Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Mērķis – palīdzēt atveseļoties ātrāk, lētāk un veiksmīgāk

Anna Kola
10:25
24.02.2023
39
Kristaps Copy 2

Kristaps Krafte ir cēsnieks. Vēl viens no mūspuses, kura darbošanās nes lepnumu gan novadniekiem, gan visai Latvijai. Viņš kopā ar domubiedriem radījis viedo palīgu, rīku, kas paredzēts insultu pārcietušajiem cilvēkiem, lai palīdzētu ātrāk atveseļoties.

Pirms četriem gadiem, 2019. gada februārī, “Druva” rakstīja par Kristapa un neiroķirurga Jāņa Slēziņa izstrādāto lietotni insulta pacientiem atlabšanas periodā. Lietotne “Vigo Health” veidota kā personīgs rehabilitācijas palīgs, kur integrēti mākslīgā intelekta, attālinātās fizioterapijas, kā arī modernas motivēšanas un pacienta atbalsta rīki, kas ir individuāli pielāgoti katram lietotājam. Tobrīd insulta slimniekus aicināja testēt “Vigo”. Tagad, pēc četriem gadiem, lietotne jau plaši pazīstama. Tās izveidotāji godināšanas pasākumā “Gada balva medicīnā 2021” saņēma speciālbalvu “Gada inovācija medicīnā”.

Saruna ar Kristapu, kā attīstījusies ideja un kādas ir nākotnes ieceres.

– Kā vērtējat projekta izaugsmi kopš “Vigo” pirmsākumiem, lietotnes pieejamību?

– Man vienmēr gribētos, lai lietas notiek ātrāk. Taču mēs jau no paša sākuma izvēlējāmies sarežģītu ceļu – tikt līdz pacientiem caur veselības aprūpes sistēmu. Ja tas izdodas, tad pacientiem tas nozīmē daudz mazākas izmaksas, valstij tas nozīmē cilvēkus, kuri ātrāk kļūst veseli, neatkarīgi un ātrāk atgriežas darba tirgū. Savukārt veselības aprūpes speciālistiem tas nozīmē attālināti pārraudzīt un apkalpot lielāku skaitu insultu pārcietušo, kuri var rehabilitēties mājas apstākļos.
Veikt tāda veida reformu veselības aprūpes sistēmā ir sarežģīti, tas prasa laiku un neatlaidību. Mēs esam tikuši tālu – esam pirmā digitālā terapija, kas iekļuvusi valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā Latvijā un citās Baltijas valstīs, esam palīdzējuši atlabt vairāk nekā tūkstoš insultu pārcietušajiem. Taču mūsu ceļš joprojām ir tikai tā sākumā un darāmā vēl ir ļoti daudz.

– Vai plānotas kādas izmaiņas, papildinājumi programmai?
– Lai arī tās saturs pārsniedz tūkstoš vienību, tajā skaitā ir video, audio, teksta un spēļu moduļi, mēs joprojām to papildinām ar jaunu saturu: vingrinājumiem, pieredzēs stāstiem un jebko citu, kas var palīdzēt atveseļošanās procesā. Mēs strādājam arī pie speciālistu pieejas, kur ārsti un rehabilitācijas speciālisti var sekot pacientu progresam attālināti, kā arī caur “Vigo” programmu sazvanīties. Šī funkcionalitāte būs gatava pēc mēneša.

Sākam arī vērtēt, kā programmu piemērot atlabšanai pēc citām slimībām. Pie mums vērsušies cilvēki, kuriem bijusi onkoloģiska saslimšana, traumas vai smaga operācija. Arī viņiem nepieciešams atlabšanas periods, kas ilgst vairākus mēnešus, pat gadus, un arī viņiem, lai sasniegtu labākus rezultātus, būtu nepieciešams gudrais asistents, kas mājas apstākļos saka, ko un kā darīt. “Vigo” pamatmērķis ir palīdzēt atveseļoties ātrāk, lētāk un veiksmīgāk, tāpēc ar laiku programma tiks pielāgota rehabilitācijai arī pēc citām saslimšanām.

– Pieredzes stāsti – kas dzirdēts par cilvēkiem, kas atveseļojas un izmanto “Vigo”?
– Mana vecāmamma ir viens tāds stāsts. Viņa lietoja “Vigo” sešus mēnešus, var teikt, viņai vairs nav nekādu insulta atstātu seku. Vēl mums nesen bija klients, kuram ārsti nedeva daudz cerību atkal staigāt, taču pēc astoņu mēnešu “Vigo” lietošanas šis pacients atsūtīja video, kā staigā pa mežu bez jebkādiem palīglīdzekļiem. Tas šķiet brīnumaini, taču tā ir realitāte, un mēs to redzam atkal un atkal. Ja pacients vingro, tad atveseļošanās notiek.

