Cēsu 4. arodvidusskolā atklāts Vidzemes atbalsta punkts cilvēkiem ar invaliditāti, lai sociālo un profesionālo rehabilitāciju varētu saņemt tuvāk dzīvesvietai.
Mūsu pilsētā izveidots pirmais no astoņiem sociālās integrācijas centra (SIC) atbalsta punktiem, tuvākajā laikā tādus atvērs arī citos Latvijas novados. Vidzemē otrs atbalsta punkts darbosies Barkavā. Tie ir pietuvināti invalīdu dzīvesvietām, lai kopā ar rajonu, pilsētu un pagastu sociālo dienestu darbiniekiem apzinātu cilvēku vajadzības. Iepriekš līdzīgas iespējas bija tikai Jūrmalā, Jaundubultos.
“Centrs kalpos personām ar īpašām vajadzībām. Viņiem ir vēlme būt dzīves vidū, un tas ir svarīgi, ka varam palīdzēt mācīties, konsultēties tuvu mājām. Līdz šim esam centušies pielāgot iestādes, dienestu telpas, lai tās pieejamas cilvēkiem ratiņkrēslā, šis ir solis vēl tālāk,” atbalsta punkta atklāšanā sacīja rajona padomes sociālo un veselības aprūpes jautājumu daļas vadītāja Ģertrūde Šulmeistere. SIC atbalsta punktus veido, iesaistoties EQUAL projektā, izmantojot ESF līdzekļus.
“Mēs atbalstīsim šo punktu izveidi, jo Labklājības ministrija uzskata, ka pats svarīgākais ir sekmēt cilvēku nodarbinātību. Ceru, ka šo iespēju novērtēs cilvēki ar funkcionālās attīstības traucējumiem un arī darba devēji,” uzsvēra labklājības ministre Dagnija Staķe.
Ir plānots, ka astoņos atbalsta punktos SIC speciālisti varēs piedāvāt informāciju 30 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti. Būs iespēja izvērtēt katra cilvēka vēlmes un varēšanu, lai viņš iegūtu izglītību, apgūtu profesiju, kurā tiešām varēs strādāt, nenodarot pāri savai veselībai, un atgrieztos darba tirgū. Atbalsta punktā invalīdi varēs saņemt mediķu, fizioterapeitu un ergoterapeitu konsultācijas, iegūt izglītību, izvēloties arī tālmācības programmas, pilnveidot savu profesionālo varēšanu.
Tieši ar šādu mērķi uz atbalsta punkta atklāšanas pasākumu bija ieradies limbažnieks Dairis Daugulis.
“Es esmu ratiņos no 1995.gada. Esmu izmācījies par datoru operatoru, varētu uzzināt vēl vairāk. Ja vairāk zinātu, tad varētu arī pelnīt. Kas mani vēl interesētu? Te ir arodvidusskola, nebūtu slikti, ja varētu invalīdi mācīties profesijas. Kāpēc gan ratiņnieks nevar būt atslēdznieks? Par to būtu jāpadomā,” uzsvēra Dairis, viņš bija pārliecināts, ka interese par šādu iespēju būtu arī citiem invalīdiem no kaimiņrajoniem.
“Gribēšana ir noteikti. Problēma varētu būt transporta iespējas. Te vide ir pielāgota, bet, lai līdz centram tiktu, jāpārvar liela šķēršļu josla,” noteica Dairis Daugulis, piebilstot, ka viss atkarīgs no katra cilvēka uzņēmības un tuvinieku atbalsta.
Ir domāts, ka Vidzemes atbalsta centra pakalpojumus daudz izmantos arī cilvēki ar redzes un dzirdes traucējumiem, jo Cēsīs un Valmierā šie cilvēki ir ļoti aktīvi.
Komentāri