Statistika pierāda, ka visvairāk – 22 gadījumos alkohola līmenis pārsniedzis 1,5 promiles, tātad vadītāji braukuši stiprā dzēruma pakāpē. Patlaban administratīvo arestu izcieš arī viena sieviete. Viņa ir viena no retajām valstī. Ceļu policija veica reidu laukos, un visus trīs
auto vadīja iereibuši šoferi, tai skaitā šī sieviete. Viņa apturēšanas faktu uztvērusi ļoti vieglprātīgi, neapzinoties nodarījuma sekas. Tas raksturīgs lielākoties gadījumos, kad cilvēki dzērumā vadījuši auto. Nodarījumu apzinās tikai nākamajā dienā, kad dzērums izgulēts.
Divu mēnešu pieredze liecina, ka aizturēto automašīnu īpašnieki nenāk pēc “Žiguļiem”, “Moskvičiem”, jo tie patiešām ir morāli un fiziski nolietojušies, tiem nav veikta tehniskā apskate, arī obligātā apdrošināšana. Policijā uzskata, ka šādu transporta līdzekļu atrašanās uz ceļiem apdraud satiksmes drošību.
Jānis Goba uzsver, ka jaunums ir arī tas, ja gada laikā atkārtoti vadot transportlīdzekli bez vadītāja apliecības, vai ir spēkā transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, tad vainīgais saņem sodu no piecām līdz piecpadsmit diennaktīm un jāmaksā naudas sods četrsimt latu apmērā. Šādi gadījumi nav retums arī Cēsu rajonā.
Autovadītāji sodu izcieš rajona policijas pārvaldes īslaicīgās aizturēšanas vietā. Šajās telpās veikts kapitālais remonts un kameras atbilst normatīvajiem rādītājiem. Katrā kamerā ir ūdens, tualete. Šoferi sodu izcieš kopā ar citiem administratīvo pārkāpumu izdarītājiem. Sievietes tiek izmitinātas atsevišķi. Lai cik nebūtu labi apstākļi, piemēram, ēdināšana trīs reizes dienā, šoferi sarunās atzina, ka otrreiz šajās telpās nokļūt nevēlas. Ja cilvēks izrāda iniciatīvu un vēlas strādāt, tad pārkāpēju var iesaistīt darbos, kas saistīti ar telpu tīrīšanu, uzturēšanu.
Autovadītāji aizvien vairāk vēlas kaut ko darīt, nevis gulēt. “Cilvēkiem jāsaprot, ka tas ir administratīvais arests, un ar neērtībām jārēķinās,” sacīja Jānis Goba. “Sazināšanās ar radiniekiem, tuviniekiem, ciemiņiem nav paredzēta. Cilvēks ir izolēts”.
Kad tiesa pasludinājusi spriedumu, tad noteiktajā laikā lēmumu var pārsūdzēt. Bet, ja tas ir spēkā, tad konkrētā datumā autovadītājs ar maisiņu rokās, visbiežāk agros rītos, stāv pie policijas durvīm un saka, ka ieradies atsēdēt diennaktis. Ir vadītāji, kuriem ir veselības problēmas, tad viņu līdzpaņemtajos maisiņos ir arī medikamenti, kas pēc tam glabājas pie dežuranta, kurus noteiktā laikā izsniedz.
Apturot alkohola reibumā, autovadītāji dažkārt cenšas radušos problēmu atrisināt citādāk, piedāvājot naudu. Jānis Goba akcentē, ka atbilde ir viennozīmīga. Ja tiks konstatēti fakti, ka pieļauti gadījumi, kad policisti paņem naudu, vai policistam tiek piedāvāta nauda, tad draud kriminālatbildība ne vien tam, kurš naudu paņēma, bet arī tam, kurš to deva. Valsts policijas drošības birojs veic regulāras pārbaudes.
Cēsu rajonā, neraugoties uz noteikumu bardzību, braukšana alkohola reibumā nekļūst retāka.
Komentāri