Amatas novada Drabešu pagasta viesu namā “Rakši” saimnieki nolēmuši audzēt lamas. Kā “Druvai” pastāstīja “Rakšu” īpašniece Kristiana Aigare, ideja par lamu audzēšanu Latvijā radusies vīram Kristapam, kurš pēc Anglijā redzēta lamu šova nolēmis, ka dzīvniekus grib audzēt arī savā saimniecībā.
“Lamas vedām no Vācijas un jāatzīst, ka tur tas nav bizness. Iepriekšējie lamu saimnieki uztraucās, kādi Latvijā būs dzīves apstākļi, saimnieki un kā viņas te dzīvos. Un tikai pēc tam, kad vācieši bija pārliecinājušies, ka pie mums dzīvniekiem klāsies labi, piekrita tās pārdot. Pagāja apmēram gads, kamēr lamas varējām ievest,” stāsta “Rakšu” saimniece un piebilst, ka patlaban saimniecībā ir astoņas lamas. Mazais Rūdolfiņš piedzima pirms trim dienām jau “Rakšu” saimniecībā.
Kā atzina tūrisma saimniecības “Sandas” īpašniece Lelde Pole, kura turpmāk daudz laika veltīs lamu dresēšanai, pērkot lamas, nav zinājuši, ka kāda no tām ir grūsna.
“Iepriekš esmu nodarbojusies ar zirgu audzēšanu un kopšanu, tā kā varu teikt, ka lamas ir kas jauns un vēl neiepazīts arī man. Zinu, ka lamas izmanto tūrisma pārgājienos, rīko dažādus šovus un tās ir palīgi veselības atgūšanai. Lamas, līdzīgi kā zirgi, spēj palīdzēt slimiem cilvēkiem, sevišķi bērniem, jo pastaigu laikā ļoti nomierina. Inkiem lamas jau no seniem laikiem bijušas mājdzīvnieki, kurus izmantoja nastu nešanai, gaļai un vilnai. Lama ir gudrs dzīvnieks, bet šobrīd man vēl ir grūti pateikt, kā veiksies ar to dresēšanu. Pagaidām mēs tikai sarodam,” stāsta L. Pole un atzīst, ka ir plānojusi doties uz Vāciju, lai pati klātienē redzētu un apgūtu zināšanas par lamu dresūru.
“Rakšu” saimniece, daloties nākotnes iecerēs lamu audzēšanā, atzina, ka cilvēkiem sniegs plašāku ieskatu par to, kāds dzīvnieks ir lama. “Interesenti ar lamu varēs pastaigāties pavadā, izbraukt ar lamu ratiem, tā nebūs tikai apskate, bet arī dažādas citas iespējas. Kāziniekus izvizināsim lamu pajūgā. Domāju, ka pie mums varēs nopirkt no lamas vilnas adītas zeķītes, cimdiņus un cepurītes, kā arī iegādāties kādu suvenīru,” nākotnes iecerēs dalās Kristiana un piebilst, ka varbūt kādam izdosies redzēt arī to, kā lamas spļauj, kas gan īpaši bieži nenotiek.
“Šobrīd ir padarīts daudz. Sataisījām lamām aplokus, barotavas un novietnītes, lai nebūtu caurvēja un būtu, kur paslēpties no lietus, sniega vai sala. It kā jau lama skaitās savvaļas dzīvnieks, to dzimtene ir Argentīnā, Andu kalnos. Varbūt, ka tām nevajadzētu īpašas kūtis, bet šīs lamas Vācijā ir audzētas kā mājlopi. Esam ar vīru ne-daudz uztraukušies, kā viss sanāks, jo līdz šim mums vienīgie dzīvnieki bija suņi un kaķi,” stāsta Kristiana un atzīst, ka ciemiņus gaidīs pavasarī, jo pagaidām lamām ir vajadzīgs laiks, lai aprastu ar jauno situāciju.
Komentāri