Sadzīves atkritumu poligonā “Daibe” ar reversās osmozes tipa infiltrāta attīrīšanas iekārtas atklāšanu noslēdzās pilotprojekts “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas ieviešana Ziemeļvidzemes reģionā”. Pilotprojekta realizētājs ir SIA” Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” (ZAAO). Atklājot svinīgo ceremoniju, SIA “ZAAO” valdes loceklis Aivars Sirmais atzina, ka gribējies sarīkot svētkus visiem, jo iemesls ir gana nopietns: “Noslēdzas process, kas sākās 1998.gadā, kad Vides ministrija izvēlējās Ziemeļvidzemi par teritoriju atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas ieviešanai. Tai bija trīs galvenie mērķi – radīt sistēmu atkritumu apsaimniekošanā, lai
pakalpojums būtu pieejams ikvienam iedzīvotājam un uzņēmumam visos četros rajonos. Otrais – uzbūvēt Daibes poligonu atbilstoši Eiropas Savienības prasībām, trešais – esošo atkritumu izgāztuvju slēgšana un rekultivācija. Tagad varam teikt, ka mērķi izpildīti. Sistēma radīta, poligons uzbūvēts un strādā. 12 izgāztuves jau rekultivētas, arī citām pašvaldībām ir iespējas saņemt Eiropas finansējumu šo darbu veikšanai.”
Vides ministrijas valsts sekretārs Guntis Puķītis norādīja, ka Daibes poligons bija pirmais objekts, ar kuru uzsākta sadzīves atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas īstenošana Latvijā. Tam piesaistīts Eiropas Savienības finansējums. Kopējās projekta izmaksas ir 4 789 702 eiro, no kuriem 75 procenti ir ES līdzfinansējums. G. Puķītis arī norādīja, ka projekts
sākts laikā, kad celtniecības izmaksas bija salīdzinoši lētas, un projekti, kas tapuši vēlāk, izmaksā jau krietni dārgāk.
“Uzņēmums “ZAAO” ir neparasts arī tāpēc, ka to dibinājusi
81 pašvaldība. Tas ir sarežģīts veidojums, jo nav viegli visiem nonākt pie kopīga lēmuma. Bet tas nodrošinājis, ka šajā reģionā visi iedzīvotāji gan pilsētā, gan laukos var saņemt vienādu pakalpojumu – atkritumu savākšanu,” teica G. Puķītis.
Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktore Inga Zudāne norādīja, ka īstenotā projekta rezultātā izveidojusies brīnišķīga komanda, un nav bažu par to, ka te varētu notikt kaut kas slikts.
Savukārt, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Māris Kučinskis uzsvēra Vidzemes pašvaldību vienotību laikā, kad veidojās “ZAAO”: “Šķiet, tagad vairs neizdotos tā vienoties visu pašvaldību pārstāvjiem, kā tas izdevās 90.gadu otrajā pusē. Kad tagad par to runājam, cilvēki saka – tas nav iespējams. Toreiz tas izdevās, un par to paldies pelnījuši divi cilvēki – Aivars Sirmais un Uģis Bērziņš, kuri spēja visus vienot.”
Svētku reizē bija arī apsveikumi. Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis un izpilddirektors Māris Niklass sveica A. Sirmo par nozīmīgu ieguldījumu atkritumu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas ieviešanā Zie- meļvidzemē un Cēsu rajona Daibē, kā arī Stalbes pašvaldības vadītāju Alfu Lapsiņu, kurš arī devis lielu ieguldījumu, lai viss noritētu labi.
Arī “ZAAO” pārstāvji pateicās visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem, bez kuru palīdzības šo projektu nebūtu izdevies realizēt tik veiksmīgi.
Pēc svinīgās ceremonijas visi devās uz reversās osmozes tipa infiltrāta attīrīšanas iekārtas atklāšanu. Šis ir pirmais poligons Latvijā, kur uzstādīta šāda iekārta, līdz ar to poligona izbūve pilnībā noslēgusies un tas var strādāt pilnu darbības ciklu.
Poligona “Daibe” direktors Ģirts Kuplais iepazīstināja ar šo nozīmīgo iekārtu, kura izvēlēta pēc ilgām pārbaudēm un testiem. Šī bijusi pārdomāta izvēle, jo vispirms šī iekārta īrēta, lai varētu pārbaudīt to darbībā, un iekārta sevi pilnībā attaisnojusi.
“Nokrišņi izsūcas cauri atkritumiem un savācas atsevišķā baseinā, jo poligons veidots tā, lai nekas nenonāktu gruntsūdeņos. Jaunās iekārtas tehnoloģija nodrošina, ka piesārņotais ūdens tiek attīrīts ar augstu spiedienu caur membrānu filtriem. Tie izveidoti tā, ka cauri tiek tikai ūdens molekulas, bet pārējais piesārņojums atgriežas atpakaļ atkritumu krātuvē, vienlaicīgi mitrinot atkritumus, veicinot pūšanas procesus un biogāzes veidošanos. Tīrais ūdens aiziet dabā, tas ir pilnībā nekaitīgs, jo esam taisījuši ķīmiskās analīzes.
Svarīgi piebilst, ka šai iekārtai ir ļoti augsta drošība, bez tam, tā darbojas arī – 30 grādos. Ja rodas kādas problēmas, piemēram, elektropadeves traucējumi, visi vārsti aiz-slēdzas un process apstājas. Mašīna apstājas pie minimālās novirzes no normas. Tā ir pilnīgi automātiska un pati sevi kontrolē, tāpēc varam būt droši, ka nekādas problēmas neradīsies,” teica Ģ. Kuplais.
Komentāri