Pirmdiena, 20. maijs
Vārda dienas: Venta, Salvis, Selva

Soli pa solim sniegt atbalstu

Iveta Rozentāle
18:58
30.11.2023
36
Intervija Ceribu Sparni Copy 2

Biedrība “Cerību spārni” Cēsīs nodrošina grupu mājas pakalpojumu, bet Spārē dienas centru, grupu māju, specializētās darbnīcas, kurās darbojas arī cepumu ražotne, kā arī rehabilitācijas māju.

Šodien, 24. novembrī, biedrība svin 20 gadu jubileju. Tās vadītāja Eva Viļķina par savu darbu ieguvusi arī Latvijas lepnuma balvu.

Ar biedrības dibināšanu saistīts ļoti personīgs stāsts. Evas Viļķinas meita, kurai tagad ir 32 gadi, dzemdībās guva smadzeņu bojājumus. Eva vēlējās meitai nodrošināt labāko aprūpi, bet Siguldā trūka speciālistu. Trūka arī emocionālā atbalsta. Īpašo bērnu vecāki pulcējās atbalsta grupā, kurā Evu aicināja dalīties pieredzē. 2003. gadā nolēma dibināt biedrību, pamazām sākot sniegt arī pakalpojumus. To apjoms, pašu bērniem augot, paplašinājās, tagad tie ir dienas centri jauniešiem – pieaugušajiem, darbnīcas, grupu mājas un citi. Sekoja solis ārpus Siguldas – Spārē un vēlāk arī Cēsīs. Tagad gatavojas pakalpojumu sniegšanai Smiltenē un Bauskā.

– Ne visi vecāki, kuri deg par labākām iespējām bērniem ar īpašām vajadzībām, uzdrīkstas darīt vairāk, dibināt biedrību, sniegt pakalpojumus citiem. Kas ir jūsu spēks?
– Arī es kā jauna mamma raudāju spilvenā un pārdzīvoju notiekošo. Bet, kad sāku veidot biedrību, kad sākām sniegt pakalpojumus, sapratu, ka tas ir mans ceļš, kas man dots, lai varu  citiem palīdzēt.
Sākumā jau nemaz nebija tādas drosmes. Vienkārši vēlējos savam bērnam labāko, vedu regulāri uz Rīgu, bet bija ārsti, kuri teica – ko tu ņemies, kāds bērns ir, tāds paliks. Tas deva spītību – nē, man ir jāizdara viss, ko varu. Patiešām uzskatu, jo agrāk un vairāk ar šādu bērnu sāk strādāt, jo lielāka iespēja palīdzēt. Pirms tam tādu spītību sevī nebiju jutusi.

No citu īpašo bērnu vecākiem un tā brīža Siguldas Sociālā dienesta vadītājas Diānas Indzeres saņēmu iedrošinājumu, kas deva ticību saviem spēkiem. Ļoti daudz pēc pieredzes braucu uz ārvalstīm. To attieksmi, metodes vedu uz Latviju. Piemēram, ka arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām tāpat kā jebkuram, kas ik dienu iet uz darbu, jābūt regulārai nodarbinātībai, jāmācās amatu prasmes atbilstoši spējām, tāpēc jānodrošina ilgtermiņa aktivitātes. Mēs skaidrojam, ka dienas centri un specializētās darbnīcas nav pulciņš, brīvā laika pavadīšanas centrs, kurā  nāc,  kad gribi, bet gan mērķtiecīga darbošanās ar konkrētu rezultātu. Jo dienas ritms – strukturēts un jēgpilns – un darbs kā terapija šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks. Tāpat kā apziņa, ka apkārt ir atbalsta cilvēki, kuriem viņi uzticas.

– Kas deva drosmi spert pirmo soli arī ārpus Siguldas, nākt uz Spāri?
– Siguldā bija izveidota laba pēctecība. Ja bērns, kuram agrā vecumā vajadzīga īpaša palīdzība, pieaugot nevar uzsākt patstāvīgu dzīvi vai darba gaitas, te viņam ir iespēja turpināt saņemt pakalpojumus un atbalstu. Tādēļ biedrība kā viens no pakalpojumu sniedzējiem tika uzaicināta uz tikšanos Spārē. Jāteic, man iespējas pašas nāk pretī, pat ja reizēm tām nejūtos gatava. Arī šajā gadījumā iedrošināja kolēģi Vidzemes plānošanas reģionā, arī toreizējā Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte.

Katrā pakalpojumu sniegšanas vietā rīkojam arī pasākumus visiem biedrības klientiem. Tā Spārē 21. jūnijā svinam Līgo svētkus, bet septembra beigās ­otro gadu rīkojām Amatnieku tirdziņu. Tajā ar radīto dalāmies ne tikai mēs un citu sociālo pakalpojumu sniedzēji, bet arī vietējie amatnieki. Ir koncerts, meistarklases, terapiju demonstrējumi. Par to īpašu paldies saņemam arī no vietējiem, jo te citu publisku pasākumu nav.

Kad sākām veidot pakalpojumus, baidījos, kā būs ar darbinieku piesaisti, jo Spārē nav daudz iedzīvotāju. Bet jāteic, darbinieku nekad nav trūcis.

– Sociālajā jomā parasti trūkst darbinieku. Kas ļauj jums nokomplektēt komandu?
– Sociālais darbs pašvaldībā un biedrībā tomēr ir gana atšķirīgs. Mums ir tiešs darbs ar klientu, individuālāks un mērķtiecīgāks, ātrāk redzam rezultātus, mazās uzvaras. Jā, tas prasa milzīgu garīgo spēku, darbinieki ir ar misijas apziņu, bet kopā to varam. Man ir ļoti svarīgi, ka komandā esam ar vienotu attieksmi, metodēm, cienām cilvēkus, ar kuriem strādājam. Laba, profesionāla komanda ir pats galvenais – cilvēki, kuriem vari uzticēties, kuri sajūt arī mani un to, ka arī man reizēm ir vajadzīgs atbalsts. Tā ir brīnišķīga sin­erģija.

Es kā vadītāja vienmēr cenšos būt klātesoša, sniegt atbalstu, padomu, organizēt pasākumus. Ta­gad tas vēl ir viegli izdarāms, jo esam tikai 80 darbinieki, bet redzēs, kā būs, kad nāks klāt Smiltene un Bauska. Man vienmēr patikusi individuāla pieeja, parunāšanās, izprašana, kā katrs jūtas, un, ja darbinieks nejūtas labi, noskaidrot, kas noticis. Jo man ļoti svarīga ir katra labsajūta.

– Sociālā joma ir prasoša, cilvēki izdeg. Bet jums enerģija neapsīkst arī pēc 20 gadiem.
– Man tiešām nav bijusi doma mest visu pie malas, kaut reizēm rokas nolaižas, reizēm nezinu, kā rīkoties. Ja runājam par izdegšanu, tā sākas    brīdī, kad nejūti gandarījumu par to, ko dari. Ja jūti gandarījumu, jūti, ka esi vajadzīgs, tad ar to sevi piepildīsi. Bet ir jāprot sajust un paņemt šīs sajūtas, mazās uzvaras, prieka mirkļus, kas veido kopējo gandarījumu.

– Brīdis, kad Eiropas Savie­nības apmaksātā deinstitucionalizācijas projektā uzsākto un sniegto pakalpojumu finansējums jāpārņem pašvaldībām, nav vienkāršs arī biedrībām. Kā vērtējat šo laiku?
– Jāteic, te ir akmens arī valsts pārvaldes lauciņā, jo sociālie dienesti laikus nesaņem precīzu informāciju. Tikai tagad, kad Eiropas finansējums jau beidzas, sāk runāt, kāds varētu būt valsts atbalsts. Bet tam bija jābūt skaidram pirms gada, lai pašvaldības normāli var plānot budžetu, rēķināties, kādi būs izdevumi.

Katra pašvaldība darījusi pēc savas saprašanas un varēšanas. Ar Cēsu novadu mums ir skaidra komunikācija un sadarbība, kopīgi diskutējām un kalkulējām, kāda ir iespējamā cena par kvalitatīvu pakalpojumu. Ir pašvaldības, kas nepajautājot nosaka cenu, bet tā nav atbilstoša. Jā, arī mēs pārskatām izmaksas, jo deinstitucionalizācijas projektā nebija noteikti pakalpojumu cenu griesti un daļa cenu tomēr bija drusku pārspīlētas.