– Atgādiniet, kā radās ideja par šādu rīku – palīgu insulta slimniekiem?
– “Vigo” ir viedais palīgs, rīks insulta atveseļošanās periodā. Tas izmantojams jebkurā datorā, arī planšetdatorā. Šis rīks dod cilvēkiem padomus, kas viņu individuālajā veselības problēmu gadījumā ir jādara, lai atveseļotos. Dažiem vairāk nepieciešami fiziskie vingrinājumi, citiem – kognitīvie vingrinājumi un spēles, lai trenētu atmiņu, runu. Rīkā ir daudz informācijas par insultu, kas piemērota gan pašam slimniekam, gan viņa tuviniekiem. Tāpat ir daudz dažādu pacientu pieredzes stāstu, kas domāti tam, lai pacienti nezaudētu motivāciju un cerību atveseļoties. Nezaudēt cerību un ticību ir ļoti svarīgi atveseļošanās periodā, jo reizēm šis process ir diezgan ilgs.

Par to, kā radās pati ideja, stāsts ir šāds. No 2016. līdz 2018.gadam pētīju insulta aprūpi divās slimnīcās: Rīgas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Kopenhāgenas slimnīcā. Tā bija gan daļa no manām studijām, gan personīgā interese par to, kā lietas noris slimnīcās.

– Ko studējāt?
– Bakalaura programmā Kopen­hā­­genas Biznesa skolā studēju starptautisko biznesu un ķīniešu valodu. Kādu laiku pavadīju arī Ķīnā, tomēr mans bakalaura gala darbs bija par farmācijas nozari vēža ārstēšanas jomā. Tematu gan neizvēlējos pats, to izvēlējās bakalaura programmas studiju biedri, ar ko kopā projektā strādājām.

Jāatzīst, nekad iepriekš nebiju domājis, ka varētu aizrauties ar veselības aprūpi vai medicīnu, nekad par to nebija īpašas intereses. Kad rakstīju bakalaura darbu, sapratu, ka tās ir ļoti aizraujošas tēmas, ka šajā jomā ir ļoti daudz, kā cilvēku iespējams pēc slimības atgriezt dzīvē. Sapratu, ka iespēja palīdzēt tādā lielā mērogā ir kaut kas patiešām brīnišķīgs.

Pēc bakalaura programmas uzzināju, ka manā augstskolā ir atvērta jauna maģistra studiju programma “Inovācijas veselības nozarē”. Tā bija tāda likteņa sakritība – atvērta jauna studiju programma, kas piedāvāja apgūt to, kas mani tobrīd tiešām interesēja. Tēmas bija daudzveidīgas: kā inovēt veselības aprūpes nozarē, kādi ir veselības aprūpes dalībnieki, kā organizēt veselības aprūpi, kā tā ir apmaksāta un tamlīdzīgi. Līdz­tekus bija mācības Kopen­hāgenas Universitātes Medicīnas fakultātē, arī Roterdamas veselības, politikas un ekonomikas skolā, kur mācījos par veselības tehnoloģijām.
Tā kā jau biju vērojis insulta aprūpi slimnīcas, biju paguvis iepazīties ar daudzām ģimenēm, kurās ir insulta slimnieks, sapratu, ka man ir jāizveido kaut kas tieši viņiem, ka tā ir liela iespēju niša, kurā sākt kaut ko jaunu.

2018.gada vasaru pavadīju, runājot ar insultu pārcietušajiem, mēģinot saprast, ko īsti viņiem vajag, pie kā varētu strādāt. No sarunām sapratu, ka ļoti nepieciešams būtu tāds gudrais asistents, kas pateiktu pacientam priekšā, kas tieši viņa situācijā jādara, lai kļūtu labāk. Tad sāku veidot komandu. Mans kolēģis, līdzdibinātājs ir ārsts, neiroķirurgs Jānis Slēziņš, kurš ilgu laiku strādājis insulta aprūpes komandās Latvijā, Lielbritānijā un Portugālē. Arī viņš bija ļoti ieinteresēts šāda risinājuma radīšanā.

– Vai tāda rīka prototips jau eksistēja kaut kur ārvalstīs? Jeb jūsu abu ideja ir absolūts oriģināls?
– Ir līdzīgas lietas, kas paredzētas dažādām citām slimībām. Ir līdzīgs rīks hroniski obstruktīvajai plaušu slimībai, depresijai, trauksmei. Kopumā jāsaka, ka mūsu izstrādātā programma insulta slimniekiem ir pirmā tāda pasaulē. Šobrīd paši esam tie, kas nodrošina iespēju lietot šo rīku citviet pasaulē.

– Kādi ir nākotnes plāni?
– 2022. gadā uzsākām ASV tirgus izpēti, un mums jau tur ir pirmie pacienti. ASV patlaban ir mūsu absolūtā prioritāte, tas ir milzīgs tirgus ar lielām iespējām tādam risinājumam. Taču neaizmirstam arī par Latviju – te mēs vēlamies kļūt vēl pieejamāki pacientiem, tāpēc turpinām strādāt ar Nacionālo veselības dienestu, vairākām veselības aprūpes iestādēm un speciālistiem, lai varētu arvien vairāk insultu pārcietušajiem piegādāt efektīvu terapiju viņu pašu mājās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
66

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
656

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi