“Audzēju nedaudz no katras kultūras. Man tas ir vaļasprieks,” sacīja cēsniece Inta Glāzere, kura piedāvāja seleriju, pētersīļu dēstus, arī leknas asteres: “Pagaidām jau pareizi pirkt tikai to, kas nesalst, ko var piesegt.” Tirgū pavasarī notiek arī atkalredzēšanās ar vecajām kundēm. Cēsniece Māra jau gadu no gada pērk puķu stādus no priekulietes Intas Gobiņas.
“Vislabākie stādi. Vedu pat uz Dobeli, lai kapiņos stādītu. Tur tādu puķu nav. Es nemeloju. Uz turienes stādiem un grieztajiem ziediem es nepaļaujos,” tā Māra, bet Intas kundze neslēpa, ka viņai patīk tirgoties Cēsu tirgū.
“Cēsīs ir kārtīgs tirgus. Madonā kādreiz dzīvoju, tur tā negāja. Ir vietas, kur uz tirgu jāiet kilometriem. Kurš ies pēc tās puķes? Te ir labi, ja tik mūs neizputinās,” sprieda Inta Gobiņa. Uz vienas tirgus letes gozējās zemeņu stādi, un zemniece atgādināja, ka tagad ir īstais laiks, kad tikt pie jaunām zemeņu dobēm.
“Ziema daudziem zemenes ir iznīcinājusi. Mēs lūdzām Dievu, stādiņi ir dzīvi,” neslēpa zemnieku saimniecības “Kalnķesas” īpašniece Līga Viļčevska, kura pavasarī pārdod zemeņu stādus, bet vasarā garšīgās ogas.
“Cilvēki mazāk prasa konkrētu šķirni. Vairāk vēlas iegādāties šķirnes, kurām būtu saldas ogas,” sacīja Līga, kura ir labs padomdevējs zemeņu lietās. Zemniece, kura regulāri uz tirgu brauc no Raunas pagasta, gan neslēpj, ka audzēšana vairs īsti neatmaksājas. Joprojām jākurina siltumnīcas, sadārdzinājušies ceļa izdevumi.
“Stādi ir pagājušā gada cenās. Vajadzētu divtik prasīt, bet cilvēki jau nevar nopirkt,” tā Līga. Tirgū vidēji par zemeņu un garšaugu stādiņu jāmaksā 10 santīmi, par tomātu 30, salātus un puķu dēstiņus var nopirkt arī par pieciem santīmiem gabalā. Atšķirīgas cenas ir ziemcietēm. Podiņos jau pārdod arī ziedošas atraitnītes un lielākos podos jau nokarenās petūnijas.
Toties firmas “Vidzemes sēklas” veikalā joprojām lielākie pircēji ir lauku cilvēki. Pastāvot brītiņu rindā, var noklausīties, ka šopavasar vajag iesēt timotiņu un puscukurenes, vajadzīgi vairsīpoliņi.
“Šogad sēklas iegādājas mazāk nekā pērn. Lauku cilvēki mazāk brauc uz pilsētu pēc sēklām, jo mūsu firmas piedāvājumu var iegādāties pasta nodaļās. Brauc tikai pēc tā, ko nevar uz vietas sameklēt. Puķu sēklas gan ir papirktas, bet gumu puķu un citu sakneņu pat pietrūka,” tā pavasara atnākšanu sēklu veikalā redz tā vadītāja Vija Hāze.
Komentāri