Veiksmīgi īstenojas Eiropas reģionālā attīstības fonda grantu shēmas “Alternatīvo sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstība” projekts, kurā paredzēts Cēsīs izbūvēt telpas dienas centram. Tajā strādās ar pensijas vecuma cilvēkiem, kuri dzīvo ģimenēs. Līdztekus atvērs rehabilitācijas centru bērniem ar funkcionālās attīstības traucējumiem. Konkrēts ģimeņu un bērnu skaits, kuri izvēlēsies šī centra pakalpojumu, nav zināms, jo vecāki nelabprāt stāsta par bērnu veselības problēmām.
“Mēs piedāvāsim nodarbības, konsultācijas. Bieži tie ir tik smagi slimi bērniņi, kuriem jāmācās kustināt rociņas, izmantot spēles, kas palīdz attīstībai. Vecāki zinās, kur atstāt bērnu, kuram ir īpašas vajadzības, ja mammai jāaiziet pie ārsta vai friziera. Viņa minūti minūtē ir kopā ar bērnu, bet arī viņa taču vēlas kaut nedaudz laiku atvēlēt sev,” rehabilitācijas centra izveides nepieciešamību pamatoja pilsētas domes sociālās nodaļas vadītāja Dzintra Strauta un piebilda, ka pagaidām centrs ir orientēts pilsētas bērnu vajadzībām, bet ar laiku būs sarunas ar vietējām pašvaldībām, lai varētu palīdzēt arī ģimenēm laukos. To, ka rehabilitācijas centrs vajadzīgs, rādījusi pieredze, jo savulaik Cēsīs darbojusies Portidžas mācību sistēmas atbalsta grupa. Tā darbu pārtraukusi, bet ir speciālisti, kuru zināšanas noderēs rehabilitācijas centra nodarbībās.
Dienas centru aukstajā gada laikā apmeklē 15 sirmgalvji, vasarā mazāk, bet tā darbības attīstībai bija nepieciešamas plašākas telpas, jo arī vecajiem, vientuļajiem cilvēkiem ir dažādas intereses. Sirmgalvji strādā rokdarbus, apglezno traukus, lasa, vienkārši parunājas, darbojas interešu grupās, kur tiekas ar cilvēkiem, kuri pārzina tautas dziedniecību, veselīga uztura receptūru, jaunāko literatūrā.
“It kā strādā rokdarbus, bet tai nodarbībai ir daudz dziļāks saturs. Tā mazinās sociālā spriedze ģimenēs, stress,” uzsvēra dienas aprūpes centra vadītāja Ināra Magone, kura paskaidroja, ka veco cilvēku ievietošana uz pusdienu vai dienu centrā veicinās arī nodarbinātību, jo tuvinieki mierīgi var doties ikdienas gaitās.
“Cilvēku, kuram mēdz būt, piemēram, atmiņas zudumi, ir apgrūtinoši atstāt mājās vienu. Viņš pats sev var neapzināti nodarīt pāri. Zinu četrus cilvēkus Cēsīs, kurus aprūpējam mājās. Viņi paši no mājas nevar izkļūt un nav kurp doties. Pēc insulta vajadzīga ilgstoša aprūpe. Centrs ir alternatīva,” sacīja Ināra Magone. Speciāliste gan bija pārliecināta, ka pieaugot pakalpojumu skaitam un, iespējams, klientūrai, būs nepieciešams piesaistīt jaunus darbiniekus, lai sekmīgi nodrošinātu aprūpi centrā un mājās.
Pašvaldībā ir aprēķināts, ka projekts izmaksās ap 285 tūkstošiem latu, Eiropas Savienība iedalījusi 125 tūkstošus latu, desmit procentus no summas nodrošina valsts, tikpat pašvaldības līdzfinansējums. Arī izremontēto telpu iekārtošanai, centru aprīkojumam tiks tērēti pašvaldības līdzekļi, tāpat kā ēkas uzturēšanai, pakalpojumu nodrošināšanai, darbinieku algām.
Būvnieki, firma “Būve wood line”, uzsver, ka patlaban paveikti apmēram 40 procenti no plānotā. Ēkai likti jauni inženiertīkli, nomainīti logi, pašlaik telpu izbūve vēl notiek Bērzaines ielas16. nama pagrabstāvā, bet otrajā stāvā jau veic
apdares darbus.
“Atjaunojot vecu ēku, gadās arī neparedzēti darbi. Šeit starpsienu apmetums bija kustīgs. Nevarējām veikt sanāciju, bija jāsiltina ar vati un jāklāj ģipškartons. Prieks, ka atradām iespēju saglabāt abām blakus mājām vienādas fasādes sienas,” stāstīja būvuzraugs Valdis Valainis. Viņš uz jautājumu, vai darbus izdosies pabeigt 31.oktobrī, atbildēja: “Nekad nav bijis citādi. Darbi jāpabeidz termiņā. Katrai ēkai ir savs darbu apjoms, te tas ir pavisam normāls.”
Pašlaik Bērzaines ielas 16. nama nākamie iemītnieki jau pēta grīdas un sienu krāsu paraugus, lai drēgnajā laikā izdotos vecļaudījm un bērniem uzdāvināt gaišas telpas un profesionālu aprūpi.
Komentāri