Pirms gada grupu mājas “Cēsis” dzīvokļos patstāvīgu dzīvi uzsāka cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem. Arī šobrīd, pēc gada, visas sešpadsmit vietas grupu mājā ir aizņemtas.
Biedrības “Cerību spārni” vadītāja Eva Viļķina, vērtējot aizvadīto laiku, secina, ka tas bijis iepazīšanās gads: “Pirms tam par tiem, kas dzīvos šajā namā, zinājām no aprakstiem, dokumentiem, bet tagad esam satikušies, iepazinuši cits citu, redzam katra stiprās puses un nianses, kur nepieciešams lielāks atbalsts. Katram iemītniekam vajadzīga atšķirīga pieeja. Pirmajā gadā turam lielāku rūpi, vairāk uzraugām, lai saprastu, cik katrs ir spējīgs, lai ar laiku virzītu uz lielāku patstāvību. Daži no tiem, kas dzīvo šajā mājā, sākuši strādāt, arī tā ir būtiska pieredze. Gadās arī, ka pamēģina konkrēto darbu un saprot, ka tas tomēr nebūs piemērots, tad mēģina ko citu. Mēs, darbinieki, esam līdzās, lai palīdzētu gan iekārtoties darbā, gan saprast konkrētā cilvēka vajadzības un prasmes. Tāpat mācām finanšu pratību, jo iemītnieki, kas te uzsākuši dzīvi pēc aprūpes centros pavadītā laika, nekad nav rīkojušies ar naudu. Tāpēc ir svarīgi, ka viņi mums uzticas un mēs varam palīdzēt ar finanšu, pirkumu plānošanu, jo tā ir būtiska prasme patstāvīgai dzīvei. Tāpat sākotnēji ar aprūpētāju palīdzību, bet ar laiku arvien patstāvīgāk iemītnieki mācās gatavot ēst. Reizēm saņemam pārmetumu, ka par daudz par viņiem rūpējamies, bet sākuma posmā ir svarīgi, lai iemītnieki justos droši, lai būtu pieejams atbalsts, lai var vērsties pēc padoma un to saņemt. Dzirdot pašu iemītnieku novērtējumu un redzot mirdzumu viņu acīs, ir prieks un gandarījums, ka viņi tiešām sajūt šo vietu kā savas mājas un mēs varam būt līdzās, sniegt atbalstu un palīdzēt iemācīties dzīvot pēc iespējas patstāvīgāk, panākot viņu dzīves kvalitātes uzlabošanu.”
Vadītāja gan atklāj, ka daļa cilvēku ar īpašām vajadzībām, kas mēģināja dzīvot grupu mājā, tomēr saprata, ka šāda ikdiena viņiem nav piemērota, un arī tas ir saprotami: “Ja cilvēks 50 gadus dzīvojis citā ritmā, citā vidē, viņam tāda mājas vide nav nepieciešama. Bet daudzi ļoti novērtē, ka viņiem ir māju sajūta, redzam, kā šie cilvēki pamazām mainās. Nevaram gribēt, lai pārmaiņas notiek strauji. Bet, kad redzam, ka cilvēks ir gatavs sadarboties, tad arī sadarbība ir veiksmīgāka.”
E.Viļķina atklāj, ka darbinieki lielu uzmanību pievērš iemītnieku veselības stāvoklim, jo lielākajai daļai ir kādas ielaistas veselības problēmas, par kurām paši nav zinājuši, nav sapratuši. “Mācīt cilvēkiem saprast savas sajūtas, raksturot tās, iemācīt doties pie ārsta, tas mums prasa diezgan daudz laika. Taču tas jādara, jo veselība ir pamatu pamats,” saka biedrības vadītāja.
Lai gan grupu mājā dzīvo cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, diviem klientiem ir funkcionālie traucējumi, un viņi pārvietojas ratiņkrēslā. E.Viļķina teic, ka telpas ir pielāgotas, lai šie cilvēki pa tām varētu pārvietoties: “Arī paši esam iegādājušies atbilstošu transportu, lai, vedot iemītniekus uz sadraudzības pasākumiem, varētu aizvest arī cilvēkus, kuri pārvietojas ratiņkrēslos. Notiek ļoti daudzi grupu māju iemītnieku sadraudzības pasākumi, piemēram, jau tradicionāli Līgo svētkus svinam grupu mājā Spārē, Amatas pagastā.”
Grupu mājas pakalpojuma komanda ir pilnībā nokomplektēta, lai gan šī gada laikā daļa darbinieku nomainījušies. “Katram pakalpojumam ir piemērotākie sociālie darbinieki, lai veidotos vislabākā sadarbība. Saprotams, ne visi var šo darbu darīt, tas patiesi nav vienkāršs, un svarīgas ir arī darbinieka rakstura īpašības,” saka E.Viļķina. Viņa uzsver arī sadarbību ar Cēsu novada Sociālo dienestu. “Katru mēnesi tiekamies un pārrunājam katra klienta situāciju, aktuālās problēmas, ko operatīvi risinām. Regulāra sadarbība ir ļoti svarīga. Sociālā dienesta darbinieki zina katru klientu, kopīgi varam domāt, kas kuram labāks, ko vēl varam piedāvāt. Tāpat brīnišķīga sadarbība ir ar Eiropas Savienības finansētā projekta “Vidzeme iekļauj” kolēģiem.”
Cēsu novada pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar biedrību “Cerību spārni” par grupu dzīvokļa pakalpojuma sniegšanu Cēsīs. Biedrība šādu pakalpojumu sniedz arī Spārē un trīs grupu mājās Siguldas novadā. Pakalpojums dod iespēju uzsākt patstāvīgu dzīvi sabiedrībā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Biedrībai ir liela pieredze sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanā personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Komentāri