Turpinot runāt par to, kas skar ikvienu strādājošo, šoreiz vairāk par atvaļinājumu un to, kas katram būtu jāzina.
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu un Darba likums paredz, ka šāds atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Vienojoties darba ņēmējam un darba devējam, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām. Taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.
Izņēmuma gadījumos ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu. Šādā gadījumā, kā paredz Darba likums, atvaļinājuma daļa kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Bez tam pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas cenšas pievienot nākamā gada atvaļinājumam. Der atcerēties arī to, ka atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu.
Nereti dzirdēts, ka strādājošie neizņem sev pienākošos atvaļinājumu, bet viņiem to atlīdzina naudā. Te jābilst, ka šāda rīcība nebūtu pieļaujama ne no darba devēja, ne ņēmēja puses. Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšana naudā ir pieļaujama tikai gadījumos, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis.
Ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem. Taču darba devēja pienākums, piešķirot darbiniekam ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ir pēc iespējas ņemt vērā darbinieka vēlmes.
Svarīgi zināt, ka darbinieks ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par pirmo darba gadu var prasīt, ja pie darba devēja ir bijis nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus. Savukārt strādājošajam, kurš ir jaunāks par 18 gadiem, un darbiniekam, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam, ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc viņa vēlēšanās jebkurā citā laikā. Ja darbinieks, kurš ir jaunāks par 18 gadiem, turpina iegūt izglītību, ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams, pēc iespējas saskaņojot to ar brīvlaiku izglītības iestādē.
Darba likums paredz arī papildatvaļinājumu un to piešķir: *darbiniekiem, kuriem ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds, — trīs darba dienas; *darbiniekiem, kuri pakļauti īpašam riskam, — ne mazāk kā trīs darba dienas; *darba līgumā var noteikt citus gadījumus, kad darbiniekam piešķirams ikgadējais apmaksātais papildatvaļinājums, piemēram, nakts darbs, maiņu darbs, ilggadējs darbs vai līdzīgi.
Komentāri