To arī darījām saulainā septembra dienā, veicot divu Vecpiebalgas upīšu ūdens kvalitātes un dzīvo būtņu pārbaudi. Ekspedīcijā piedalījās pamatskolas klašu skolēni, kuriem patīk daba un nav jābaidās sarunāties angļu valodā, jo tikai tā bija iespējams sarunāties ar zviedru skolotājiem. Kopā ar mums bija skolotāji Mirdza Zommere, Biruta Grunska, Agita Bērziņa, Māris Krams un Valdis Krams.
Ingvars Lennerstedts interesanti skaidroja savu pētīšanas metodi un rezultātus, tādēļ pētīšana bija aizraujoša. Upīte Tulija, kuru pētījām, atrodas netālu no Vecpiebalgas un Jaunpiebalgas pagasta robežas. Konstatējām, ka Tulijas ūdens ir ļoti tīrs, tāpēc arī tajā dzīvo tikai “tīrā ūdens kukaiņi” (mēs tos ķērām ar īpašiem instrumentiem). Mērījām arī upes dziļumu, temperatūru, noskaidrojām ūdens caurteces ātrumu, vērojām augu valsti – visu, kas raksturo upīti.
Pēc pusdienas pārtraukuma pie ugunskura devāmies uz Balgas upīti netālu no Vecpiebalgas centra. Secinājām, ka Balgas ūdens nav tik tīrs, tāpēc arī atradām citus ūdens kukaiņus. Zviedru skolotāji teica, ka varam lepoties ar tik tīru un dabisku upīti kā Tulija, jo Zviedrijā tādas esot retums. Ūdens kvalitāti Zviedrijā ietekmē liela rūpniecības un saimnieciskā darbība. Toties Balga mums atgādina ūdens attīrīšanas problēmu.
Komentāri