Preiļos izsludināta ārkārtas situācija. Cilvēki, dzerot nelegālo alkoholu, saindējušies, daži miruši. Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba uzskata, ka paradoksāls šķiet fakts, ka pat Preiļu mēram bez problēmām izdevies nopirkt nelegālo alkoholu. Masu mediji jau ziņojuši, ka arī Krievijā masveidā notikusi saindēšanās ar krutku. Situācija ir šausmīga, jo ģimenes locekļi grādīgo dziru turpina dzert, kaut citi guļ uz nāves gultas
“Uzskatu, ka situācija sāk kļūt kritiska un jāiesaistās arī citām valsts iestādēm, ne tikai Iekšlietu ministrijai. Masveida saindēšanās ar neskaidras izcelsmes dziru reģistrēta arī Krievijā, tāpēc Latvijas tiesību sargi sazinās ar kaimiņiem, jo, iespējams, ka Latvijā ievestais alkohols ir no Krievijas, par ko liecina robežu tuvums,” sacīja Jānis Goba. Viņš akcentēja, ka iedzīvotāji policijai pārmet, ka točku adreses ir zināmas, bet nekas to likvidēšanā darīts netiek. Kā tirgojuši, tā tirgo. Jānis Goba nepiekrīt, ka policija neko nedara. “Par to liecina uzsāktie kriminālprocesi, kas sākti pret tirgotājiem, kad viņi gada laikā tikuši pieķerti otro reizi. Pozitīvs ir fakts, ka cilvēki sāk ziņot par nelegālām alkohola tirdzniecības vietām, kā rezultātā rajona kriminālpolicijas darbinieki un iecirkņa inspektori ir konstatējuši un sodījuši šos tirgotājus. Administratīvā pārkāpuma kodekss paredz arī atbildību personām, kas iegādājušās nelegālo alkoholu. Ir konstatēts, ka točkās tiek tirgotas arī zagtās mantas, kas kalpo par samaksu, lai iegūtu alkoholiskos dzērienus. Šādi fakti nav retums. Pēdējie šādi gadījumi tika konstatēti Līgatnes, Zaubes pagastā, kā arī, protams, Cēsīs.
Točkas ,kā es saprotu, ir ļoti ienesīgs nelegālais bizness. Vienu personu soda, tās vietā nāk cita, kas iesākto turpina. Tāpēc šī cīņa atgādina pūķi, kam nocērt galvu, bet vietā izaug cita. Kā aktuālu uzskatu cīņu tieši ar personām, kas piegādā nelegālo alkoholu. Protams, ka soda sankcijas un policijas pilnvaras ir nepietiekamas, lai panāktu lielāku uzticēšanos policijai, taču tai jābūt nepārtrauktai cīņai, nevar būt tikai akcijas , “sacīja J. Goba.
Diemžēl arī pašvaldības izjūt savu bezspēcību. Sodi esot pārāk maigi. Straupes pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš atzina, ka īpaši smagu nelegālā alkohola tirdzniecības gadījumu pagastā neesot. “Gan jau kaut kur tādu dziru var arī dabūt, bet līdz pašvaldības līmenim problēma nav izvirzījusies,” viņš sacīja.
Savukārt Stalbes pagasta padomes priekšsēdētājam Alfam Lapsiņam jau pēc iepriekš iegūtas informācijas par iespējamām točkām jautāju:” Kas notiek Rozulā?” Viņš no plašiem komentāriem vēlējās atteikties, jo:” kamēr fakti nav juridiski pierādīti, nav arī ko komentēt, ar to vien, ka zina, ka kaut kur pārdod krutku, ir par maz. Jārīkojas. Te darba lauks policijai,” sacīja Alfs Lapsiņš. Policija gan vairākkārt Rozulā ir konstatējusi nelegālā alkohola pārdošanu, par ko personas ir sodītas.
Sazinājos ar rajona slimnīcas direktoru Valdi Apini. Viņš atzina, ka Preiļu situācija Cēsīs neatkārtojas. Neviens aizdomīgs pacients pēc medicīniskās palīdzības nav vērsies. Taču ikdienā slimnīcas nodaļās nākas uzņemt iereibušus slimniekus, tikai katram netiek prasīts, kur alkoholu pircis.
“Druva” nereti vien rakstījusi par nelegāla alkohola pārdošanas problēmām. Savulaik rīkojām telefonakcijas, kuru laikā iedzīvotāji varēja informēt par krutkas pārdošanas vietām. Iedzīvotāji bija aktīvi zvanītāji. Informācija tika arī apkopota un nodota policijai. Vai kaut kas pēc tam ir mainījies? Toreizējā policijas vadība gan informēja, ka daudz vainīgo ir sodīti, taču tajā pašā laikā atzina, ka citi nemaz nevar soda naudu samaksāt. Kā atzina policijas inspektori, krutkas tirgotāji ir pārdroši un dažkārt policiju nemaz nerespektē…. Sods saglabājas un arī nelikumīgā darbība diemžēl turpinās.
Komentāri