Katru dienu viens cilvēks Latvijā inficējas ar imūndeficīta vīrusu, bet katru mēnesi no AIDS kāds mirst.
Pēc AIDS profilakses centra ziņām, pašlaik mūsu valstī reģistrēti 3604 HIV inficētie, 441 saslimšanas gadījums ar AIDS. Lietpratēji lēš, ka inficēto skaits ir divreiz lielāks. Pirms diviem gadiem AIDS profilakses centrs sniedzis datus, ka Cēsu rajonā ir pieci inficēti cilvēki, kaimiņrajonos pa diviem, trim. Speciālisti uzsver, ka šajā un pērnajā gadā inficēto skaits Latvijā strauji rūk. Tas sekmējies, izglītojot dažādas sabiedrības grupas par riska faktoriem. 1. decembris ir pasaules AIDS diena un tajā arī šogad notikuši vairāki pasākumi, lai stāstītu par neārstējamo slimību un atbalstītu cilvēkus, kuriem jau nāvējošā infekcija konstatēta.
Joprojām pasaulē nav zāļu HIV infekcijas izārstēšanai, nav arī vakcīnu efektīvai profilaksei, bet, savlaicīgi pielietojot speciālu ārstēšanas kursu, iespējams ievērojami pagarināt laika periodu, kad cilvēks jūtas praktiski vesels, proti, aizkavēt AIDS stadijas iestāšanos.
Arī “Druvas” satiktie Cēsu jaunieši zināja pateikt, ka inficēties ar HIV var dzimumkontaktu ceļā, biežāk, ja attiecības ir starp viena dzimuma partneriem. Saslimst intravenozo narkotiku lietotāji, ja gadījies lietot vienu šļirci ar HIV inficēto. Tie arī pēc statistikas ir populārākie veidi, kā cilvēki ar imūndeficīta vīrusu inficējas pasaulē. Daži sacīja, ka neiet uz tādām vietām, kur var saslimt. Šī atbilde nav pareiza, jo dzerot ar HIV inficēto no vienas krūzes, ar viņu sarokojoties, dejojot vai dzirdot viņa šķavas, infekcija nepiemeklēs.
Tajā pat laikā ir zināms, ka var saslimt pie asins un tā komponentu pārliešanas, inficēties var cilvēki, kuri nonāk kontaktā ar vīrusa nēsātāja asinīm. Pakalpojuma sniedzējam iesaka lietot gumijas cimdus. Inficēties var arī, glābjot kādu cilvēku pēc ceļu satiksmes negadījuma, protams, pie nosacījuma, ja inficētajam cietušajam ir vaļējas brūces un glābējam asiņojoša skramba. Likumsakarīgi, ka šādu situāciju nebūs daudz, tāpat kā tādu, kad pie manikīra vai friziera būs aizgājis inficētais, bet speciālists bijis tik izklaidīgs, ka nav dezinficējis instrumentus. Cik reizes jums pārgriež ienadžus vai ieskrambā galvas ādu? Visi teiks, ka reti. Negribot situāciju dramatizēt un galīgi neakcentējot kādas konkrētas personas darbu, ”Druva” dažādu jomu speciālistiem jautāja, vai viņi baidās no HIV un vai kāds no klientiem jelkad uzdevis jautājumu par savas veselības drošību.
“Katram pacientam uzņemšanas nodaļā taisām asinsanalīzi un uzzinām HIV atbildes reakciju. Tikai līdz rezultātam jau bieži par šo cilvēku neko nezinām. Esmu domājusi, protams, ka ir bail inficēties, bet priekš kam tad ir cimdi?” tā mūsu slimnīcas uzņemšanas nodaļas medmāsa Angelika Izmailova, kura gan piebilda, ka viņai neviens pacients nav vaicājis par AIDS vai izteicis bažas par inficēšanās iespēju. Mediķi arī uzsver, ka stacionārā tādu draudu veselībai nav. Tādās pašās domās ir asinssagatavošanas nodaļas speciālisti, kuri uzsver, ka katrs regulārais donors un katrs cilvēks, kurš asinis nodod pirmoreiz, tiek rūpīgi pārbaudīts.
“Pret saviem klientiem un sevi izturamies nopietni, ar atbildību. Tiešām instrumentus dezinficējam pēc katra klienta un sākot sniegt pakalpojumu nākamajam. Dezinficējam ne tikai instrumentus, bet arī galda virsmu. Galu galā runa ir ne tikai par HIV, bet arī citām iespējamām ādas slimībām,” uzsvēra salona “Sanda” nagu kopšanas speciāliste Antra Zvaigzne, piebilstot, ka klienti bažas par veselību viņai neizsaka, jo neesot iemesla.
Kāda rīdziniece stāstīja, ka Rīgas māju pagalmos, daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās par realitāti kļuvis skats, ka bērnu smilškastē vai ratiņu novietnē mētājas šļirces, citreiz atsevišķi adatas. Tas esot baisi. Tikpat baisi, kā uzzināt, ka pasaulē katru minūti no AIDS mirst pieci cilvēki.
Komentāri