Rapša audzēšanā izmantojamie augu aizsardzības līdzekļi ir dārgi, bet laukiem jābūt tīriem, jo nezāles būtiski samazina ražu. Kultūraugu apdraud kaitēkļi, pret tiem arī nepieciešami dārgi preparāti. Un rapsis ir jūtīgs pret salu, tādēļ ziemas rapša audzēšana Vidzemē ir riskanta, savukārt vasaras rapša audzētājiem jāmēģina balansēt starp vajadzību augu iesēt samērā agri un bažām par vēlīnajām salnām, kurās sējumi var ciest.
Selekcijas stacija rapša sēju sāka nedēļas vidū. Apsēja pirmos sešus hektārus un pārliecinājās, ka darbs jāpārtrauc, jo lielā vēja dēļ nebija iespējams miglot tīrumu ar herbicīdiem. Sēju atsāka 4.maijā, kad lielais vējš bija rimis. Mehanizatoram strādāt gan nebija omulīgi. Tīrums sauss, traktors tinās lielā putekļu mākonī.
Selekcijas stacija rapsi audzē 47 hektāros, to pārdod SIA “Priekuļu rapsis” rūpnieciskai pārstrādei.
-Tas ir vienīgais kultūraugs, kuru audzējam pārstrādei, ne sēklai. Rapsis nepieciešams kā posms augu sekā, tas atveseļo augsni. Otrs apsvērums ir tāds, ka nevaram lielākās platībās audzēt kultūras, kuras jāpārstrādā pašu kaltēs. Tās ir pilnībā noslogotas. Rapsi varam atdot pircējam tieši no kombaina. Trešais labums – peļņa. Ienākumus gūstam, ja no hektāra iekuļam divas tonnas graudu. Pērn mums tāda ražība bija. Bet neesam gan rēķinājuši, kā šīs aplēses izskatās, ievērtējot lielo dīzeļdegvielas cenu kāpumu,- saka A.Bērziņa.
Rapsi lielākos apjomus mūsu rajonā audzē arī Līgatnes pagasta “Avotiņu” saimnieks Juris Daģis, kurš vada arī SIA “Priekuļu rapsi”. Saimniecība rapsi apsējusi jau aprīļa vidū, pavisam 40 hektārus.
Šo eļļas augu lielās platībās audzē arī SIA “Gaižēni”, Veselavas pagasta zemnieks Andis Elviņš.
Komentāri