūpes komandās Latvijā, Lielbritānijā un Portugālē. Arī viņš bija ļoti ieinteresēts šāda risinājuma radīšanā.

– Vai tāda rīka prototips jau eksistēja kaut kur ārvalstīs? Jeb jūsu abu ideja ir absolūts oriģināls?
– Ir līdzīgas lietas, kas paredzētas dažādām citām slimībām. Ir līdzīgs rīks hroniski obstruktīvajai plaušu slimībai, depresijai, trauksmei. Kopumā jāsaka, ka mūsu izstrādātā programma insulta slimniekiem ir pirmā tāda pasaulē. Šobrīd paši esam tie, kas nodrošina iespēju lietot šo rīku citviet pasaulē.

– Kādi ir nākotnes plāni?
– 2022. gadā uzsākām ASV tirgus izpēti, un mums jau tur ir pirmie pacienti. ASV patlaban ir mūsu absolūtā prioritāte, tas ir milzīgs tirgus ar lielām iespējām tādam risinājumam. Taču neaizmirstam arī par Latviju – te mēs vēlamies kļūt vēl pieejamāki pacientiem, tāpēc turpinām strādāt ar Nacionālo veselības dienestu, vairākām veselības aprūpes iestādēm un speciālistiem, lai varētu arvien vairāk insultu pārcietušajiem piegādāt efektīvu terapiju viņu pašu mājās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
28

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
328

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi