Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Ekspedīcija „Karpati 2006″ (3)

Druva
00:00
25.11.2006
5

, Gaujas NP informācijas daļas vadītāja

Ceļojums pa Karpatiem gāja uz beigām. Sapratām, ka te vēl varētu gūt un gūt. Gan gremdēties fantastiskajā dabā, gan smelties dzīvesprieku karpatiešu attieksmē.

Ieskatoties „Jūras acī”

Viesmīlīgā Sinevira nacionālā dabas parka robežzīme izvietota Sinevira pārejā, skaistākajā no ainavām, kādu, nekāpjot kalnos, viegli sasniegt ikvienam autobraucējam. Te ir vieta, kur patiesi dvēselei veldzēties, vērot un vērot apvārsnī gaistošos zili zaļos mežainos kal-nus, slaidās egļu piramīdas.

Tuvojoties galamērķim, pārsteidz ceļmalās, grāvjos, tuvējās pļaviņās un upmalā rūpīgi, golfa laukuma perfektumā „nofrizētā” zāle. Kā tas iespējams? Un tur jau viņas nāk, ekoloģiskās “pļaujmašīnas – vispirms govis, tad zirgi. Lopi te ganās savā vaļā, paši „zina pulksteni”, kad jāiet mājās. Pirmdienas rītā skats ir pavisam dīvains, kad pa ceļu gar nacionālā parka administrācijas ēku, zvaniņiem melodiski tinkšķot, garām cēli aizsoļo gaišbrūnās kalniešu govis.

Sinevira nacionālā dabas parka kolēģi mūs pārsteidz, stāstot, ka par mūsu darbu zinot ne tikai no literatūras, bet daži darbinieki savulaik viesojušies Gaujas krastos. Lai gan viņi neatzīstas, kādas idejas un novitātes noskatītas mūsmājās, ir jūtams, ka tieši šajā aizsargājamajā teritorijā ar darbiem, sakārtotību un rosību ir vistuvāk Eiropai.

Nacionālā parka lepnums un lielākās rūpes ir Sinevirs jeb „Jūras acs”. Kā jau īsts kalnu ezers, tas atrodas 989 metrus virs jūras līmeņa, Terebļas upes augštecē. Mazā applūstošā saliņa ezera vidū ir „acs zīlīte”. Vasarās ūdens virsmas temperatūra ir no +12 līdz +18 C, tā nesasilst dziļāk par 30 centimetriem, tādēļ peldēties nav ieteicams. Ezeru baro daudzi avoti, vienīgā notece – Terebļas upe. Virsmas platība mainās no četriem līdz pieciem hektāriem atkarībā no nokrišņu daudzuma, dziļums līdz 22 metriem. Mums, pie plašiem ūdens klajumiem pieradušajiem, grūti novērtēt Sinevira unikalitāti. Bukletos un filmā ūdens klajums optiski izskatās liels un varens, taču, apstājoties tā krastā, pārņem vilšanās. Tik maziņš! Nu, jā, tā ir tikai Jūras acs! Pa ezeru var kuģot ar ērtu plostu, apiet apkārt vai izvēlēties kādu garāku maršrutu zirga mugurā, lai pavērotu Sineviru no tuvējiem kalniem.

Iepriekšējos gados zaļi noskaņotie ukraiņu žurnālisti atkritumu problēmai Sinevira nacionālajā dabas parkā veltījuši daudz kritikas. Lai gan arī šeit apsaimniekošanu kavē vietējās pašvaldības neieinteresētība, tūrisma un rekreācijas speciālisti ir apņēmības pilni – vajag tik strādāt un mīts par tūristu radītajām atkritumu problēmām ātri izzudīs. Lēts un vienkāršs risinājums atrasts, maršrutos ik pa simts metriem izvietojot plastmasas maisus, kas piestiprināti pie trim mietiņiem. Skumja patiesība, taču vietējiem iedzīvotājiem kultūras problēmas ir tādas pašas kā tālajā Indijā. Viņi tik un tā visu „met pār žogu”, tātad upē. Netīrību, ko no ciematiem sev līdz aiznes straujās kalnu upītes, pamazām vāc skolēni. Par dabas atbrīvošanu no plastmasas pudeļu un sadzīves atkritumu kalniem var nopelnīt ekskursijas un dažādas balvas. Novērojam brīnumu: pa vidu akmeņos ieskalotajām drazām netraucēti ganās melnie stārķi.

Nacionālajos dabas parkos aizliegts makšķerēt, kurināt ugunskurus, celt teltis, kur pagadās. Secinu, ka Karpatu kolēģiem šajā jomā būs ilgstošs audzināšanas darbs, jo gadās sastapt tūristus, kas uz uguns mierīgi vāra pusdienas, vai tālumā upmalā pamanīt kādu makšķernieku. Reakcija uz parka speciālista aizrādījumu no makšķernieka puses bija apmēram tāda – noķer mani, ja vari!

Vēl viena raksturīga Sinevira nacionālā dabas parka iezīme ir dabas apstākļu un ainavas nosacītā koka arhitektūra. Šī reģiona vizītkarte ir dzīvojamās un saimniecības ēkas ar Karpatu stila izteikti stāvajām un graciozajām jumtu izbūvēm, „čiekuru rakstā” apdarinātajām māju sienām, kokgriezumiem un skulptūrām. No koka darina visu – sētas, garāžas, tiltus un sabiedriskās celtnes, arī nacionālā dabas parka administrācijas ēku grezno etnogrāfiskās jumta izbūves.

Ceļotājus iepriecinās ziņa, ka Sinevira ezera apkārtējos ciemos populārs kļuvis agrotūrisma piedāvājums – iespēja lēti pārnakšņot lauku sētās, vērot karpatiešu ikdienu. Informācija internetā tiešām vilinoša – vienai personai sākot no četriem līdz desmit dolāriem par naktsmājām un trim ēdienreizēm! Salīdzinājumam – tūristu bāzēs par šādu servisu 15 dolāri. Atšķirībā no Krimas, Karpatos neviens nemetas virsū atbraucējiem ar istabiņu piedāvājumu. Jāmeklē pašiem, taču vietējie ir atsaucīgi un labprāt parādīs, kurš kaimiņš ar šo biznesu nodarbojas. Arī mēs nakšņojām nacionālā parka pansijā, lēti un vienkārši, bet ar izcilu ēdināšanu trīs reizes dienā. Un ko gan dabas tūristam vairāk vajag? Šalcošu upi aiz loga, govju zvaniņu skaņas, meža smaržu un bezgalīgo kalnu mieru… Plostnieku muzejs

Karpatu upēs pavasaros un rudeņos raksturīga iepriekš neprognozējama ūdens līmeņa celšanās, pat līdz trim metriem. Straumes izskalo ceļus, tiltus, bojā komunikācijas un kalnu ciematu iedzīvotājus uz vairākām dienām izolē no civilizācijas. Terebļas upe „parūpējas”, lai katru pavasari ceļš uz Sinevira ezeru pāris dienas atrastos zem ūdens.

Vietējie ar skumjām piemin skaisto plostnieku muzeju pie Čornajas upes, ko plūdi izpostījuši divas reizes pēc kārtas. Tas ir viens no Sinevira dabas parka tautas celtniecības un koka inženierbūves meistardarbiem, Eiropā vienīgais muzejs, kas veltīts senajam plostnieku amatam. Koka konstrukcija tapusi 19.gadsimta vidū un intensīvi izmantota ūdens līmeņa regulēšanai, pludināmo baļķu šķirošanai un plostu vadīšanai līdz pat 20.gadsimta vidum. 1973.gadā simtgadīgā celtne restaurēta. 1998.gadā plūdi aiznesa daļu būves. Muzeju atjaunoja, taču 2001. gadā nākošie neprognozējami milzīgie plūdi aizskaloja tiltu, aizsprosta daļu ar segto galeriju un kanāliem. Šobrīd tūristi var aplūkot atlikušo, stihijas neskarto ēkas daļu un etnogrāfisko ekspozīciju, savukārt nacionālā parka darbinieki cer, ka muzeju tomēr izdosies atjaunot. Nacionālās virtuves skaidrojošā vārdnīca

