Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Mores saimnieki tūrismā

Druva
23:00
19.09.2006
5

”Popularizēšanai izraudzījāmies trīs saimniecības, mūsuprāt, Mores pagastā spilgtākās, kas pagastu jau darījušas zināmu. Tas ir briežu dārzs ”Saulstari”, mini zoodārzs ”Salmiņi” un Mores kauju atceres muzejs „Kaņēnu” mājās. Uz visām trim saimniecībām jau ir iemīti tūristu ceļi,” sacīja Gunta Vītola, Siguldas novada tūrisma informācijas centra vadītāja.

Brieži ēd no rokas

Tūristu interesi par ”Saulstariem” apliecināja arī paši saimnieki. ”Šovasar tūristu bija tik daudz, ka dažu dienu neatlika laika pat pusdienas paēst. Kā viena grupa vai ģimene prom, tā otra klāt,” pastāstīja briežu dārza ”Saulstari” īpašnieks Dainis Paeglītis. Publiski atvērtā saimniekošana veido tikai vienu no briežu dārza ienākumiem, jo dārzs radīts, lai selekcionētu dzīvniekus. Taču tūrisma loma pieaug. Dzīvnieku apskate un barošana, medības un makšķerēšana tagad papildināta ar jaunām iespējām. Blakus dārzam uzcelts viesību nams – atpūtai un semināru rīkošanai. Tajā var uzņemt līdz 40 viesiem. Ēkas plašie logi iziet tieši uz briežu dārzu un dzīvnieki ganās pavisam tuvu. „Mūsu viesu nams piedāvā kādu īpašu iespēju – relaksāciju, ko dod dzīvnieku tuvums,” piebilst saimniece Māra Paeglīte.

15 gados Morē, kopš pilsētā strādājošie Paeglīši – ārste un zinātnieks -sāka apgūt mantojumā saņemto lauku īpašumu, izmēģināti dažādi risinājumi. Tradicionālā lauksaimniecība izrādījusies konkurēt nespējīga. To kavējusi Mores mālainā augsne. Tāpēc kartupeļu audzēšana un lopkopība likta malā. Ideja par briežu audzēšanu noskatīta Zviedrijā un Anglijā. 11 gados, kopš izveidots pirmais astoņus hektārus lielais briežu aploks, daudz kas mainījies, uzlabots un paplašināts. Arī tūrisma jomā. Izveidots ekskursijas maršruts pa dārzu ar stāstījumu par dzīvniekiem. Dziļākiem dabas pētniekiem, fotografētājiem tiek piedāvāta dzīvnieku novērošana saimniecības hektāros, kur brieži dzīvo bara dzīvi attālināti no cilvēkiem.

Tūristos sajūsmu raisa tieši pieradinātie brieži, un šī vasara veicinājusi tuvināšanos cilvēkiem. „No maija līdz augustam „Saulstaros” nenolija ne lāse. Ganības izdega un briežus nācās piebarot. Tagad zvēri, redzot dzeltenas krāsas spainīti, saprot, ka gaidāms kas garšīgs, un nāk pie cilvēkiem,” ar baltmaizes gabaliņu spaini un graudu spaini pastaigā pie briežiem stāsta M. Paeglīte. „Lai meža dzīvniekus pieradinātu, ieguldīts liels darbs. Tieši daudzie saimniecības apmeklētāji, kas priecājušies par dzīvniekiem, piespieduši mūs vairāk pievērsties tūrismam. Taču šī darbošanās prasa laiku.”

Tagad saimniecībā izveidots aploks arī mežacūkām. Viena no tām ir pieradināta un nodēvēta par Molliju. Maizes diedelēšanā Mollija ietrenējusies tik labi, ka atgādina reiz Līgatnes dabas takās tik populāro Ansi.

Galvenā saimniecības nodarbe – staltbriežu selekcija, vaislas materiāla pārdošana „Saulstaros” kļuvusi rentabla pēdējos trīs gadus. Tagad daudz ieguldīts tūrisma attīstībā. Gaida draudzīgus apmeklētājus

„Salmiņu” mini zoodārza saimniece Agija Urtāne putnu un mini zvēru kolekciju veido septīto gadu. Nu tajā ir ap 50 šķirņu un zoodārzā kopā ap 200 galvu. Ir gan Latvijā zināmi, gan arī daudz eksotisku putnu un dzīvnieku. Tajā skaitā strausi, tītari, pāvi, fazāni, baloži, zosis, meža pīles un dekoratīvās vistas. Apbrīnas vērti ir mini dzīvnieki – punduraita, ponijs, pundurcūciņas un mufloni. Sākusies kā hobijs, dzīvnieku audzēšana Agijai pārvērtusies par darbu, kas guvis ievērību un dod arī ienākumus, lai zoodārzu uzturētu un paplašinātu. Šovasar mini zoodārzā jau bijuši ap astoņiem tūkstošiem apmeklētāju, bet ceļotāju liels pieplūdums vēl gaidāms. Septembris ir skolēnu ekskursiju laiks. Tieši par jaunās paaudzes izglītošanu tiek domāts īpaši, jo „Salmiņi” ir iesaistīti vides izglītības programmā par savvaļas ekoloģiskās apziņas veidošanu.

„Tūristiem apziņas reizēm pietrūkst. Tādus apmeklētājus es

mēdzu dēvēt par dzīvniekiem bīstamiem. Esmu pat secinājusi, ka dzīvniekiem mēģināts iebarot naglas un saspraudes, ” tūristu uzņemšanas pieredzē dalās saimniece. „Man ļoti patīk apmeklētāji, kuri ierodas, lai relaksētos. Viņi nesteidzīgi vēro dzīvniekus un putnus, gaida izdevīgu brīdi, lai tos nofotografētu, bet nekādā veidā dzīvniekus nekacina.”

„Salmiņos” pievēršanās netradicionālajai lauku saimniekošanai sākusies ar strausu audzēšanu. Arī tagad nav atmesta doma par strausiem kā biznesu. Ir doma arī par savvaļas govju ieviešanu, jo saimniecības platība to atļauj. „Diemžēl strausi, kuri pietuvināti tūristu apskatei, nevar kalpot biznesam. Strausi maina uzvedību. Tie vairs negrib dēt olas, bet vairāk snaikstās gar žogu, lai viņus apbrīno,” putnu dzīvi ar ironiju komentē Agija.

Mores zoodārzs ir gandrīz vienādā attālumā no Rīgas un Cēsīm, uz abām pusēm apmēram 40 minūšu brauciens. Tūristiem sasniedzams, ja nu vienīgi aizkavēt var rudens piemērcētie zemes ceļi. Te sava loma tūrisma biznesa atbalstīšanā ir pašvaldībai, kas tos apsaimnieko. A. Urtāne ļoti atzinīgi izsakās par Mores pagasta padomi, uz kuru varot paļauties laukos svarīgu problēmu risināšanā. Vēsture paver jaunas iespējas

Tas patiešām ir liels retums – lauku saimniecības pievēršanās muzeja veidošanai. Tieši tā noticis Antona un Antas Braču „Kaņēnu” mājā, kur no tradicionāli iecerētā aiziets pilnīgi citā nozarē. Saimniecības ēka, kas sākotnēji bijusi paredzēta biškopības vajadzībām, tagad pārvērsta par muzeju dažādiem vēstures priekšmetiem – no zviedru laikiem līdz mūsdienām, un daļu pagalma atvēlējuši vēstures relikvijām, no kurām iespaidīgākais ir pēdējā karā izmantotais tanks. Tas, protams, ir tūristu iecienīta fotografēšanās vieta.

Muzeja tapšanas iemesls ir vēsturiskās Mores kaujas 2. pasaules kara izskaņā. Padomju gados no-klusēta vai sagrozīta vēsture, kas Latvijas neatkarības laikā izlauzusies no apslāpējuma. „Vajadzēja tikai atdot mazo pirkstiņu – ierādīt vienu telpu kara relikviju izvietošanai, lai vēlāk atdotu visu roku. Esam tik ļoti iesaistījušies muzeja veidošanā, ka cilvēki teic – pie jums jūtama īpaša aura,” skaidro Anta Brača – tekoši un aizrautīgi stāstot par latviešu leģionāru cīņu gaitām, par kara ieroču daudzveidīgo arsenālu, kas nu leģionāru sanests un izvietots muzeja pirmajā stāvā.

Kādu laiku privātā iniciatīva bijusi bez juridiska statusa, bet tagad ir nodibināta biedrība „Mores muzejs” un arī Mores pagasta padome ar finansiālu atbalstu līdzējusi saglabāt un uzturēt vēsturiskās liecības. Mores pagasts veido arī kauju piemiņas parku, rūpējas par latviešu leģionāru un sarkanarmiešu kapiem. Arī šīs vēsturiskās vietas ir tūristu apskatei. Katru gadu septembra beigās tiek rīkoti piemiņas pasākumi, tikšanās, taču ikdienā iz-smeļošu stāstījumu par vēsturiskajiem notikumiem var smelties „Kaņēnos”.

„Abi ar vīru esam pensionāri, agrāk nesaistīti ar lauksaimniecību, tāpēc, dzīvojot laukos, senču īpašumā, pievēršanās vēstures izpētei un tūrismam mums devusi jaunas iespējas,” vērtē A. Brača. Antons Brača ir rotkalis un tūristu apgrozīšanās saimniecībā dod vēl kādu iespēju – piedāvāt arī savus izstrādājumus. Tam iekārtots atsevišķs stends. Saimnieki sākuši muzeja paplašināšanu, kolekcionējot arī priekšmetus, kas daiļrunīgi runā par vēstures gaitu Morē – no apkārtnes muižu dedzināšanas 1905. gadā līdz Mores izpildvaras darbībai sociālisma laikā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
61

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi