“Ekspedīcijas mērķis ir parādīt, kā cilvēks dzīvo pilsētā, kāda šī dzīve bijusi agrāk, kāda ir tagad, un nedaudz padomāt, kāda tā varētu būt nākotnē. Ekspedīcijas laikā skolēni iepazīsies ar kultūras un mākslas pieminekļiem, pētīs pilsētas zaļo zonu, pievērsīs uzmanību pilsētas videi un cilvēku saimnieciskajai darbībai,” stāstīja I. Veģere.
Viens no ekspedīcijas darbiem bija arī sakopšanas talka, kas vakar notika Peldu ielā. Kā pastāstīja Cēsu domes ainavu arhitekts Jānis Sirlaks, ekspedīcijas rīkotāji nākuši ar priekšlikumu rīkot sakopšanas talku, un pašvaldībai atlicis ierādīt darba vietu.
“Ik pa laikam pilsētas nomalēs at-klājam neapzinīgo iedzīvotāju radītās atkritumu izgāztuves. Arī Peldu ielā to pamanījām pavisam nejauši, izrādot mūsu viesiem pilsētu un sēžot divstāvu autobusa augšā. Braucot ar vieglo mašīnu, šo cūcību pamanīt nevarēja. Esam pateicīgi skolēniem un pedagogiem, ka vēl viens Cūkmena nedarbs ir likvidēts,” teica J. Sirlaks, kurš pirms talkas skolēniem pastāstīja par šīs vietas nozīmīgumu pilsētas vēsturē. Savulaik šajā apkaimē atradušies dzirnavu dīķi ar balles plačiem un tiekot domāts par šīs teritorijas atjaunošanu. Šī talka ir pirmais solis.
Skolēnu paveiktais parādīja, ka Cūkmens te pastrādājis pamatīgi, jo nepilnas stundas laikā ceļa malā bija sakrājusies iespaidīga kaudze plastmasas maisu, pilnu ar atkritumiem. J. Sirlaks izteica pieņēmumu, ka kāds šo vietu par izgāztuvi izmantojis jau krietnu laiku, varbūt tagad vairs tā nedarīs.
I. Veģere norādīja, ka
talkas ir vajadzīgas, jo arī šādas drazu kaudzes liecina par mūsdienu cilvēka attieksmi pret vidi: “Bērni redz cilvēku bezatbildību, redz, kā tiek bojāta vide. Iespējams, ka nav viegli psiholoģiski pieņemt to, ka jātīra citu atstātie atkritumi, bet šādi mēs varam atvainoties videi piedrazotāju vietā. Manuprāt, bērni, kuri iesaistās šajā ekspedīcijā, apzinās savu vietu vidē un būs saudzīgāki pret to.”
Ekspedīcijā piedalījās arī Dzērbenes vidusskolas skolotājas un skolēni, jo šajā skolā sadarbība ar “ZAAO” dažādos projektos notiek jau piecus gadus. Skolotāja Ligita Ridūze pastāstīja, ka tagad vides izglītība jau sākot dot augļus, bērni arvien vairāk esot ieinteresēti rūpēties par vides tīrību: “Kad pirms gadiem sākām apkārtnes tīrīšanu, lasījām ceļmalās nomestās pudeles un citu drazu, dažs izrādīja neapmierinātību. Tagad ar katru gadu situācija uzlabojas, un audzēkņi jau paši nāk ar iniciatīvu par vides sakopšanu. Ceru, ka viņi vairs tukšas kolas pudeles vai čipsu pakas zemē nemetīs un raudzīsies, lai arī viņu ģimenes locekļi tā nedarītu.”
Otro gadu ekspedīcijā piedalījās Dzērbenes vidusskolas audzēknis Artūrs Stankevičs, bet Gvido Francuzevičam šis bija pirmais gads. Abi atzina, ka ekspedīcija dod iespēju gūt jaunas atziņas, bet puišiem gribētos vairāk dažādas aktivitātes, kurās iesaistīties šajā nedēļā. Talkā abi strādāja labprāt un ar atdevi, jo uzskata, ka labāk ir dzīvot tīrā vidē.
“Vienaudži bieži par to nemaz nepadomā, jo uzskata, ka zemē nomests papīrs nekādu postu ne-nodara. Bet ja visi metīs, kāda būs mūsu apkārtne,” teica A. Stankevičs.
Talka ilga aptuveni divas stundas, pēc tam J. Sirlaks ekspedīcijas dalībniekiem pastāstīja par pilsētas zaļo zonu un parkiem. Šodien skolēni iepazīstas ar Valmieru, rīt būs ekskursija pa tuvāko apkārtni, bet ekspedīcija noslēgsies piektdien Valmierā.
“Noslēgumā bērni stāstīs par gūtajām atziņām šajā nedēļā, dalīsies savos vērojumos, kā cilvēks sadzīvo ar vidi, vai prot to saudzēt, vai nodara videi kādu kaitējumu. Ceru, ka gūtie iespaidi jauniešiem nākotnē ļaus uz vidi un tās problēmām paraudzīties savādāk, bet mēs turpināsim šo darbu un rīkosim ekspedīcijas arī turpmāk,” norādīja I. Veģere.
Komentāri