Karpatu tūrisma maršrutu mēdz uzskatīt par neaizmirstamu etniskās kultūras un kulināro piedzīvojumu. Lai gan rietumnieki Karpatus reizēm dēvē par krievu Alpiem, tā ir savdabīga, nacionāli atšķirīga teritorija. Ukraiņu, arī karpatiešu virtuvei raksturīga garšu daudzveidība.

Populārākais ēdiens ir borščs – biešu zupa ar gaļu un dažādām piedevām – sēnēm, pupiņām vai pat žāvētām plūmēm.

Koliba, tā mūsdienās sauc kafejnīcu vai ceļmalas krodziņu, senāk – tā dēvēja apaļu ganu būdu ar pavardu centrā un gar sienu izvietotiem soliem.

Brinza jeb brindzja, kā to izrunā vietējie, aitu piena siers ir ne tikai patstāvīgs pārtikas produkts, bet arī ēdienu piedeva.

Banoš – kukurūzas miltu biezputra, vārīta ar saldo krējumu un svaiga aitu siera – brinzas piedevām.

Tokan – kukurūzas miltu biezputra, vārīta ūdenī, piedevās sīki sagriezts speķis vai brinzai līdzīgs sāļš un sauss biezpiens no brinzas procesā pāri palikušām karsētām aitas piena sūkalām.

Karpatiešu mājas virtuvē bieži ir ēdieni no pupiņām – sacepumi, sautējumi. Diemžēl krodziņos un restorānos tos nepiedāvā, jo šie ēdieni tiek uzskatīti par pārāk vienkāršu un prastu “tautas barību”. Interesanti ir vieglā sālsūdenī vārīti gareni, ar rokām veidoti „burkāniņi” – klimpas, kam mīkla gatavota no vienas daļas kukurūzas cietes un divām daļām vārītu kartupeļu. Un tad vēl pildītie pipari, no aizrobežas kaimiņiem ungāriem patapinātais ēdiens. Populāri ir biezpiena plācenīši – tie saldajā ēdienā.

Aizkarpatu gorilka ir vietējā ražojuma vismaz piecdesmitgrādīgs dzēriens, kas nākamajā rītā nerada paģiras un nebojā sejas krāsu. Ja to dzerot ielejā, viss kārtībā, taču augstāk kalnos uz nepieradušajiem iedarbojoties citādāk. Gorilku gatavo no visa, kas dārzā un mežā – āboliem, bumbieriem, plūmēm, mellenēm un citām ogām. Spēcinošs kokteilis pret augstkalnu slimību vai saaukstēšanos: gorilka uz pusēm ar medu.

Ēšanas sakarā uzzinājām arī kādu savdabīgu, senu vietējo tradīciju – iedot arbūzu. Izrādās, ka arbūzam reizēm ar ēšanu maza saistība. Tā ir simboliska atraidījuma dāvana puisim, ja meitenes vecāki viņu neizvēlas par znotu. Kad latviešu meitenes jau nez kuro reizi sajūsminās par Ternopoles tirgotāju arbūzu kaudzēm, ukraiņu gids smīnēja vien. ***

Kur meklēt karpatiešu dvēseli, īsto, patieso, tūrisma modes untumu un civilizācijas labumu neizmainīto? Raugieties košajos tautiskajos ornamentos, izšuvumos, koka darinājumos, arhitektūrā, kas tiecas debesīs, tveriet to mūzikas izjūtā, sajūtiet kalnu vējā un strautu ūdeņos… Protams, veldzējieties viesmīlībā un sirsnībā, prasmē uzņemt un pacienāt viesus vēl un vēlreiz.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
26

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
47
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
144
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi