Sākotnēji ārsti diezgan piesardzīgi izturējās pret šo priekšlikumu, un divas kandidātes – Aija Smeķe un Vizma Olte no piedāvātajiem pienākumiem atteicās, katra motivējot savu rīcību. “Tā ir pārlieku liela atbildība”, sacīja Vizma Olte,”jo tā jau ikdienā ir tik maz brīva laika. Bet, kad strādā, tad jau šim darbam jāvelta daudz pūļu. Pa kuru laiku?” Savukārt Aija Smeķe atteikšanos skaidroja ar ārsta prakses salīdzinoši lielo attālumu no Cēsīm. Mediķu piesardzību varēja saprast, jo profesionālās biedrības, asociācijas, federācijas tāpat jau pastāv.
Valdis Apinis paskaidroja, ka komisija nepieciešama ciešākai profesionāļu sadarbībai rajonā. Vecpiebalgas doktorāta ārste Ilona Radziņa gan neiebilda. Atklāti balsojot, viņu ievēlēja par ģimenes ārstu pārstāvi šajā komisijā.
Rajona veselības aprūpes koordinatore Skaidrīte Astahovska- Eglīte arī uzsvēra, ka pozitīvi rezultāti atkarīgi no speciālistu veiksmīgas sadarbības. Viņa viena neko nevarēs pasākt. Svarīgs ir profesionāļu atbalsts.
Par problēmām ar ģimenes ārstiem runāja tiesu medicīnas eksperts Valdis Baumanis. Eksperts pārmeta, ka viņam jānodarbojas ar daudzām lietām, kas nav tiešais uzdevums. Viņš dalījās pieredzē, minot negatīvus piemērus, kad ģimenes ārsts miršanas apliecības izrakstījis, mirušo nemaz neapskatot. Pērn, ģērbjot nelaiķi, tika saskatītas vardarbīga ievainojuma pēdas, un vēlāk izrādījās, ka notikusi slepkavība. Rajonā no izdarīto ekspertīžu skaita 37 procentos konstatēta nevardarbīga nāve. Valdis Baumanis aktualizēja problēmu par patanatomu trūkumu. Ne visās rajonu slimnīcās, kā Cēsīs, ir šo speciālistu deficīts.
Veselības ministrijas valsts sekretārs Uldis Līkops, kurš arī piedalījās ģimenes ārstu konferencē, uzsvēra, ka speciālistu nodrošinājums
ir slimnīcas un pašvaldības vadītāju kompetencē. Ir tādi speciālisti, pēc kuriem jau studiju ceturtajā kursā pašvaldību vadītāji stāv rindā. “Studentam sola dzīvokli, cits mašīnu, vēl kāds sievu….” ironizēja Uldis Līkops.
Veselības ministrijas valsts sekretārs Uldis Līkops ģimenes ārstus informēja par aktuālāko.” Atzīstami, ka šādas konferences tiek rīkotas. Bieži diskutējam ar politiķiem, bet ikdienā reti nākas tikties ar cilvēkiem, kuri reāli strādā. Veselības ministrija un valsts ir tāpēc, lai ģimenes ārstiem nodrošinātu normālus darba apstākļus. Esmu strikti centies to ievērot. Valsts maksā ģimenes ārstiem, lai iedzīvotāji varētu saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi. Kad tuvojas Saeimas vēlēšanas, tad par veselības aprūpi atceras biežāk. Pašreiz no valstiskā viedokļa izskatās, ka veselības aprūpe vairs nav pabērna lomā. Valdībā izdevies panākt diezgan prāvu līdzekļu palielinājumu, kaut arī tas ir par maz.
Negribu nosodīt jauniešus, kuri brauc uz Īriju, bet ir jautājums, vai viņi tur paliks, vai atgriezīsies darba vietās, kuras nepieciešamas šeit. Uzskatām, ka ģimenes ārsti ir vissvarīgākie veselības aprūpē. Pašreiz viņu atalgojums ir divas reizes lielāks nekā citiem mediķiem. Valstī trūkst traumatologu, anesteziologu un citu mediķu, uzskatu, ka visi ārsti ir vienlīdz nepieciešami sabiedrībai,” rajona ģimenes ārstiem sacīja Uldis Līkops.
Komentāri