Cēsu pilsētas dome sadarbībā ar pašvaldību aģentūru Vidzemes vēstures un tūrisma centrs 9. jūnijā plkst. 10 Cēsu Izstāžu namā rīko konferenci, lai veicinātu pilnīgāku vēstures izpratni par politiskajām represijām, deportācijām, to sekām un pretošanās kustību okupācijas varai Latvijā. Konferences pamatā būs iedzīvotāju pieredze un atmiņas par pirmā padomju okupācijas gada notikumiem no 1940. līdz 1941. gadam. Atspoguļojot aculiecinieku viedokļus, konference veicinās sadarbības uzlabošanu starp Eiropas Savienības dalībvalstu un Krievijas politisko represiju pētniekiem.
Ar politiskajām represijām, deportācijām un pretošanās kustību saistītie vēstures fakti šodienas sabiedrībai vairs nav sveši. Tos interpretē gan vēstures speciālisti, gan oficiālas amatpersonas, balstoties uz totalitārā režīma laikā tapušiem dokumentiem un aculiecinieku atmiņām. Tomēr informācija par patieso situāciju lāgeros un nometinājumu vietās, ikdienā cīnoties par izdzīvošanu, nav dokumentēta arhīvos. To uzzināt var vienīgi no aculiecinieku atmiņām. Konferences pamatideja ir prezentēt arhīva materiālus un cilvēku atmiņu stāstus nopietnu pētījumu veidā, kā arī sniegt ieskatu, sadarbībā ar muzeju, arhīvu un skolu jaunatni veidojot atmiņu arhīvu, kur apkopoti represēto Cēsu pilsētas un novada iedzīvotāju likteņstāsti.
Konferencē piedalīsies Latvijā zināmi vēsturnieki – Dr. hist. Ilga Kreituse no Jāņa Stradiņa universitātes un Dr. hist. Heinrihs Strods un Mag. hist. Lelde Neimane no Latvijas okupācijas muzeja. Kino – fono – foto arhīva vadītājs Andrejs Edvīns Feldmanis, kā arī citi muzeju un arhīvu speciālisti, pašvaldību darbinieki, Cēsu pilsētas un novada iedzīvotāji, vietējo skolu jaunatne. ES dalībvalstu Lietuvas, Zviedrijas, Dānijas, Vācijas un arī Taras reģiona pārstāvji no Krievijas.
Konferences noslēgumā būs iespēja noskatīties režisores Dzintras Gekas videofilmas par tēmu: “Atgūstot mūsu atmiņu: zudušie cilvēku stāsti par padomju deportācijām Latvijā”. Tā saucas arī projekts, kura ietvaros tapusi konference. Cēsu pilsētas dome februāra sākumā saņēma finansējumu no Eiropas Savienības kultūras un izglītības direktorāta programmas “Kultūra 2000”. Gatavojoties konferencei, projekta realizācija notika trīs posmos – atmiņu krāšana, pētnieciska ekspedīcija uz Taras apgabalu, audio un vizuālā atmiņu krāšana par deportācijām Cēsu novadā un papildus informācijas iegūšana no arhīviem.
Komentāri