Vidēji aptuveni divi no trim smēķētājiem izrāda vēlmi atmest smēķēšanu, un aptuveni puse no tiem katru gadu mēģina arī atmest smēķēšanu, tomēr tikai retajam tas izdodas bez citu palīdzības. Tas ir tāpēc, ka cigarešu lietotāji ne tikai kļūst fiziski atkarīgi no nikotīna, bet arī iedzīvojas spēcīga emocionāli psiholoģiskā atkarībā, kas ietekmē uzvedību, garastāvokli un emocijas. Daudziem cigarešu lietotājiem smēķēšana saistās arī ar socializēšanos un dažādām citām aktivitātēm. Visi šie faktori var padarīt smēķēšanu par grūti atmetamu ieradumu.
Atmest smēķēšanu – smags izaicinājums
Ir pētījumi, kas parāda, ka atmest cigarešu smēķēšanu var būt pat grūtāk nekā atmest kokaīna vai heroīna lietošanu. 2012. gadā zinātnieki, analizējot 28 dažādus pētījumus par cilvēkiem, kuri centās atmest atkarību izraisošu vielu lietošanu, konstatēja, ka aptuveni 18 % no viņiem izdevās atmest alkohola lietošanu un vairāk nekā 40 % – opiātu vai kokaīna lietošanu, bet tikai 8 % – smēķēšanu.1
Atkarību kopumā raksturo atkārtota vielas meklēšana vai lietošana, neskatoties uz tās kaitīgo ietekmi un nevēlamajām sekām. Nikotīns ir galvenā viela, kas izraisa smēķētāju atkarību, savukārt cigarešu dūmi satur tūkstošiem dažādu citu ķīmisku vielu, kas ne vien veicina atkarību, bet arī ir galvenais kaitējuma cēlonis veselībai. Tiek lēsts, ka cigarešu dūmi satur vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisku vielu, no kurām vairāk nekā 100 ir toksiskas un var izraisīt vēzi.
Ņemot vērā cigarešu dūmu radītos riskus, ikvienam smēķētājam tiek ieteikts šo kaitīgo ieradumu atmest pēc iespējas ātrāk. Atmetot smēķēšanu, ir iespējams atkal uzlabot veselību. Cilvēki, kuriem izdodas atmest smēķēšanu, jau pēc pāris gadiem var sasniegt tādu pašu veselības stāvokli, kāds ir nesmēķētājiem, īpaši, ja smēķēšanu izdodas atmest jau jaunībā. Cigarešu dūmu radītos riskus iespējams mazināt, arī izmantojot cigarešu alternatīvas, kurās netiek dedzināta tabaka un nerodas dūmi. Līdz ar to tiek mazināti riski, ko veselībai rada cigarešu dūmi. Tiem, kuri cigarešu smēķēšanu cenšas atmest pavisam, speciālisti iesaka šo kaitīgo ieradumu aizstāt ar fiziskām aktivitātēm vai kādu citu interesantu hobiju, kas uzlabo veselību vai raisa pozitīvas emocijas.
Viens slikts ieradums var veicināt citus
Vēloties atmest smēķēšanu, liela nozīme ir ieradumu maiņai. Tā, piemēram, nav noslēpums, ka alkohola lietošana bieži vien iet roku rokā ar smēķēšanu, jo alkohola iespaidā mazinās gribas spēks un paškontrole, cilvēki kļūst bezatbildīgāki, tostarp piemirstas gan sev, gan citiem dotie solījumi. Pašdisciplīna mazinās, un virsroku gūst mirkļa iegribas, lai arī vēlāk to nožēlojam. Pat cilvēki, kas ikdienā nesmēķē, to mēdz darīt alkohola lietošanas laikā. Smēķēšanas atmetējiem alkohola lietošanas laikā bieži rodas nepārvarama vēlme atkal uzsmēķēt. Bieži tas beidzas ar smēķēšanas atsākšanu. Tāpēc atmešanas sākumposmā noteikti vajadzētu izvairīties no bāriem un pasākumiem, kur paredzēta alkohola lietošana.
Ja ikrīta rituāls bija kafijas dzeršana un cigaretes smēķēšana, tad šī ieraduma laušanai var būt ieteicams sākt biežāk lietot tēju vai ūdeni. Ja uzsmēķēts tika pēc ēšanas, tad maltītes noslēgumā, iespējams, var palīdzēt košļājamā gumija.
Tāpat, lai novērstu domas un mazinātu tieksmi atsākt smēķēšanas, ieteicams padomāt par kādu sportisku aktivitāti. Kustības palīdzēs atbrīvoties, nostiprinās veselību, kā arī paaugstinās dopamīna un citu vielu līmeni, kas palielina gandarījumu un mazina stresu.
Galvenā labā ziņa ikvienam, kas domā par smēķēšanas atmešanu, ir tā, ka organisms kopumā var visai ātri atjaunoties no cigarešu dūmu radītajām sekām. Pie tam, līdzīgi kā ar smēķēšanas uzsākšanu, arī šī kaitīgā ieraduma atmešanas gadījumā, svarīgs ir draugu un ģimenes locekļu piemērs un atbalsts. Jo vairāk apkārtējie atbalstīs kaitīgā ieraduma atmešanu, jo lielāka ir iespēja, ka to arī izdosies izdarīt.
https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/tobacco/why-people-start-using-tobacco.html
Komentāri