Nenoliedzami, bērniem ļoti svarīgi ir saņemt terapijas, kas ietilpst individuālo pakalpojumu plānā, bet redzam, ka neviena paš­valdība nevarēs tās nodrošināt līdzšinējā apjomā. Jā, tas ir kritiens atpakaļ, bet arī mēs izskatām, kādus terapeitus varam nodrošināt no sava budžeta, un turpināsim meklēt iespējas un projektus, kur piesaistīt naudu. Kad viss iestrādāsies, cerams, ka varēsim atkal likt klāt.

– Biedrībai pakalpojumu snieg­šanā ir 20 gadu pieredze. Kādi ir gūtie secinājumi?
– Man, fotogrāfijās redzot, kā pāris mēnešos mainījušies cilvēki, kuri sākuši darboties dienas centrā vai grupu mājā, ir prieks. Ir tādi, kas dzīvojuši uz ielas vai nāk no aprūpes centriem, daļa arī mājās piedzīvojuši skarbas situācijas – vecāku alkoholismu, vardarbību. Mēs mācām gan personīgo higiēnu, apģērba izvēli, gan rūpes par sevi. Mazinās nedrošība, un ceļas pašapziņa. Redzam izaugsmi. Sāk­u­mā kāds nesmaida, bet tagad jau priecīgi runājas. Mācām svinēt svētkus, gadskārtas, dzimšanas dienas. Ir cilvēki, kuri 35 gados pirmo reizi svin savu dzimšanas dienu.

Arī sabiedrība pierod pie cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, katra biedrība strādā pie sabiedrības izglītošanas un to darīja arī deinstitucionalizācijas projektā. Esam ļoti aktīvi sociālajos tīklos, arī izstāde ar mūsu cilvēku stāstiem, kas ir gan skaudri, gan iedvesmojoši, raisījusi pat daudz lielāku interesi, nekā domājām.

– Vai tomēr nākas saskarties ar sabiedrības negatīvu reakciju?
– Ja salīdzina ar laiku pirms divdesmit gadiem, tad noteikti visi esam auguši, kļuvuši pieņemošāki un arī izglītotāki. Un arī paši cilvēki ar īpašām vajadzībām ir vairāk redzami sabiedrībā.Tas dod iespēju būt saskarsmē un labāk saprast.

Jāteic, ir vēl kāda būtiska nianse – mūsu cilvēkiem ir ļoti liels risks kļūt par krāpnieku upuriem, viņi ir naivāki, lētticīgāki, viņus ļoti viegli var apvārdot. Arī mūsu klienti ar to ir saskārušies. Tie ir sāpīgi brīži.

– Jūs sacījāt, ka meita jums atvēra šo ceļu, kuru ejat. Kas jūsos mainījies pa šo laiku?
– Meita man iemācīja pacietību un mieru. Ja ģimenē ir bērns ar garīga rakstura traucējumiem, tad nevari vairs būt tāds, kā biji. Pa maziem soļiem iets personīgajā izaugsmē. Izveidojot biedrību, izmācījos par sociālo darbinieku. Kad veidojām sociālo uzņēmumu, izstudēju sociālās uzņēmējdarbības vadību. Vienmēr cenšos izmantot iespējas papildus mācīties. Man līdzīgi domājošo loks jo dienas, jo palielinās. Tā ir bagātība, ka man ir tik daudz paziņu un draugu, ar kuriem turpinās sadarbība.

Esmu ļoti laimīga, ka esmu šeit, šajā vietā un daru to, ko daru. Tas man sen vairs nav darbs, tas ir dzīvesveids, manas ģimenes dzīves­veids. Man ir gandarījums un stimuls, kad redzu, kā mainās cilvēku dzīve. Tas dod spēku stāties pretī kādām nejēdzībām, jo ir momenti, kad lēmējvara neiedziļinās tajā, par ko lemj, bet tas ietekmē cilvēku dzīvi.

– Šodien ir jubilejas pasākums. Ar kādām domām to sagaidāt?
– Apkārtējo cilvēku atbalsts, drauga plecs, sadarbība, katrs ieguldījums ir ļoti svarīgs un nozīmīgs tajā, ko darām, un kopīgajā biedrības izaugsmē. Sirds gavilē no domas, ka varēs visus satikt, katru uzrunāt un pateikt paldies par šo kopīgo ceļu!q

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Strādāt no mājām un baudīt dabu

05:11
17.05.2024
86

Sanita Kalniņa Priekuļos ir ienācēja, bet te dzīvo jau desmit gadu. Pirmais, ar ko Sanitai saistās Priekuļi, ir zaļums: “Izej ārā un dodies uz jebkuru pusi, visur zaļš – tepat Kazu grava, biatlona trase, veloceliņš, kur var gan staigāt, gan skrituļot, braukt ar velosipēdu. Ar meitu bieži tur pastaigājamies.” Sanita ir audēja, strādā no mājām. […]

Dzīvesprieks cauri gadiem

21:39
16.05.2024
58

Velta Jēkabjāne dzīvoklī Ģikšos sagaida smaidīga, dzīvesprieka pilna. Viņas dzīves gudrību un optimismu ikdienā apbrīno meita, mazbērni un saņem mazmazbērni. Par allaž priecīgo prātu Velta atsmej: “Es tāda esmu!” Un piebilst, ka tāpat jau savu reizi paraud, kad atceras aizgājušos gadus. 90 gados atmiņu sakrājies daudz. Uz skolu kājām pa dubļiem, sniegu Veltas dzimtā vieta […]

Kā atbrīvoties no muskuļu sāpēm?

19:53
13.05.2024
446

Vai tevi moka muskuļu sāpes? Lasi un uzzini piecas metodes, kas palīdzēs izvairīties un atbrīvoties no tām! Sāpes muskuļos, kas pazīstamas arī kā mialģija, ir bieži sastopama problēma, ko izjūt dažāda vecuma cilvēki. Tās var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, no fiziskajām aktivitātēm, nepareizas stājas vai kādas traumas. No atslodzes līdz masāžas palīglīdzekļiem, kā https://www.notino.lv/fitnesa-piedrumi/maszas-palgldzeki/. […]

“Esmu teātrī, lai dotu cilvēkiem prieku”

05:08
13.05.2024
57

Dzimusi Rīgā, šobrīd valmieriete un nu redzama arī uz Cēsu Mazā teātra skatuves izrādē “Garā nedēļas nogale”. “Aktrise Māra Mennika ir brīnums, gan tāpēc, ka tik nemanāmi mērķtiecīgi viņa tomēr sasniegusi savu sapni un jūtas laimīga tajā, gan tāpēc, ka tik fantastiski brīvi spēj redzēt pasauli un pieņemt ārēji it kā nepopulārus brīnumus, kas viņas […]

Mammas padoms dzīvei

00:00
12.05.2024
183

Irēna Bindemane – līgatniete, māksliniece, misijas “Pakāpieni”, jauno māmiņu aprūpes centra, bijusī vadītāja, kustības “Ģimenes šūpulis” viena no dibinātājām un vienkārši mamma. Maijā, kad atzīmējam Mātes un Ģimenes dienu, Vasarsvētkus, saruna par vērtībām, dzīves skolu, sapņiem. -Kad jau vairāk skaties atpakaļ, ne tik daudz uz priekšu, daudz ko izvērtē. Nāk prātā, ko esi darījis pāri […]

Kā izvēlēties piemērotu iebūvējamo ledusskapi

22:18
10.05.2024
42

Iebūvējamie ledusskapji ir kļuvuši par populāru izvēli daudzās mājsaimniecībās, piedāvājot gan lielisku funkcionalitāti, gan vienmēr iekļaujoties virtuves stilā. Labākie iebūvējamie ledusskapji – https://220.lv/lv/g/labakie-iebuvejamie-ledusskapji Integrācija virtuvē Iebūvējamais ledusskapis ir sadzīves tehnika, kas tiek ievietota virtuves mēbelēs, radot vienotu un harmonisku dizainu. Tas palīdz saglabāt telpas estētisko vienotību un stilu. Izmantojot šo ledusskapjka tipu, ir iespēja izveidot […]

Tautas balss

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
20
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
24
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
21
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
48
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Sludinājumi