“Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta” kartupeļu pagrabā darbs rit pilnā sparā. Tiek šķiroti kartupeļi un vērtēta šī gada raža.
Kā “Druvai” pastāstīja kartupeļu sēklaudzēšanas nodaļas agronoms Juris Vinters, šogad audzēti aptuveni 38 hektāri kartupeļu. Agronoms nenoliedz, ka karstā un sausā vasara ir ietekmējusi šī gada ražu.
“Šobrīd pārdošanā nav pārtikas kartupeļu, jo nav ko pārdot. Pa dienu tiek salasīti vien pieci vai seši maisi pārtikas kartupeļu. Tā kā esam sēklaudzētāji, mums prioritāte ir sēklas kartupelis. Vērtējot kopumā, nākas atzīt, ka kartupeļu bumbuļi šogad ir ļoti sīki. Kartupeļi īsti neveidoja cerus, ražas daudzums samazinājās. Bez tam šogad kartupeļos ir padarbojies drātstārps, paskādējuši maijvaboļu kāpuri. Tas arī samazinājis kartupeļu sēklas daudzumu, jo bojātu tupeni sēklai neizmanto,” skaidro J.Vinters.
Agronoms atklāj, ka pircēju atsaucība ir liela. Taču šogad kartupeļu pārdošana norit citādi nekā iepriekšējos gadus.
“Citos gados, kā ražu novācām, uzreiz sākām kartupeļus tirgot. Taču šogad pēc ražas novākšanas nāca inspektori, kuri ņēma kartupeļu bumbuļus un sūtīja tos uz gredzenpuves pārbaudi. Tagad tupeņus tirgojam tikai pēc atbildes saņemšanas,” atklāj kartupeļu sēklaudzēšanas nodaļas agronoms un piebilst, ka nav pārdoti arī pārtikas un lopbarības kartupeļi. Bet nu sēklas tirgošana sākusies, jo šobrīd gandrīz visām kartupeļu šķirnēm analīžu rezultāti jau ir saņemti.
“Pieprasītākās ir vidēji agrās un agrās kartupeļu šķirnes. Liels pieprasījums bija pēc agrajiem dzeltenajiem kartupeļiem. Vēl joprojām daudzi pērk ‘Madaru’ un ‘Borodjanskij Rozovij’ , kam arī ļoti laba raža. Mana iecienītākā šķirne ir ‘Lenor’ jeb kādreizējā ‘Nora’. Šogad klāt nākusi ‘Monta’. Tas vairāk ir salātu kartupelis. Stingrs,” stāsta J.Vinters.
Jautāts, vai ir kādas izmaiņas kartupeļu cenā, agronoms atbild, ka tā šobrīd nav mainījusies.
“Kartupeļu sēkla maksā, sākot no 30 santīmiem, pārtikas kartupeļi ir par 25 santīmiem kilogramā. Pastāvīgajiem klientiem un tiem, kuri ņem kartupeļus vairumā, dodam par 20 santīmiem. Protams, pagājušajā gadā raža bija uz pusi lielāka. Tehnika, apstrāde, viss prasa naudu. Mums ar šī gada ražas daudzumu un ienākumiem jākompensē visi izdevumi. Vasaras mēneši ir visgrūtākie, jo nav nekādu ieņēmumu. Taču rudenī ir gan graudi, gan kartupeļi,” saka kartupeļu sēklaudzēšanas nodaļas agronoms un turpina: “Domāsim, kuras šķirnes ir vairāk pieprasītas un kuras audzēt nākamgad. Protams, ir kartupeļu šķirnes, kurām īsti nav pieprasījuma. Kādreiz bija ‘Priekuļu visagrie’ un ‘Agrie dzeltenie’, bet nebija pieprasījuma, tādēļ šīs kartupeļu šķirnes vairs neaudzējam,” situāciju skaidro J.Vinters.
Kartupeļus selekcijas pagrabos šķiro cauru gadu. Pavasarī sākoties arī fasēšanas darbi.
“Ir pircēji, kuri kartupeļu sēklu pērk rudenī, bet daudzi to dara pavasarī. Tā kā pavasaris mums arī ir pietiekami darbīgs un saspringts laiks. Jau rudenī izdomājam, cik kartupeļu nākamajā gadā stādīsim, atstājam attiecīgo sēklas daudzumu un pārējos pārdodam. Visu cenšamies sabalansēt, lai nepaliek pāri,” saka J.Vinters.
Komentāri