Pašvaldības darbinieki vērtējuši, ka jau vairākus gadus pagastā pieaug dzimstības rādītāji. Pēc gada, diviem bērnudārzā vietu savām atvasēm meklēs apmēram 40 ģimenes. Izveidotais dienas centrs nav alternatīva pirmsskolas mācību iestādei, bet tas ir ļoti nepieciešams, ja pāris stundu dienā, kad vecākiem jāstrādā vai ir citas darīšanas, nav, kas mazo mājās pieskata. Līdzīgi centrs kalpos arī skolas vecuma bērniem, kuriem mācības beidzas ap pusdienlaiku, jāgaida sabiedriskais transports vai vecāku atgriešanās mājās no darba.
“Centrā bērni būs pieredzējušu pedagogu uzraudzībā. Mazie pieskatīti, aprūpēti. Vide ir droša. Tas bija svarīgākais priekšnoteikums. Bērni var rotaļāties, atpūsties, lasīt grāmatas,” uzsvēra Priekuļu sociālā dienesta vadītāja Īrisa Uldriķe. Centrs Priekuļos tapis ar Bērnu un ģimenes lietu ministrijas atbalstu, pašvaldība izstrādājusi projektu par tā izveidi un līdzfinansējusi.
“Ir noteikums, ka par bērnu uzturēšanos centrā divus gadus vecākiem nebūs jāmaksā. Tas nozīmē, ka līdz četrām stundām dienā mūsu pagasta bērni šeit var pavadīt bez maksas,” uzsvēra Īrisa Uldriķe.
Centrs darbojas tikai pāris die-nas, bet to ļoti atzinīgi novērtē mammas, kurām jādodas uz darbu vai kaut tikai pie friziera.
“Varam iedot vecmammai kādu brīvu dieniņu. Vēl man liekas ļoti svarīgi, ka šeit meita mācās veidot attiecības ar vienaudžiem. Septembrī būs jāiet arī bērnudārzā,” vērtēja divarpusgadīgās Gintas mamma Liene Zuimača, piebilstot, ka centrs būs liels atspaids arī bēbju mammām, kurām nav iespējams bez bērna uz rokām aizbraukt līdz Cēsīm, tikt uz veikalu vai aiziet pie ār-sta. Centrā uzraudzīs bērnus no gada vecuma.
“Tas nevarētu būt šķērslis, ka kopā dzīvosies maziņie un lielāki bērni. Viņiem patīk būt prātīgākiem, apzinīgākiem. Mums ir daudzas labas attīstošās rotaļlietas, varam spēlēt spēles, ģērbjam lelles. Bērniem patīk pašiem kopā darboties un vērot, ko dara audzinātājas,” stāstīja centra vadītāja Ilze Miliševska, piebilstot, ka audzinātāja skopā ar bērniem dosies arī īsās pastaigās, lai laiks, ko bērni pavada ārpus mājas, nepaietu tikai telpās.
Darbinieki cer, ka ar laiku centra apkārtnē atradīsies vieta arī mazam rotaļu laukumam, tāpat kā ar laiku izveidoto iestādi ir vēlme pārtapināt par plašāku ģimenes atbalsta centru, kurā rīkotu nodarbības topošajām un jaunajām māmiņām, varētu saņemt dažādas konsultācijas, speciālisti varētu darboties ar sociālā riska ģimenēm.
Centra darbinieki stāsta, ka jau pašlaik par iespēju tajā ievietot bērnus interesējušies arī cēsnieki, bet jaunā iestāde esot domāta priekuliešiem. Audzinātājas uzsver, ka līdzīgus centrus, piedaloties mi-nistrijas projektā, varēja izveidot arī citās rajona pašvaldībās, bet priekulieši vienīgie izmantojuši šo iespēju un tagad bauda augļus.
Komentāri