Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Parādīt Piebalgu, sevi Cēsu novadā

Sarmīte Feldmane
23:00
12.07.2023
22
Pieb Riga 1

Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zālē piebaldzēni un cēsnieki rosināja sarunu “Kultūra galvās, pilīs un sētās”.

T ika atgādināts par Piebal­gas kultūrtelpu, piebaldzēnu devumu pirmajos Dziesmu svētkos un plašākam lokam atklātas novada kultūras ieceres, kad Cēsis 2025. gadā būs Latvijas kultūras galvaspilsēta.

Tikšanās un sevis parādīšanas ideja radās vecpiebaldzēnietei Ellai Frīdvaldei – Andersonei un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājam Guntim Gailītim sarunās par Piebalgas kultūrtelpu. To atbalstīja  domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis, kurš sagatavoja pieteikumu, lai Piebalgas kultūrtelpa tiktu ierakstīta Nacionālajā kultūras mantojumā.

G. Gailītis vilka paralēles starp    Rīgas Latviešu biedrību, Dziesmu svētkiem un Piebalgu. “Biedrība dibināta 50 gadus pirms Latvijas valsts.    1873.gadā biedrības dāmas Leipcigā pasūtīja Dziesmu svētku karogu. Tā precīza kopija svētkos plīvo arī    tagad.  Pirmajos Dziesmu svētkos piedalījās arī piebaldzēni,” atgādināja piebaldzēns G.Gailītis un uzsvēra: “Latviešiem katram jātur godā    spēks, gudrība un daile. Uz to jābalstās arī Piebalgai.”

Literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes profesore, jaunpiebaldzēniete Ausma Cimdiņa stāstīja par Ati Kronvaldu, kurš    pirmo Dziesmu svētku gadā nonāca Piebalgā un kopā ar vietējiem gatavojās svētkiem.  “Atis Kronvalds uzsver latviešu valodas nozīmi. Dziesmusvētkos saka leģendāras runas gan goda mielastos, gan citās situācijās, uzsverot, ka latviešu kultūras uzplaukumā nav vācu skolas un labvēlības, bet gan latviešu tautas garīgais spēks.  Viņš raksta: “Pirmais gods nākoties tautības garam, kas jaunākos laikos brīnišķīgi spēcinājis latviešus. Vācu skolas, strādājot ilgus gadus mūsu zemē, bet vispārīgos latviešu dziesmu svētkus tikai tagad svinam, kad tautas gars mūs cilājis saviem varenajiem spārniem.” Viņš turējās pie latviskā. Par gatavošanos Dziesmu svētkiem A.Kronvalds raksta kā par visas tautas manifestāciju, visas tautas svētkiem,”   atgādināja A.Cimdiņa un uzsvēra, ka Pirmie Dziesmu svētki notiek latviešu nacionālās kultūras pirms­sākumā, kad aktuāls ir jautājums, kā attīstīties tālāk.

Var vien piebilst, ka Rīgas Latviešu biedrība Vecpiebalgas kapsētā uzcēla A.Kronvaldam pieminekli ar vārdiem ”Tēvzeme un brīvība – vissvētākie dārgumi virs zemes”.

Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis vērtēja šodienu, atskatoties būtiskās vērtībās, kas bija svarīgas pirms 150 gadiem. “Ticība sev ieņem arvien būtiskāku lomu ļoti mainīgajos apstākļos. Tieši ticība savam spēkam ir tas, kas mums ir ļoti vajadzīga 21. gadsimtā. Mums ir nepieciešams tieši tas spēks un ticība, kas bija 19. gadsimta cilvēkam. Vai    varam iztēloties, kādai drosmei un ticībai bija jābūt, lai pirms 150 gadiem sēstos ratos, pamestu savu sētu,    ciemu un dotos uz Rīgu uz pirmajiem Dziedāšanas svētkiem? Ko tas nozīmēja tā laika cilvēka apziņai un dzīves pieredzei? Daudziem tā bija vispār pirmā reize, kad bija iespēja doties ārpus sev ierastās vides un satikties vēl ar daudziem simtiem citu latviešu. Tā bija pirmā reize salīdzināties. Tā bija pirmā reize saprast, cik ļoti dažādi esam. Pirmie Dziedāšanas svētki kļuva par pamatakmeni nacionālas Latvijas dzimšanai,” atgādināja domes priekšsēdētāja vietnieks. Viņš arī jautāja, kā brāļi Kaudzītes vērtētu šo laiku, šos mērnieku laikus, kādu padomu dotu. “Domāju,    viņi    būtu lepni par Latviju, Latvijas tautu un Cēsu novadu. Viņi būtu lepni par mūsu sasniegumiem, mūsu iespējām, mūsu varēšanu, mūsu ambīcijām un mūsu uzdrīkstēšanos. Tas, kas viņu laikā bija pieejams tikai retajam, tagad pieejams daudziem jo daudziem.    Viņi noteikti priecātos par mūsu dzīves sparu, par idejām, par projektiem. Bet par ko abi brāļi varētu skumt? Man liekas, ka viņi skumtu par nabadzību. Viņi varētu skumt par nenovīdību, kašķiem, sīkmanību un skaudību. Viņi noteikti skumtu, ka šad un tad neredzam horizontu. Man liekas, viņi būtu pārsteigti, ka tie “mērnieku laiki”, lai arī notika sen, šur un tur ir palikuši mūsu prātos un nosaka šodienas rīcības,” pārdomās dalījās A.Egliņš – Eglītis.

Ar augsti paceltu galvu,    ticību sev, savai zemei un Latvijai ir jāiet tālāk.    Par to ir gan Piebalgas stāsts, gan Cēsu pilsētas un Cēsu novada attīstības stāsts. Kas raksturo piebaldzēnu?    Zinātkāre,    rūpes par savu zemi un savu saimniecību, čaklums, svarīga ir arī atzinība, nokļūšana uzmanības centrā un mēģinājumi būt perfektiem. Tajā pašā laikā nedrīkst nepieminēt, ka Piebalgas kultūrtelpu joprojām raksturo slātaviešu un čangaliešu attiecības. “Lai arī šīs savdabīgās attiecības kopienu iekšienē joprojām izteiktas ir izglītības un dažādās soci­ālekonomiskās sadarbības jomās, tomēr uz ārpusi vērojama dziļa kopienu saliedētība, lepnums, identificēšanās ar Piebalgu, tās pārstāvēšana un aizstāvēšana,” sacīja A.Egliņš – Eglītis un uzsvēra: “Šis laiks prasa būt godīgiem pret sevi, un, ja kaut kam ir pienākušas beigas, tad godīgi pateikt, ka šis ir jauns sākums un kārtējās jaunās iespējas. Un, kad pienācis laiks jaunām iespējām, tad jāvadās pēc izcilības formulas. Mums kā mazai tautai vienīgā izdzīvošanas atslēga ir būt izciliem.”

Par to, kāds novadā būs 2025.gads, kad Cēsis būs Latvijas kultūras galvaspilsēta, jau daudz kas zināms, bet tikpat nezināmā. “Vai mēs zinām visu līdz pēdējai skrūvītei 2025. gadam? Nē! Vai mums jau ir nauda? Nav! Vai ir bail? Ir! Vai tādēļ nedarīt? Darīt! “Vējā augušam kokam stipras sak­nes,” sacījuši brāļi Kaudzītes. Lai mūsu saknes ir stipras,” sacīja A.Egliņš -Eglītis, uzsverot, ka starp pasākumiem tiks izcelti    arī brāļi Kaudzītes kā ceļa gājēji, sak­rālais mantojums un vēl daudz kas cits no Piebalgai raksturīgā.

Jaunpiebaldzēniete Aija Sila uzsvēra, ka novadā piebaldzēni var izcelties ar to, ka ir paši. “Vidi veido cilvēki. Ja viņi ir, tad ir lieli un mazi pasākumi. Ir cilvēks, ir notikums, pašiem jābūt aktīviem,” vērtēja A.Sila un uzsvēra, ka tradīcijas nekur nav zudušas, tās tikai jāizceļ plašākā mērogā.

Arī domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pauda pārliecību, ka Piebalga ir stabila kultūras vērtība, kas jāsaudzē un jāattīsta. Viņš atklāja, ka arī pašam no mātes puses ir piebaldzēna saknes. “Kultūra, sadarbība kultūrā var būt tā, kas stiprina un spēcina novadu, ejot cauri pārmaiņām. Būtiska loma būs arī Cēsīm kā    Latvijas kultūras galvaspilsētai,” sacīja J.Rozenbergs.

Jaunpiebalgas sieviešu un meiteņu ansamblis A.Silas vadībā dziedāja Piebalgā pierakstītas tautasdziesmas, bet visi tikšanās dalībnieki kopā nodziedāja Guntara Dolmaņa dziesmu  “Piebalgā no Viņķu kalna”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
13

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
43
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi