Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Grib atklāt baktēriju noslēpumus

Sarmīte Feldmane
06:57
08.06.2023
39
Marta Rudzite 1 1

Marta Rudzīte ir Dartmutas koledžas (ASV)    zinātniskā līdzstrādniece, mikrobioloģe. Nedēļu viņa ciemojās pie vecākiem Raunā, pabija savā Cēsu Valsts ģimnāzijā, svinēja tikšanos ar radiem un draugiem.

– Pārsteidzu klases audzinātāju, tagadējo ģimnāzijas direktori Inu Gaiķi un bioloģijas skolotāju  Initu Kriškāni.    Par skolas laiku man ir vislabākās atmiņas. Piedalījos dažādās olimpiādēs, sākumā matemātikā, tad programmēšanā un bioloģijā. Bioloģijā veicās vislabāk, lai gan      arī pārējos priekšmetos bija labi sasniegumi. Augus pazīstu no bērnības, bija viegli mācītiess, un tad jau ieinteresēja tālāk. Divreiz piedalījos Pasaules bioloģijas olimpiādē, ieguvu atzinību un sudraba medaļu. Bioloģija mani ieinteresēja aizvien dziļāk.

Pirms Pasaules bioloģijas olimpiādes bija iespēja Latvijas Universitātē pastrādāt laboratorijā. Tur sapratu, ko ikdienā dara pētnieki, biologi, ka viņu darbs nav saistīts tikai ar ekoloģiju.

– Sekoja studijas bioloģijā.
-  Divas nedēļas nomācījos Latvijas Universitātē, tad radās iespēja doties uz Angliju. Zināju, ka tur man pavērsies plašāks darbības lauks.

– Ko nozīmē studēt citā valstī?
– Kā pieaudzis cilvēks neesmu dzīvojusi Latvijā. Raunas pamatskola, tad Cēsu ģimnāzija, un esmu prom. Gan Jorkas Univer­sitātē, gan    Londonas Impērijas koledžā ir ļoti daudz studentu no dažādām Eiropas valstīm. Visiem vecāki citā valstī. Arī profesori ir labākie no Eiropas un Amerikas.

– Kā ar finansējumu, studējot Anglijā?
– Kad sāku bakalaura studijas, Lielbritānija bija Eiropas Sa­vienībā. Bakalaura studijām ņēmu kredītu, kas vēl jāatmaksā. Deviņi tūkstoši mārciņas gadā bija studiju maksa trīs gadus. Dzīvošanai kredītu nevarēju dabūt, to paņēma vecāki Latvijā. Tā kā bakalauru ieguvu Londonā, maģistra un doktorantūras studijās aizvien biju kā vietējā un saņēmu stipendiju mācībām. Ar to dzīvoju četrus gadus. Par to naudu varēja izdzīvot. Tagad, ja gribi studēt Lielbritā­nijā, to dari kā ārzemnieks, jo Lielbritānija nav ES, un maksa ir vairākas reizes augstāka. Nedo­māju, ka Latvijā var saņemt kredītu simts, 120 tūkstošus mārciņu, lai dotos studēt uz Lielbritāniju.

    – Kur studenti dzīvo?
– Pirmo gadu iesaka dzīvot kopmītnēs. Es paliku arī otro. Pārvākusies esmu daudz, pirmos piecus gados dzīvoju septiņās vietās. Sākumā pārvācos ar visu, kas vien bija. Tagad pietiek ar pāris koferiem un kastēm, māku izvērtēt, kas nav vajadzīgs un    ko ņemt līdzi. Līgumi par dzīvokli parasti ir uz gadu, kopā īrē vairāki studiju biedri.

– Anglijai pateiktas ardievas, iegūts doktora grāds molekulārajā mikrobioloģijā. Durvis pavērusi Amerika.
– Turpināšu doktorantūrā iesāktos pētījumus. Pētu baktērijas, kas svarīgas infekciju saslimšanās un ir neuzņēmīgas pret antibiotikām. Baktērijas, salīdzinot ar citiem organismiem, ir vienkāršas un reizē    sarežģītas, lai tās būtu interesanti pētīt. Kaut vai, kā dažādas baktērijas sadzīvo, kā tās parādās infekcijās. Tās ir tik dažādas, un to ir tik daudz. Bak­tērijas ir noderīgas medicīnai, tās jāmāk izmantot. Amerikā strādāšu universitātes laboratorijā, turpināšu pētīt baktērijas, lai dotu pamatu jauniem medikamentiem.

– Kāpēc tieši uz Ameriku?
– Tā ir iespēja strādāt pasaulē zināmā laboratorijā, kurā ir gan tehnoloģijas, gan cilvēkresursi, kas ir svarīgi, lai pētītu. Pa­jautāju, vai vajag cilvēku, kurš vēlas darīt to, ko es gribu. Atbilde bija pozitīva. Janvārī biju uz interviju un sapratu, ka gribu tur strādāt.    Ļoti paveicās, ka turpinu pati savu projektu, nevis iesaistos kāda izstrādē. Dartmutā mikrobioloģijai medicīnas zinātnē ir liels atbalsts, citās augstskolās lielāks uzsvars likts uz dažādām industrijām. Eiropiešiem Eiropa šķiet lielāka nekā citiem pasaulē. Kartē tā ir neliela, Amerika daudz lielāka.

– Latvijā daudz tiek runāts par finansējumu zinātnei, tā ir par maz.
– Dodos, kur ir finansējums, kur ir gatavi maksāt par to, ko daru un gribu sasniegt. To pašu varētu darīt Londonas Impērijas koledžā, bet patlaban    tur nav tādas materiālās bāzes. Iespējams, kaut ko līdzīgu varētu pētīt arī Latvijā, bet nav tādu tehnoloģiju un cilvēkresursu.

– Ko gribat atklāt?
-    Tagad grūti kaut ko paredzēt, kā veiksies. Zinātnē veiksme ir ļoti nepieciešama. Veiksme – pareizajā laikā izvēlies, ko pētīt, un vai vari to darīt. Ir daudz iespēju, jāizvēlas tā īstā. Sākumā jābūt skaidram, ko dos tas, ko dari. Vari    meklē atbildes uz kādiem jautājumiem, bet jāsaprot, vai vērts, vai tās  būs svarīgas. Man ir līgums uz trim gadiem, ja viss būs veiksmīgi, varēšu turpināt. Varbūt    gribēšu pētīt ko citu, kļūšu par      mācībspēku, ar laiku izveidošu savu laboratoriju. Amerika ir piedzīvojums, un vienmēr ir iespēja atgriezties Eiropā, Latvijā.

– Kādam jābūt cilvēkam, lai būtu pētnieks?
– Zinātkāram un ietiepīgam. Nepadoties, mēģināt vēl un vēl. Jābūt ne jau tam visgudrākajam, bet jāspēj noturēt interesi, kā arī īstajā brīdī saprast, ka iesākto nav vērts turpināt, un sākt ko citu.

– Kā, dzīvojot citur, pietrūcis?
– Protams, vecāku. Drīz būs astoņi gadi, kopš esmu prom. Ar vecākiem sazvanāmies, un šķiet, ka sazināmies biežāk nekā tad, ja es    dzīvotu Latvijā. Jā, satiekamies reizi gadā, sākumā gan braucu biežāk. Man pietrūkst tieši    “Ķelmēnu” rupjmaizes, to vienmēr vedu līdzi. Ja kaut ko citu gribēju, varēju Londonā atrast. Kā būs Amerikā, nezinu. Droši vien kaut kā pietrūks no tā, kas bija Anglijā.

  – Kādu iepazināt Angliju un angļus?   
– Man apkārt bijis maz angļu, lielākoties dzīvoju savā burbulī starp studentiem. Kad bija karaļa kronēšana, skatījos televīzijā.    Londonas Impērijas koledža    atrodas netālu no vienas karaļnama pils, ja kas notiek, ielas tiek slēgtas. Kad bija kronēšana, viss bija izrotāts    ziediem.    Daļai cilvēku karalis ir ļoti svarīgs, bet, šķiet, tikpat daudziem kronēšanas diena bija iemesls izmantot brīvdienu. Karalienes jubilejā bija plaši pasākumi, sēras par viņu    bija jūtamas visā valstī. Televīzijā, radio nedrīkstēja skanēt priecīga mūzika.

– Kā studiju laikā atpūtāties?
– Kad biju Londonā, man    patika doties uz maziem kafijas veikaliņiem un divas trīs stundas sēdēt un lasīt grāmatu. Protams, pavadīt laiku ar draugiem. Uz palodzes audzēju puķes, tās noteikti būs arī Amerikā. Kovida laikā mēģināju izšūt, likt puzles, brīdi šķita interesanti, bet ne ilgi. Kovida laiks bija jocīgs, tos divus gadus neviens neatdos. Daudzi studiju biedri aizbrauca mājās, bet visi sazinājāmies, un attālumam nebija nozīmes. Netiecies klātienē, bet esi kopā. Tā būs noderīga pieredze, dzīvojot Ame­rikā, uzturēšu kontaktus ar bijušajiem studiju    biedriem.
Dartmuta ir nekurienes vidū, tur ir ļoti attīstīts sports, ir meži, kalni, pastaigu takas. Veltīšu laiku nodarbēm dabā. Tāds ir plāns.

    – Kur ir mīļākā vieta Raunā un Cēsīs?
– Cēsis man saistās ar ģimnāziju, katru dienu braucu uz mācībām, atmiņas ir tikai par skolu. Bet Raunā, protams, vecāku mājas “Jaun-Ieviņas”. Te mani ieinteresēja daba, veidoju pirmos herbārijus, mamma mācīja par augiem, tēvs stāstīja par saimniekošanu laukos. Prieks, ka biju mājās    mammas dzimšanas dienā.    Šķiet, te nekas nav mainījies, bet tā nav. Te varu atpūsties un gūt spēkus.

– No rīta gailis modināja?
– Šķita, ka vardes ir skaļākas. Te tās ir vienmēr, tāpat kā odi.

– Kad ciemosities mājās?
-    Vēl nezinu. Man ir tikko iegūts doktora grāds un biļete uz Ameriku. Varbūt atbraukšu gada beigās, redzēs. Gribu sākt strādāt, iejusties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
44

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi